Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "Diskriminace majitelů nemovitostí při vydávání parkovacích karet"

Ing. Dagmar Matějková
19 19.03.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den,
ráda bych se dotázala z jakého důvodu se diskriminují majitelé nemovitostí při vydávání parkovacích karet. Proč majitel bytu/domu, který může vlastnit i více nemovitostí, v různých MČ, nemá nárok na parkování před svým bytem za ročně 700,- Kč, stejně jako osoba s trvalým pobytem, ale požaduje se po něm 12.000,- (abonent)? Jistě víte, že trvalý pobyt může mít pouze v jedné nemovitosti. Platí zde tedy přímá úměra, že když si mohu v Praze koupit byt, tak mám asi peníze a tudíž takový člověk musí platit víc, než ostatní? Proč majitel nemovitosti nemůže zastavit a parkovat před svým bytem, když je zcela jasné a dohledatelné, že je byt jeho? Neplatí náhodou majitel bytu daň z nemovitosti? V tomto případě vesele peníze vybíráte jako od "rezidenta", ale pokud chce parkovat, tak to už rezident není?
Dále mě pobavila pravidla o tom, jak dokladovat původ vozu - majitel, leasing, služební vůz atd. Není to snad úplně jedno. Co je MČ do toho, jestli mám auto své, půjčené nebo pronajaté. A když mám více aut? Není to už trošku zásah do soukromí? Divím se, že zde není ještě progrese na značku auta.... Ten kdo má Audi a Mercedes zaplatí 3x více:-).
Dovolím si něco navrhnout. Co kdyby se modré a bůhví jaké zóny zrušily a nechala by se 1 zóna a to ta, že by všude byly automaty na placení parkovného. Kdo bude chtít, tak zaparkuje a zaplatí. Obyvatelé, kteří se prokáží výpisem z katastru jako majitelé, trvalým pobytem nebo platnou nájemní smlouvou dostanou roční, přenosnou kartu (více aut), dle MČ za 700,- Kč. Domnívám se, že i ve finále více peněz vybere město, neboť dnes jsou např. o víkendech modré zóny prázdné.
Doufám, že s tím něco uděláte. Děkuji,
Ing. Dagmar Matějková

Odpověd

10.04.2015

Dobrý den paní Matějková, zóny placeného stání jsou zřizovány na základě ustanovení §23 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, v platném znění a jejich cílem je regulovat automobilovou dopravu, resp. dlouhodobé odstavování vozidel návštěvníků. Současně je třeba zohlednit, že osoby s trvalým pobytem v dané oblasti nemají zpravidla jinou možnost parkování. Tato skutečnost se odráží jejich zvýhodněním v platném Ceníku parkovacích karet a lístků v zónách placeného stání. Majitelé více nemovitostí mají na výběr, kde se k trvalému pobytu přihlásí. Lze předpokládat, že se k trvalému pobytu přihlásí v nemovitosti, kterou užívají k bydlení. Samozřejmě, že v místě jejich trvalého pobytu mají zvýhodněnou cenu za parkování, jak bylo výše uvedeno. V případě vlastnictví více bytů lze také dovodit, že vlastník ve všech těchto nemovitostech nebydlí, ale že volné nemovitosti mohou být k dispozici např. rodinným příslušníkům, nebo je vlastník pronajímá za účelem zisku. Tudíž podle platného ceníku jsou zařazeny do skupiny tzv. abonentů, čemuž odpovídá i cena resp. zvýhodněná cena na první registrované vozidlo. Co se týče požadavku na prokázání původu vozidla, je situace následující. Výše zmíněné ustanovení zákona o pozemních komunikacích uvádí, že obec může vymezit oblasti mimo jiné pro parkování vozidla právnické osoby nebo fyzické osoby. Tzn., že se jedná o vozidlo, které tato osoba vlastní. Vlastnictví vozidla lze prokázat osvědčením o registraci vozidla. V případě, že toto vozidlo máte na leasing, v některých případech na úvěr, nebo jej užíváte jako služební, nejste vlastníkem tohoto vozidla. V tom případě byste podle tohoto výkladu zákona neměla nárok na vydání parkovací karty vůbec. Protože je dnes běžným zvykem si auta pořizovat na úvěr nebo leasing, popř. užívat k soukromým účelům i služební vozidla, vychází hl. m. Praha vstříc svým občanům, a pokud prokáží, že toto vozidlo užívají jedním z uvedených způsobů, získají nárok na parkovací kartu. Hl. m. Praha tak nezkoumá finanční možnosti občanů, ale požaduje doložení právního vztahu k vozidlu tak, aby tento vztah byl jednoznačně prokázán a nemohlo docházet k podvodům. V opačném případě by totiž zóny placeného stání byly pouze vybíráním peněz a žádný regulační efekt by nepřinášely. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Parkovací zóny
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Jeden komentář k dotazu “Diskriminace majitelů nemovitostí při vydávání parkovacích karet”

  1. Jiří Reichl
    109.10.2015 (12:14)

    Pane Dolínku,
    prosím o krátkou odpověď – proč jako nájemník v soukromém domě, kde má majitel trvalé bydliště, nemám nárok na zvýhodněnou parkovací kartu?
    V Praze žiji 13 let, trvalé bydliště mám ale jinde ze soukromých důvodů.
    Proč majitel domu nedostane možnost zprostředkovat zvýhodněnou kartu svým nájemníkům?
    Děkuji
    Jiří Reichl

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné