Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu " Dobrá den, mám dotaz/ prosbu."

Vlastimil Petříček
14 14.05.2020
Sledujte tento dotaz

Dobrá den, mám dotaz/ prosbu. Nešlo by se na radě města, nebo kdekoliv jinde, kde je to možné, vážně pobavit o tom, jestli by nebylo vhodné povolit přepravu v poslední soupravě u posledních dveří pouze jen pro lidi s kočárky, invalidy, kola, popř. koloběžky? Už o tom přemýšlel dávno (a ne jen já, spoustě lidí se tato myšlenka taky líbí), každopádně včera v metru jsem měl „incident“, který mě to zase trošku připomněl. Jezdím do práce, mimo zimních měsíců, na kole, nicméně ráno pro urychlení nebo při špatném počasí používám i metro a samozřejmě mám vždy snahu nastupovat tam, kde je to dovolené, takže povětšinou volím poslední dveře poslední soupravy, kde tedy požádám dotyčné (pokud je plno), jestli by mi neumožnili dané kolo aspoň opřít, což ne vždy je vyslyšeno, někteří lidí jsou prostě s prominutím tupí. Každopádně včera „pán“ na mojí prosbu nereagoval, neurčití výraz kamsi do blba, tak jsem si kolo zase neopřel, nicméně následně metro prudce zabrzdilo a pán samozřejmě dostal řídítky kola do břich… (naštěstí se mu nic nestalo a ještě jsem se jako bonus dozvěděl, že umí i mluvit, i když jako dlaždič). No a shodou okolností pracuji na Vyšehradě, takže to taky nejde nepozorovat, že když se pár lidí z Jedličkova ústavu rozhodne vyrazit v dopravní špičce do města pomocí metra, jaké to jsou občas manévry u posledních dveří… s tím, ale nechci říct, že většina lidí nevyhoví, vyhoví, ale prostě někteří lidé… ne, nechci tady psát slohovou práci na téma… I když samozřejmě chápu, že jakákoliv úprava vozů metra (vymezení prostoru jinou výraznou barvou, upozornění na posledních dveří, možná nějaká menší informační kampaň…) by jistě nebyla zadarmo, ale podle mě by se to opravdu vyplatilo. Navíc mě teď ještě napadlo, že by to teď v době končící korona krize, postupného rozvolňování pravidel pro nošení roušky a začátku opětovného naplňování metra lidmi až po střechu, by toto řešení jistě ocenili i všichni maminky a tatínkové s kočárky, že by třeba měli i v přeplněném metru vetší jistotu, že když budou cestovat posledním vozem u posledních dveří, že tam bude přece jenom volněji a nikdo jim nebude prskat na dítě v kočárku. Díky moc za úvahu a třeba i odpověď jak to dopadlo. S přátelským pozdravem Vlastimil Petříček

Odpověd

27.07.2020

Dobrý den, podmínky přepravy jízdních kol v provozu Pražské integrované dopravy určují ustanovení Smluvních přepravních podmínek Pražské integrované dopravy (SPP), zejména v čl. 7.2. Vyplývá z nich, že jízdní kolo lze přepravovat výhradně na první a poslední plošině každého vozu metra ve směru jízdy s výjimkou první plošiny za kabinou strojvedoucího. Naopak přeprava jízdního kola je mimo jiné zakázána, pokud je plošina obsazená tak, že není umožněno bezpečné naložení a přeprava jízdního kola nebo pokud jsou na plošině již přepravovány dětský kočárek nebo vozík pro invalidy. Z výše uvedených ustanovení lze dovodit, že přeprava kola je možná na určených plošinách pouze v případě, že to přepravní podmínky umožňují. Pokud je ale příslušná plošina již ve smyslu uvedených ustanovení obsazena, nejsou cestující, kteří nastoupili na některé z předchozích zastávek, povinni přepravu ukončit a umožnit tak nástup a přepravu cestujícímu s jízdním kolem. Osoby na vozíku pro invalidy a dětské kočárky  lze přepravovat na kterékoliv plošině metra. Proč se nepřepravují společně s jízdními koly je v podstatě vysvětleno v zaslaném popisu „incidentu“. Jak by bylo nepříjemné řešení situace pro všechny zúčastněné strany včetně dopravce, kdyby jízdní kolo místo na břicho jiného cestujícího spadlo na dítě v kočárku nebo na osobu na vozíku pro invalidy. Přeprava jízdních kol v metru byla cca před dvěma lety rozšířena i na první plošinu každého vozu metra ve směru jízdy, vyjma první plošiny za kabinou strojvedoucího. Důvodem bylo zajištění více možností pro přepravu cestujícího s kolem, protože není nutné, aby veškerá tato přeprava probíhala v posledním voze. V případě obsazenosti poslední plošiny v posledním voze soupravy metra, může cestující přepravující jízdní kolo použít plošinu pro něj určenou v jiném voze metra nebo vyčkat na další, následující spoj. Z výše uvedených důvodů nepovažujeme vyhrazení plošiny u posledních dveří jen pro určitou skupinu cestujících za vhodné. V silách dopravce by ani nebylo možné reálně zajistit dodržování tohoto nařízení. S pozdravem, Adam Scheinherr

Ing. Adam Scheinherr, MSc., Ph.D.

Náměstek primátora hl. m. Prahy

< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné