Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "Oživování částí města"

Olga Škochová
03 03.02.2014
Sledujte tento dotaz

Dobrý den,

správa veřejného majetku je v evropských metropolích důležitým faktorem ekonomického rozvoje měst v tzv. oblasti kreativní ekonomiky. Města často formou významně sníženého pronájmu pro sektor tzv. kulturních a kreativních podniků řeší znovuoživení upadajících částí města (např. turistická ghetta historických center měst, nebo částí procházejících strukturální změnou - tzv. brownfields). Jedná se především o rozvoj města skrze podporu malého a středního podnikání v oblasti kreativní ekonomiky - tematicky o architektonická a designová studia, modní salony, a hudební a filmová studia, výtvarné ateliéry, malé progresivní IT firmy, ale i tzv. sociální podnikání, často pro začínající podniky. Chci se zeptat, zda hlavní město Praha již uvažuje o těchto principech svého rozvoje skrze správu majetku a pokud ne, tak kdy začne, V Evropských metropolích je tato praxe běžná.

Děkuji za odpověď, Olga Škochová

Odpověd

Vážená paní Škochová,

děkuji Vám za Vaše dotazy ohledně mé agendy v Radě HMP a nabízím Vám jednotlivé odpovědi.

Je pravda, že všeobecným trendem světových velkoměst je kooperace mezi kulturními i kreativními podniky a Praha tento trend následuje. Za mého působení v Radě HMP se nám již podařilo v několika případech vyjít vstříc kulturním podnikům právě formou sníženého nájemného. To samé jsme nabídli i některým pražským vysokým školám a ty naši nabídku rády využily. Jako zcela konkrétní příklad může posloužit dům v Cihelné ulici, který je i díky aktivitě Magistrátu nyní centrem mnoha kulturních a jiných akcí.

S malými a středními podniky též navazujeme spolupráci, podporujeme jejich činnost a v tzv. „kontaktním sídle pro podnikatele“ (v Opletalově ulici) nabízíme i kvalifikované rady, kterých začínající podnikatel může využít.

Pro malé a střední podnikatele připravil Magistrát i konkrétní program pomoci ve spolupráci s akademickou sférou, kdy prostřednictvím tzv. inovačních voucherů mohou podniky nakupovat „znalosti“ či nové postupy od významných pražských vysokých škol a dalších podobných zařízení.

Vámi zmíněné sociální podnikání Praha hodlá podporovat i prostřednictvím budoucího operačního programu Praha – pól růstu. Pro dalších sedm let budou na toto využity peníze z Evropské unie (konkrétně v prioritní ose 3 našeho operačního programu), kde se vyloženě se sociálním podnikáním a podporou sociální inkluze počítá.

Pěkný den přeje
Eva Vorlíčková

Ing. Eva Vorlíčková (Bývalý radní)

Radní hl. m. Prahy

  • Správa majetku
  • Evropské fondy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné