Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Alternativní kompenzace pro majitele již platných ročních kupónů"

Ivan Havel
19 19.02.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den,
prvně bych Vám i kolegům rád poděkoval za prosazení levnější MHD. Doufám, že tak alespoň částečně nastane kýžený přesun obyvatel z automobilů do tramvají a autobusů.
V jedné Vaší předcházející odpovědi jste napsala, že považujete za spravedlivé kompenzovat plánované slevnění ročního kupónu MHD pro ty, kteří si roční kupón pořídili již dříve. V podstatě by mi ani nevadilo, kdybyste nám nic nevraceli, nárok na to nemáme - i když, na druhou stranu, sliby by se měly držet. Co mě však namýchlo je vysvětlení, kterého se mi v médiích dostalo k důvodu, proč se kompenzace nebudou vyplácet: "Mimo jiné proto, že DPH z těchto tržeb již byla odvedena." Hloupá výmluva. Kompenzace lze zajisté provést i jiným způsobem. Třeba tak, že se těm, kdo si koupily roční jízdné před slevou, adekvátně prodlouží platnost kupónu.
Tedy, pokud bych si kupříkladu koupil kupón za 4750 Kč půl roku před slevněním, rozpočítala by se od dne slevnění zbývající část ceny jízdného, zde 2375 Kč, podle nové částky 10 Kč / den na 237 dní (oproti původně zbývajícímu půlroku). Namísto finanční kompenzace by se mi tak automaticky prodloužila platnost kupónu - v tomto případě - o necelé dva měsíce. Nebylo by třeba vracet žádné peníze, pouze by se změnilo datum platnosti. Je to proveditelné?
Přeji krásný den,
Ivan Havel

Odpověd

25.05.2015

Dobrý den, ve Vašem dotazu se zabýváte problematikou, kterou má v kompetenci pan náměstek Dolínek, ale i tak jsem o vysvětlení požádala DPP a posílám jejich odpověď, která zní logicky:  1)     DPH se platí v okamžiku prodeje a jeho vrácení je v podstatě nemožné. 2)     Prodloužení kuponu je sice technicky možné, ale velmi složité, protože se musí provádět výpočet pro každý kupon samostatně podle data nákupu a potom jednotlivě prodloužit. V případě nějakých nejasností je zpětná kontrola téměř nemožná bez úpravy stávajícího programu  a to za nemalou finanční částku (v systému je pouze nové datum). 3)     Nelze udělat plošně, protože někteří cestující se mohou dostat do jiné tarifní kategorie, kde roční kupon neplatí, nebo je nevýhodný. 4)     DPP platí ostatním dopravcům, kteří se podílejí na dopravě za každý den platnosti kuponu provizi za odbavení cestujících, která je určena Ropidem podle přepravených osob a provádí se automaticky přímo v účetním programu, tímto prodloužením by DPP vyplatil dopravcům navíc peníze z původní nezměněné částky za roční kupon na úkor svých tržeb.  Pro DPP by tato změna byla ekonomicky velmi nákladná a složitá (v systému je pouze nové datum).

Adriana Krnáčová (Současný radní)

Primátorka hl. m. Prahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné