Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Bezohledný a nelogický přesun linek z Holešovic na Ládví"

Lucie Vélová
01 01.04.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den,
ráda bych zde vyjádřila své zděšení nad plánovanou změnou vedení autobusových linek z Mělníka a Neratovic, které se mají již od dubna t.r. přesunout z Holešovic na Ládví, přičemž občané Prahy 8 se toto dozvídají jako "hotovou věc". Přesun linek by dával smysl, kdyby autobusy končily v Letňanech. Proč na Ládví, proč na sídliště, kde není ani místo na stání, na otáčení? Dle uveřejněné prezentace ROPIDu (ke stažení např. zde) bude potřeba na dlouhodobější stání zajíždět na Prosek a Sídliště Ďáblice, je zde navíc tedy reálná obava, že odtud se ale budou autobusy zase vracet na Ládví, takže tady budou mezi svými termíny odjezdu neustále pendlovat a zamořovat ovzduší splodinami. 106 spojů navíc není málo (teď jich jezdí 36, čili se jedná o trojnásobné navýšení), myslím, že problémy se ukážou, stále však doufám, že k tomuto kroku vůbec nedojde, neboť odporuje zdravému rozumu!
Uvedená prezentace ROPIDu obsahuje lživé údaje a je jednostranně zpracovaná s jasným záměrem ukázat Ládví jako ideální řešení, přičemž realitou je pravý opak. Kdo platí takhle špatně odvedenou práci a kolik tato legrace zase daňové poplatníky stála? Toto dávám jako podnět k přešetření! Kde přišel ROPID na to, že z Letňan to na Ládví trvá 12 minut a na Muzeum dokonce 35-43 minut? Tuto nepravdu si každý, i ten, kdo nemá osobní zkušenost s touto trasou, sám rychle zjistí na dpp.cz, v reálu činí cesta Letňany-Muzeum 19 minut. Padá tímto argument, že z Letňan je to do centra daleko a znovu se ptám, PROČ SE PŘESUN LINEK NETÝKÁ LETŇAN? Přesně pro tyto potřeby snad byl autobusový terminál v Letňanech budován. Lidé se na metru ocitnou dříve, je to nejlogičtější řešení. Takže PROČ?
Zároveň se ptám, proč by měly být zájmy středočeského kraje nadřazeny zájmům obyvatel Prahy 8, kteří zde žijí, platí daně a vychovávají děti.
S pozdravem,

Odpověd

10.04.2015

Dobrý den, během přípravných prací před integrací oblasti Mělnicka a Neratovicka byly pečlivě zvažovány všechny alespoň trochu reálné varianty ukončení příměstských autobusů z oblasti Mělníka, Neratovic nebo Líbeznic, přičemž se zvažovalo hledisko časové, finanční i ekologické. Žádná z možných variant nenabízela ideální řešení, které by plně uspokojilo jak Pražany, tak i mimopražské obyvatele. S ohledem na reálné dojezdové doby, které dle opakovaných propočtů i zkušeností z provozu nejvíce znevýhodňují právě variantu ukončení v Letňanech, byla zvolena i s ohledem na atraktivitu spojení pro ty, které chceme přesvědčit ke změně způsobu dojíždění do Prahy, právě varianta ukončení autobusů na Ládví, mimo jiné i proto, že již do té doby byla část příměstských autobusů od Líbeznic a Neratovic vedena právě sem. Jsem přesvědčen, že nově zavedené autobusy znamenající cca jednoprocentní nárůst celkového počtu vozidel, která projedou po Střelničné ulici, nejen místní obyvatelé reálně nepocítí, ale naopak díky atraktivnější veřejné dopravě i pro značnou část Středočechů dojde postupně k úbytku počtu zaparkovaných aut v rezidenční oblasti v okolí stanice metra Ládví nebo Kobylisy. Nechme prosím nyní nějaký čas na vyhodnocení, jaké skutečné dopady a efekty tato změna má, a teprve poté hodnoťme, zda není nutné tuto myšlenku zásadněji přehodnotit. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Doprava
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

7 komentářů k dotazu “Bezohledný a nelogický přesun linek z Holešovic na Ládví”

 1. Josef Jůza
  041.4.2015 (21:51)

  Obyvatelé Severního Města, Proseka a dalších částí Prahy, když cestují směrem na Mělník, musí nesmyslně zajíždět do centra, nejméně na Vychovatelnu, a to od té doby, kdy nestaví u konečné tramvaje Sídliště Ďáblice. To je už pěkná řada let. Za to, aby jeli déle, ještě zaplatí více. Když pojedou autobusy od Ládví, opět se vrátí situace do logického stavu. Počet spojů navíc vzhledem k počtu spojů linek 177 a 183 není tak výrazný.

  • 0410.4.2015 (14:12)

   Pane Josefe, ano, z Holešovi se to mělo přesunout již dávno, s tím souhlasím. Ale na Letňany, z mnoha důvodů.
   Dotaz jsem podávala před 2 týdny (trvá než ho zapracují) a měla jsem tehdy ještě málo podkladů, dnes se již v dané problematice orientuji mnohem lépe, to mi věřte. A Letňany jsou i rychlejší varianta pro dojíždějící, zvlášť když se tam zavede každé metro, což by bylo přínosné nejen pro lidi na trase, ve spádové oblasti za Letňany, ale občas pro každého Pražana. Po několika dnech změn můžeme říct, že je to ještě horší než jsme čekali. Nárůst autobusů ve špičce je 45%, integrovaný bus po 3-4 minutách se řadí mezi místní. Dodržování jízdních řádů u dálkových autobusů nelze zajistit, proto nepatří na sídlištní zastávku, ale na nádraží!

 2. Beranová
  042.4.2015 (13:15)

  Dobrý den,

  proč tedy bylo budováno obří parkoviště u metra Letňany, které je nyní nevyužité? Kde tedy budou příměstské autobusy parkovat, pokud budou končit na Ládví? Jen pro Vaší informaci autobusy 177 a 183 nekončí na Ládví, pouze zde staví a proto Vaše argumentace nemá logiku. K zvýšenému zatížení dojde (podívejte se na současné jízdní řády). Prosím o zodpovězení mých otázek.

  S pozdravem

  Beranová

 3. Jan Hruby
  0411.4.2015 (8:15)

  Vazeny pane Dolinku,
  vas argument je naprosto nesmyslny. Narust provozu a stim spojenych komplikaci rozhodne neni jednoprocentni ,jak uvadite.Realitou je ucpana komunikace a preplnene zastavky sidlistniho charakteru,zatimco 2km vedle zahali liduprazdny terminal rozsahu mezinarodniho letiste. Argumentace uvolnenim parkovacich mist je smesna-a byla smesna uz v dobe kdy byla pouzivana pro zavedeni parkovacich zon-Ladvi neni jizni mesto kde skutecne neni kam zaparkovat-problem s parkovanim byva pouze ve vecernich hodinach (navrat rezidentu) a i tak se jedna pouze o to,zda clovek zaparkuje 20 nebo 50 m od vchodu. Neni pochyb o tom,ze tato zmena je nekoncepcni,nesystemova a zcela otevrene rikam i idiotska. Pokud tuto absurditu skutecne podporujete, budu vas bohuzel muset povazovat za cloveka intelektu odpovidajiciho slovu na konci me predchozi vety.

 4. 0415.4.2015 (14:13)

  Vážený pane radní,
  děkuji samozřejmě za odpověď. Věřím, že si i můžete myslet, že nárůst dopravy znát nebude, ale jelikož zde velmi pravděpodobně nebydlíte, tak je vám realita na hony vzdálená a Váš přístup nastalé problémy bagatelizovat to jen dokládá. Situace je pro řadu lidí neúnosná, a to zejména podél Ďáblické, kde mají nárůst autobusové dopravy v ranní špičce 145%, autobusy zde dohání zpoždění, na zastávkách, kde by měly, stejně nestaví, takže obslužnost pro místní nulová. Nárůst hluku a emisí je evidentní! Problémy jsou samozřejmě na Ládví, kde se autobusy nevejdou. Řešení, které nutí řidiče autobusů páchat dopravní přestupky (překračování povolené rychlosti, nakládání a vykládání cestujících v jízdním pruhu, na přechodu, otáčení na světelné křižovatce apod.), zřejmě nebude v pořádku! Vše zmíněné dokumentujeme den co den.
  Víte, že autobusy při jízdě z Ládví na Prosek a Sídliště Ďáblice, kde čekají (neboť na Ládví se nevejdou), najedou 4,3 km a 3,2 km? Dodávám, že z okraje Prahy na Ládví je to 5,8 km, na Letňany o 1km více. Z ekonomického i ekologického hlediska je to zhovadilost. Z lidského hlediska je to absolutní ignorace zájmů rezidentů (navíc, když proti tomu již loni vystoupili s peticí). Nehledě na celkově velmi špatně odvedenou dopravně-urbanistická práci ROPIDu, jehož činnost hradí z velké části ze svých daní Pražané.
  Úbytek aut nikdo nezaručí, dle mého názoru jde o obyvatele menších obcí, kam autobusy málo zajíždějí a ty neubydou nikdy, jedině po zavedení parkovacích zón.
  Převedení integrovaných linek na Ládví považuji za naprosto neopodstatněné. Žádný zjevný důvod, proč by dojíždějící neměli jezdit na Letňany neexistuje. Na autobusovém terminálu (umístěném mimo obytnou zónu) se může integrovaná doprava rozvíjet dle svých potřeb, tady to půjde opravdu těžko a nějaké delší autobusy to opravdu neřeší.
  Doba dojezdu na Letňany je prokazatelně kratší a smaže oněch 5-6 minut rozdílu – toho, že je Ládví na trase do centra blíže. S dalšími cestujícími by mohlo být zavedeno do Letňan každé metro, což by bylo přínosné pro Pražany za Ládvím i pro celou spádovou oblast za Letňany (Brandýs, Kostelec apod.).
  Při seriózním plánování by nikdo nemohl sídlištní zastávku Ládví či Střížkov vůbec zvažovat! Jde to proti všem trendům, budují se obchvaty větších vesnic a tady se tahá dálková doprava do centra sídliště, kde bydlí 25 000 lidí!
  Takže velmi apeluji, přestaňte s tím pokusem na lidech a začněte dělat konstruktivní řešení a ne údajné kompromisy, kterými trpí všichni zúčastnění.
  S pozdravem,
  Lucie Vélová

 5. Benešová Irena
  0417.4.2015 (8:38)

  Vážený pane Dolínku,
  v úterý dne 14. dubna 2015 jsem se dcerou (3roky) cestovala autobusem č. 177 na zastávku Ládví. Musely jsme cestovat v době odpolední přepravní špičky a vzhledem k situaci nebyl schopen řidič MHD zajet na zastávku, protože tam již čekalo několik autobusů příměstských linek. Musela jsem tedy s malým dítětem vystupovat téměř do jízdního pruhu.
  Pokud máte pocit, že došlo k pouze jednoprocentnímu nárůstu dopravy, tak jste na omylu. Možná v celodenním poměru to tak je, ale bohužel při simulacích zjevně nikdo nezohlednil, že většina lidí přijíždí i odjíždí v rozmezí cca 2 – 3 hodin.
  ROPID argumentuje vytížeností autobusů (60 – 80 %), nikde se však neuvádí, jaká byla vytíženost v předchozím období?
  O tři zastávky metra dále stojí megalomanská stavba (terminál Letňany), která zjevně nemá využití. Cesta z Letňan na Ládví trvá přesně 7 minut a v ranní špičce jezdí metro z Letňan každé 4 minuty (viz portál DPP). Cesta z Mělnicka na Letňany by tedy nebyla o tolik delší a zároveň by se o tolik nezhoršilo životní prostředí obyvatel sídliště v okolí metra Ládví.
  Otázkou zůstává, zda ROPIDem učiněné rozhodnutí je opravdu „přínosem“ pro všechny obyvatele Prahy, jejichž zájmy byste Vy měl primárně hájit.
  S pozdavem
  Benešová

 6. Votrubová Věra
  051.5.2015 (18:55)

  Vážený pane radní Dolínku,
  naprosto a jednoznačně potvrzuji skutečnosti, které výstižně popisuje Lucie Vélová ve svých příspěvcích (zejména ze dne 15.4.t.r.), ale i ostatní tazatelé či autoři příspěvků. Já, stejně jako ostatní obyvatelé Prahy 8, jejichž života se jen a pouze negativně dotýká převedení integrovaných linek z Mělnicka a Neratovicka na Ládví, stále nedokážu pochopit, proč pro tyto autobusy nejsou využívány Letňany. Žádný z argumentů předkládaných nám ze strany radnice či ROPIDu mě ani ostatní spoluobčany nepřesvědčil o tom, že Letňany jsou horším řešením než Ládví. Naopak tyto argumenty se ukazují jako nepodložené (zejména doba zdržení z Letňan) . Pokládám proto rozhodně Letňany za zdravější, spravedlivější, logičtější a celkově lepší řešení. Myslím, že ani radnice ani ROPID neodhadly všechny problémy spojené s ukončením autobusů na Ládví a ani intenzitu těchto problémů. Je načase přiznat chybu, zabývat se novým řešením a nepočítat s tím, že rezidenti si „zvyknou“. Na takovéto zhoršení života v místě bydliště se prostě zvyknout nedá, a to ani teď ani později.
  Pro úplnost ještě potvrzuji, že úbytek středočeských aut na našich parkovištích se nekoná.
  S pozdravem
  V. Votrubová

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné