Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Cestovné pro rodiče dětí do 3 let"

Alena Rybičková
18 18.12.2015
Sledujte tento dotaz

Vážený pane Dolínku,
ráda bych se zeptala, jestli by bylo možné změnit podmínky cestování zdarma pro rodiče dětí do tří let. V současné době stačí, abych jela jednou týdně někam bez dítěte, zaplatím dvakrát 32,- a cestování mě vyjde prakticky stejně, jako kdybych si koupila celoroční kupón. Navíc se mi s tímto systémem vyplatí bez dítěte cestovat autem, což asi není cílem. Roční kupón jsem nakonec byla nucena si pořídit, protože jet někam jednou týdně opravdu není moc často.
Proto si myslím, že by bylo smysluplnější, aby se cestování zdarma vázalo na mateřskou/rodičovskou dovolenou a ne na cestování společně s dítětem. Pokud s dítětem cestuje někdo jiný než rodič na rodičovské dovolené, tak má stejně v naprosté většině případů tramvajenku, protože se musí přepravovat i sám.

Děkuji za odpověď
Alena Rybičková

Odpověd

14.01.2016

Dobrý den, důvodem pro nutnost vázání slevy na dítě je fakt, že bohužel neexistuje žádný relevantní způsob, jak doložit rodičovskou dovolenou. Při zavádění slevy jsme se inspirovali v Brně, kde je tento typ slevy vázán také ke konkrétnímu dítěti jako nositeli nároku pro doprovázející osobu. Jsme přesvědčeni, že tento způsob je nejen nejspravedlivější možný, ale také jediný prokazatelný a kontrolovatelný. S ohledem na schválenou výši rozpočtu Hlavního města Prahy na příští rok již bohužel nelze žádným dalším způsobem rozšiřovat poskytované slevy. Kromě zavedení bezplatné přepravy doprovodu dětí do 3 let věku byla v loňském roce výrazně snížena cena roční jízdenky pro Prahu. Při koupi tohoto ročního kuponu lze neomezeně cestovat po celé Praze za pouhých 10 Kč denně, což je, jak sama uvádíte, výhodné i pro nepravidelné cestující. Naší společnou snahou je snížením ceny roční jízdenky motivovat především občasné cestující k častějšímu využívání veřejné dopravy a nepoužívání osobního automobilu. Bezplatná přeprava pro doprovod malých dětí je další určitou úlevou pro rodiny s dětmi a má odstraňovat bariéry při cestách s malými dětmi po Praze. Věřím, že kombinace výše uvedených slev, která je nejen v národním, ale i celoevropském měřítku ojedinělá, vytváří prostor pro zvyšování atraktivity a využití veřejné dopravy. Další rozšiřování slev však bohužel z výše uvedených důvodů neplánujeme. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

MHD
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Jeden komentář k dotazu “Cestovné pro rodiče dětí do 3 let”

  1. Josef Jůza
    1218.12.2015 (18:40)

    Myslím, že cestou, která nebude vyhánět lidi bez časových jízdenek z MHD do aut, je přehodnocení jednotlivého jízdného. Pokud si podělíme zveřejněné náklady a počty přepravených cestujících, vychází nám kolem 14 Kč na přepraveného cestujícího. Podělení zveřejněných tržeb počtem přepravených nám dá kolem 3-4 Kč na přepravenou osobu. To znamená, že v současném systému jsou masy bezplatně přepravovaných cestujících i často jezdící lidé s dlouhodobými jízdenkami dotováni nejen městským rozpočtem, ale i cestujícími za jednotlivé jízdné. Zlevnění ročních jízdenek moc lidí z aut do MHD nevrátilo. Domnívám se, že výrazné zlevnění jednotlivých jízdenek na nejkratší vzdálenosti by přivedlo lidi do MHD spíše.

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné