Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Činnost městské policie na Václavském náměstí"

Lukáš Rut
10 10.06.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den, prosím přijměte nyní tento podnět , který vám nyní píšu za desítky či stovky vzešlých dotazů a připomínek od turistů ubytovaných v našem hotelu ( EA hotel Rokoko **** Praha 1 , Václavské náměstí 38. ) . Náš hotel se nachází přímo na Václavském náměstí, nedaleko Národního Muzea a Státní Opery a každý den já a mí kolegové z recepce slyšíme od našich hostů stále se opakující dotazy: ´Proč vaše policie nechá nabízet prostitutky svoje služby přímo na takovém místě jako je Václavské náměstí ? ´ ´Jak je možné, že ve 4 hodiny ráno slyšíme z našich pokojů dámy pokřikovat a oslovovat průchozí s nabídkou sexuálních služeb ? ´ ´ Je ve vaší zemi legální na ulici veřejně nabízet sexuální služby ? ´ ´Proč vaše policie nezasáhne ? ´ Dámy mluvící mezi sebou bulharsky obtěžují průchozí přímo před hotelem každou noc mezi 21:00 – 5:00 a to téměř bez povšimnutí naší policie. Mnoho lidí do této lokality míří za kulturou, do divadel a kaváren ( divadlo Rokoko, ABC , Lucerna, Činoherní Klub atd . ), ti často musí čelit dotěrnému chování těchto postávajících dam. Často dostáváme také podněty od turistů na rušení nočního klidu, dochází také ke krádežím, bohužel Městská Policie na naše podněty nereaguje, hlídky kolem našeho hotelu nyní vůbec neprochází. Mohu říci, že tato zkušenost ovlivňuje negativním způsobem vnímání Prahy jako žádané turistické destinace, v zájmu všech by bylo ji odpovídajícím způsobem řešit, nyní je tato lokalita ze strany bezpečnostních složek téměř opomíjena a lidé vracející se z kulturních akcí i turisté se necítí zde v nočních hodinách bezpečně. Předem díky za předání tohoto podnětu odpovědným složkám a autoritám pro tuto oblast. S pozdravem Lukáš Rut ( Vedoucí recepce EA hotel Rokoko )

Odpověd

13.08.2015

Dobrý den,

děkuji za zaslání Vašeho podnětu, ve kterém poukazujete na obtěžující stav týkající se nabízení sexuálních služeb především ze strany prostituujících osob v Praze 1 na Václavském náměstí. Velmi si vážím důvěry, se kterou se na mě obracíte ve věci bezpečnosti a veřejného pořádku v našem hlavním městě.

Na základě vyhodnocení dlouhodobě získávaných empirických dat a sledovaných ukazatelů o prostituční scéně v naší metropoli ve vztahu k dané lokalitě s Vámi popisovanými skutečnostmi musím do jisté míry souhlasit, přestože je mi známo, že Václavské náměstí již téměř 8 let nepatří mezi hlavní působiště prostitutek, nicméně v sezónním období se právě v tomto místě jejich počty navyšují, což se negativně promítá i do stavu veřejného pořádku.

Situaci spojenou s nabízením sexuálních služeb obecně považuji za celospolečensky závažný problém. Strážníci Městské policie hl. m. Prahy (dále jen MP) postupují v rámci současného legislativního prostředí v souladu se zákonem č. 553/1991 Sb., o obecní policii (dále jen zákon), ve znění pozdějších předpisů, což se týká i řešení problematiky prostituce, která patří mezi naše priority, avšak pouze v mezích zákonných oprávnění. Nabízení a poskytování sexuálních služeb na území Prahy je upraveno v Obecně závazné vyhlášce č. 11/2005 Sb. hl. m. Prahy, kterou se stanoví zákaz nabízení erotických vystoupení nebo erotických služeb, dále v Obecně závazné vyhlášce č. 20/2007 Sb. hl. m. Prahy, na ochranu veřejného pořádku v souvislosti s nabízením a poskytováním sexuálních služeb na veřejných prostranstvích a strážníci MP tyto právní předpisy hl. m. Prahy při své činnosti využívají. Zjištěná a řádně zadokumentovaná protiprávní jednání se strážníci MP snaží průběžně řešit ukládáním sankcí v rámci svých zákonných zmocnění, případně oznámením příslušnému správnímu orgánu nebo předáním orgánům Policie ČR (dále jen PČR).

Efektivitu řešení protiprávního jednání ovlivňuje skutečnost, že strážníci MP vykonávají službu výhradně ve stejnokroji a v jejich přítomnosti se osoby protiprávního jednání zpravidla nedopouštějí.  Laické veřejnosti zpravidla uniká skutečnost, že MP dle zákona nesmí provádět úkony, které by mohly být v rozporu s činností PČR nebo jiným způsobem narušovaly plnění jejích úkolů, což právě z bezpečnostního hlediska obecně nejvíce zasahuje postihování deliktů na prostituční scéně, která se prolíná zejména s nezákonnou činností v oblastech drogové, majetkové a další kriminality. MP nemá ani zákonné oprávnění ve Vámi popisovaných případech vstupovat do objektu či pokojů.

Váš podnět byl předán řediteli územního obvodu Obvodního ředitelství MP Praha 1 (dále jen OŘ MP), k přijetí odpovídajících opatření v rámci legislativních a personálních možností. Na závěr podotýkám, že v případě zjištění konkrétních poznatků o páchání trestné činnosti nebo jiného protiprávního jednání může ale kdokoli, tedy samozřejmě i Vy, využít bezplatné linky tísňového volání 158 (v případě páchání trestní činnosti) nebo 156 (jiného protiprávního jednání) nebo přímo na OŘ MP, tel. č. 222 02 5191 či 222 02 5192,  k zajištění rychlé reakce na oznamovanou skutečnost.

Na závěr mi dovolte zmínit, že prostituce je stále aktuálním tématem právě s ohledem na neustávající snahy o její zákonnou regulaci především ze strany hlavního město Praha.

S pozdravem,
Bc. Libor Hadrava

Bc. Libor Hadrava (Současný radní)

Radní hl. m. Prahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Jeden komentář k dotazu “Činnost městské policie na Václavském náměstí”

  1. Valentina Švarcová
    0811.8.2015 (10:46)

    Vážený pane radní, jak je možné, že v takto extrémních vedrech, kdy jsou platná veškerá omezení, je povoleno dělat ohňostroje?
    S okamžitou platností (a už několik týdnů) by měl platit zákaz pořádání ohňostrojů. Včera zněl Prahou ohňostroj. Ač mám Prague Pride ráda a účastním se pravidelně, zákaz byl měl platit bez výjimky. Valentina Švarcová

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné