Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "Dodržování nočního klidu na Černém Mostě"

Miloslava Zezulkova
24 24.01.2016
Sledujte tento dotaz

Dobry den. Proc v ulici Mansfeldova a Bobkova na Cernem Moste je povoleno mit bary otevreny az do samého rana a MP policie ani nikdo jiny to neresi ? Je tu Sportbar nejaky Bar u Broucka a ten jede každý den do dvou,do tri i do ctyrech hodin do rana a nikdo to neresi. Vsude to funguje do desate vecerni a na dveřích to také tak mají,ale realita se dost lisi a po nocích se tu poflakuji opilci a neresi se to. Na upozorneni nekteri z těchto baru navíc vyhrozuji a bydleni nam to tu jen stezuje . Vždy jsem si myslela , ze něco takového není mozne v sidlisti provozovat a ono to zrejme je mozne . Na dveřích do 22:00,na netu prezentuji do 2:00 do rana a realita je do 4:00 i dele rano. Sjizdi se tu taxíky,potreby mocicich opilcu jsou uspokojovany ve vchodech,pruchodu ci v nadvori za domem a louceni se a vypraveni zazitku na ulici . Pokud zavolate MP tak si pokecaji , protože se znaji a změna nula. Druhy den opet a stále dokola. Jen se zatahne zaves na vstupu a jede se dal. Je nejaka moznost toto zarazit . Dekuji za odpověď . I.Berankova

Odpověd

11.02.2016

Vážená paní,

v současné době žádný právní předpis neupravuje provozní dobu, jedná se pouze o rozhodnutí podnikatele, jakou si zvolí otevírací dobu. Pokud by obec striktně časově určila či omezila otevírací dobu provozoven, kromě níže uvedených skutečností, dostala by se do střetu se základním právem zaručeným článkem 26 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, kde je stanoveno, že každý má právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost. Jednou z povinností podnikatele, podle § 17 odst. 8 písm. b) zákona č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů, je na provozovně trvale a zvenčí viditelně označit prodejní nebo provozní dobu určenou pro styk se spotřebiteli.

Místně příslušní strážníci Městské policie hl. m. Prahy (dále jen „MP“) jsou s popisovanou situací v uváděné lokalitě obeznámeni, avšak jejich možnost zabránit v plném rozsahu rušení nočního klidu, k němuž dochází ve Vámi popisovaných případech, je v současné době spojeno s určitými komplikacemi. Provozovny většinou provozní dobu uvedenou na dveřích dodržují, přesněji - po ukončení provozní doby bývá provozovna fakticky uzavřena. Což ale neznamená, že se v ní nadále nemohou z různých důvodů zdržovat osoby. Může se jednat o provozovatele, zaměstnance, ale i další osoby, jejichž okruh není přesně vymezen. Ke kontrole těchto osob a k prověření důvodu, proč se v provozovně zdržují, ale strážníci podle platné právní úpravy nejsou oprávněni, neboť dle § 17c zákona o obecní policii mohou do provozoven vstupovat výhradně v prodejní nebo provozní době (a to navíc jen do prostor určených pro zákazníky).

Policie ČR má naproti tomu obdobné oprávnění podstatně rozšířeno. Policista je při plnění konkrétního úkolu policie oprávněn vstupovat v živnostenské provozovně do prostor, u kterých lze mít důvodně za to, že se v nich zdržují fyzické osoby, a to i po skončení prodejní nebo provozní doby. Nelze-li jinak dosáhnout splnění konkrétního úkolu policie, je policista oprávněn za účelem vstupu do provozovny tuto provozovnu otevřít nebo jiným způsobem si do ní zjednat přístup, v případě nutnosti i za použití síly. Policie ČR ale není podřízena hlavnímu městu Praze a žádný z orgánů města tudíž nemá v tomto směru vůči Policii ČR žádné přímé nařizovací pravomoci.

Rušení nočního klidu je přestupkem podle § 47 odst. 1 písm. b) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, podle kterého lze postihovat například i hluk z běžného užívání bytu, jako je křik, zpěv, hudba, štěkání psa či jiné zvuky, které nepřiměřeně ruší jiné nájemce, případně obdobný hluk působený například podnapilými osobami na ulici nebo v restauračním a jiném obdobném zařízení. Tento přestupek jsou strážníci městských a obecních policií, v rámci právního prostředí vyplývající ze zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, a dalších právních norem, oprávněni řešit standardním způsobem za využití všech zákonných prostředků podle stávajících platných předpisů.

V rámci lokality sídliště Černý Most, o které se ve Vaší stížnosti jedná, každý hovor na ulici v noční době může pro obyvatele znamenat rušení nočního klidu, a to z toho důvodu, že domy jsou zde postaveny velice blízko u sebe či proti sobě a provozovny jsou přímo pod okny. Strážníci z Obvodního ředitelství (dále jen "OŘ") MP Praha 14 provádí jak pravidelné kontroly na dodržování  provozní doby, tak i následné kontroly, aby rušení nočního klidu předcházeli. Bohužel není v současných personálních možnostech MP, zajistit nepřetržitý dohled strážníků na všech místech, kde k takovým přestupkům dochází.

Při prověřování volání na tísňovou linku MP č. 156 byla v době od 1. 10. 2015 do konce ledna 2016 přijata tři volání v souvislosti s rušením nočního klidu, a to v celé ulici Mansfeldova, takže nelze s jistotou přiřadit jednotlivé případy ke konkrétním provozovnám. Za období od 1. 7. 2015 do 31. 1. 2016 v rámci OŘ MP Praha 14 strážníci řešili celkem 335 přestupků týkajících se rušení nočního klidu, kdy jen za leden 2016 to bylo 40 přestupků. Z toho je zřejmé, že se strážníci MP řešení těchto problémů skutečně věnují, a to nikterak zanedbatelnou měrou.

V případě potřeby získání bližších informací o konkrétní provozovně je potřeba se obrátit na příslušný živnostenský úřad, případně je možné obrátit se na správce objektů nebo na majitele, který tyto prostory k různým účelům pronajímá. Ten v případech opakovaných stížností či problematických situací může ukončit smlouvu o pronájmu s provozovatelem.

S pozdravem

Bc. Libor Hadrava

Bc. Libor Hadrava (Současný radní)

Radní hl. m. Prahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Jeden komentář k dotazu “Dodržování nočního klidu na Černém Mostě”

  1. Miloslava Zezulkova
    0211.2.2016 (23:40)

    RE : Nocni klid v ulici Mansfeldova

    Dobry vecer . Dekuji za vycerpavajici odpověď . Nicmene jsem se domnívala , ze pokud je město vlastníkem tak si také urcuje za jakých podmínek prostory k podnikani pronajima . Nebo tomu tak není ? Vase odpověď je vycerpavajici a i pravdiva,ale v tomto pripade bych to co pisete pochopila pokud by to bylo v soukromem podniku a ne v pronajmu uprostřed sidliste kde jsou prakticky byty pouze města . Nebo se snad mylim ? Prijde mi to trochu ci spise dost jako alibismus a to dost na nepravem miste . Ja si myslim,ze kdyby tu bydlelo par uredniku z magistratu tak by tu Vas pravni rozbor jiste nebyl . Uvedomte si fakt , ze tu bydli lide ve Vasich bytech,Vasich domech a Vy jako vlastnik domu jste povinni zajistit ci sjednat napravu i za predpokladu , ze upravite podmínky pronajmu prostor. Pekny vecer a zkuste prosim na tyto argumenty ještě jednou reagovat . Dekuji MZ

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné