Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Dotazy ke změnám vedení autobusových linek po 7.4.2015"

Josef Jůza
14 14.04.2015
Sledujte tento dotaz

Vážený pane náměstku primátorky, při změnách dopravy s prodloužením metra od 7.4. mne udivily některé nepřívětivé novinky v zastavování a nezastavování autobusů, a to jak MHD, tak meziměstských.

Předpokládal jsem, že na Dejvické se těch několik meziměstských linek, které nebudou končit na Veleslavíně, přesune do uvolněných zastávek po lince 119. Logika selhala. Na Dejvické zřejmě z nich nebude již zastavovat nic, ovšem nebudou zastavovat ani ne Veleslavíně. Pro některé cílové obce tedy zanikne společný nástupní uzel u metra pro všechny linky. Směrem do Prahy bylo ukončení přemístěno z Dejvické někdy do Veleslavína, někdy na Hradčanskou, někdy na Červený Vrch. Hradčanská má oproti Dejvické delší přestup na metro, ale aspoň je blíž centru a je tam více tramvají. Nejhorší je ale ukončení na Červeném Vrchu. Dlouhý přestup na metro, to s pásmovým provozem, a oproti Dejvické a Veleslavínu bez linek do zbytku západní části Prahy (na Dejvické byla 143 a 180, na Veleslavíně aspoň 142). Pro většinu cílových obcí je aspoň společná nástupní zastávka většiny linek v Divoké Šárce nebo na Dědině, a přestup do přilehlých částí Prahy u menšiny dobrý v Divoké Šárce, u dalších horší na Dědině s pěším přechodem do sídliště, nejhůř dopadla ale linka 157100. Zkrácena na nešikovný Červený Vrch, nikde jinde v Praze nestaví, podle dopravce neumožňuje licence. Když už magistrát nuceně měnil v licencích zastávky z uzlů s dobrým spojením všemi směry na nevhodná místa, proč aspoň nestanovil další zastávku třeba na Dědině?

Druhou udivující nelogičností jsou vyloučení přepravy cestujících z koncových úseků některých linek MHD. Když se bez velkého křiku před několika lety obešlo, že autobusy přestaly vozit cestující mezi Hradčanskou a Špejcharem, začala se tato pochybná novinka šířit i jinde. Autobusy od Jenerálky se sice obracejí na původní smyčce Bořislavka, jak se ostatně uvádělo již v dokumentaci EIA na prodlužování metra, ale oproti očekávání všichni musí vystoupit u metra a zájemci si zbytek musí dojít pěšky, i když tam autobus jede. Podobná situace nastala s linkou 264 na Petřinách. Cestující musí vystoupit u metra, prázdný autobus pokračuje ke konečné tramvaje Sídliště Petřiny. Tam je to okořeněno faktem, že jde o poptávanou zastávku v husté zástavbě. Řidiči tak musí mnohokrát za směnu vysvětlovat cestujícím, že ke konečné tramvaje nejedou, tedy vlastně že tam jedou, ale nesmějí nikoho brát. To na mě působí, že někdo dělá cestujícím naschvály, podobně, jako před pár lety při zrušení linky 217 a vynucených přestupech na Strahově. Proč zmíněné autobusové linky musí jezdit v koncových úsecích bez cestujících, když stejně tu vzdálenost projedou a o jejich využití zájem je?

Proč se v Praze věci neřeší ku prospěchu a komfortu cestujících? S pozdravem Josef Jůza

Odpověd

30.04.2015

Vážený pane Jůzo, jedním z hlavních požadavků městské části Praha 6 a zároveň jedním z kritérií pro přidělení evropské dotace na stavbu nového úseku metra bylo maximální vymístění autobusové dopravy z Vítězného náměstí, zejména ve směru od Evropské ulice.  Proto také žádná z linek mimo systém PID již nemá zastávku v oblasti uzlu Dejvická. Regionální linky do Kladna a Slaného byly ukončeny u stanice metra Nádraží Veleslavín, ostatní dálkové linky směřující do Prahy po silnici R6, z nichž část pokračuje do centra Prahy na ústřední autobusové nádraží Florenc , byly převedeny přes nebo do zastávek Hradčanská nebo Sídliště Červený Vrch (ležící prakticky u západního vstupu do stanice Bořislavka). Sjednocení konečné zastávky pro všechny linky mimo systém PID v zastávce Nádraží Veleslavín bohužel nebylo možné kvůli omezené kapacitně zdejšího obratiště. Co se týká linek PID, konkrétně Vámi uváděných příkladů manipulačních jízd bez cestujících, sděluji následující. Ukončení linek od Horoměřické ulice v zastávce Bořislavka bylo takto nastaveno z důvodu předpokládané minimální poptávky v úseku Bořislavka – Na Pískách a také kvůli požadavku na konečnou stanici Bořislavka vzhledem k lepší orientaci cestujících. V této záležitosti však ROPID jedná s městskou částí Praha 6 o možném řešení, neboť podobných požadavků je více. Případné úpravy by byly možné v rámci vyhodnocení dopravních opatření vztahujících se k otevření nových stanic metra. Ohledně linky 264, i zde bylo diskutováno její ukončení v oblasti Petřin. Vzhledem k požadavku tuto linku vést k metru Petřiny a zároveň s ohledem na stížnosti na ponechání původní výstupní zastávky linky 191 od místních obyvatel bylo rozhodnuto o výstupní i nástupní zastávce „Petřiny“. I tato záležitost ale bude v následném období vyhodnocovat. Organizace ROPID sbírá podněty a připomínky jednotlivých cestujících a společně se budeme snažit doladit nový systém tak, aby co nejvíce vyhovoval cestujícím. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

MHD, Změny v MHD 2015
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné