Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Dubnové změny v MHD"

Jan Martinec
19 19.01.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den, plánované dubnové změny MHD jsou příspěvkovou organizací ROPID prezentovány jako "související s otevřením nového úseku metra." Mám tři dotazy:

  1. Proč je při změně metra na severozápadě Prahy třeba od základu překopat celou dopravní síť, včetně pravého břehu? (Např. síť autobusů na Jižním Městě, kam se metro naposledy prodlužovalo v osmdesátých letech, má projít výraznou změnou - kde je souvislost s Dejvicemi a Motolem?)
  2. Je nezbytné co dva a půl roku takto výrazně měnit dopravní systém? (Předchozí změna v září 2012, zvaná Vždyť To Jede Jinam, byla mj. odůvodňována tím, že to bude změna sice radikální, ale na delší dobu poslední, a že cestující - nejen místní, ale zejména návštěvníci - ocení stabilitu linkového vedení. Jak k proklamované "stabilitě linkového vedení" přispívá např. přečíslování linek bez změny trasy?)
  3. Je tento způsob provádění neustálých změn hospodárný? (Od září 2012 probíhají co tři měsíce změny linkového vedení - i pokud by tyto změny neměly žádné externality, nepřipadá mi to příliš efektivní.)
Děkuji za váš čas.

Odpověd

16.04.2015

Dobrý den, připravované změny MHD k dubnu 2015, navržené organizací ROPID měly za cíl kromě řešení návaznosti linek povrchové dopravy na nově zprovozněné stanice metra A také vyřešit některé dlouhodobé požadavky městských částí a reagovat na již kapacitně nedostačující úseky v síti. Jednotného termínu mělo být využito především z důvodu změny všech informačních materiálů, zejména dopravních map a schémat, turistických průvodců atd. Vzhledem k vysokému množství připomínek jednotlivých městských částí i cestujících a relativně krátkého času na jejich vypořádání byla rozhodnutím Hlavního města Prahy část navrhovaných změn odložena k řádnému vypořádání připomínek a dopracování potřebných podkladů ke změnám, jako například směrových přepravních průzkumů. K termínu zprovoznění nového úseku metra 7. 4. 2015 tak byly realizovány pouze úpravy související se zprovozněním nových stanic metra včetně návazné dopravy v jejich širším okolí. Ostatní úpravy navrhované organizací ROPID budou v následujícím období podrobeny dalšímu zkoumání a analýzám včetně doplnění nutných podkladů pro zodpovědné rozhodování. Prioritou Hlavního města Prahy je atraktivní, konkurenceschopná, stabilní a po všech stránkách dobře fungující veřejná doprava, která může směle konkurovat dopravě individuální. Proto je nutné se v současnosti zaměřit na kvalitní projektování linkového vedení a sladění poptávky s nabídkou včetně důrazu na větší provázanost jednotlivých druhů opravy a vyšší přehlednost pro cestující. K tomu bude sloužit právě nynější otevření širší diskuze nad budoucí a pokud možno časově stabilní podobou linkového vedení linek tramvají a autobusů MHD v Praze. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

MHD
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné