Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Důvody nevyužívání terminálu Letňany pro příměstskou dopravu"

Hana Podškubková
22 22.05.2015
Sledujte tento dotaz

Vážený pane Dolínku,

nemám nic proti příměstským autobusům směřujícím ze Středočeského kraje do hlavního města. Souhlasím, že Prahu trápí rostoucí počet osobních automobilů, které do Prahy přijíždějí a způsobují svým provozem nežádoucí emise a zabírají parkovací místa rezidentům. Dle sdělení odboru dopravy MČ Prahy 8 jste vy osobně souhlasil za Magistrát s tím, aby ROPID od 7.4. 2015 terminál integrované, ale i neintegrované dopravy (do Jáchymova, Ostrova nad Ohří), přesunul z Holešovic na Ládví. Dosud jste mi neodpověděl a nepředložil žádný rozumný argument, proč příměstské autobusy nemohou být ukončeny na vybudovaném terminálu metra Letňany. Vaše rozhodnutí není nám obyvatelům Prahy 8 jasné. Dle mého názoru by se v případě Letňan nezatížila bytová zástavba na ďáblickém sídlišti a v jeho okolí, přičemž ostatní požadované benefity by zůstaly stejné. Ptám se tedy opětovně, jaký je Váš argument, kterým jste při rozhodování řídil, aby nebyl využíván již vybudovaný terminál Letňany.

Děkuji za odpověď.

H. Podškubková

Odpověd

03.06.2015

Dobrý den, situací ohledně převedení příměstských autobusových linek Pražské integrované dopravy ke stanici metra Ládví se Hlavní město Praha intenzivně zabývá. V současné době jsme dali k přezkoumání celou problematiku odborníkům z Českého vysokého učení technického v Praze, dále byli pověřeni Odbor dopravních agend Magistrátu hl. m. Prahy a Technická správa komunikací hl. m. Prahy k prověření možností dalšího zlepšení současného stavu ve vazbě na individuální automobilovou dopravu a ostatní neintegrovanou veřejnou dopravu. S organizací ROPID také sledujeme vývoj pravidelnosti provozu a poptávky na nově integrovaných linkách. Zároveň řešíme s městskou částí Praha 8 možnosti celkového zkulturnění prostoru v okolí stanice metra Ládví. V polovině května jsem se také sešel se zástupci iniciativy „Ládví není autobusák“. Věřím, že společnou komunikací a zapojením dalších odborných subjektů dojdeme k rozumnému řešení, které bude akceptovatelné pro všechny zúčastněné strany. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Doprava
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

2 komentářů k dotazu “Důvody nevyužívání terminálu Letňany pro příměstskou dopravu”

 1. Vít Pokorný
  0610.6.2015 (10:42)

  Moc pěkná odpověď pane radní, ale ať hledám, jak hledám, hlavní dotaz paní Podškubkové jste nezodpověděl – PROČ NENÍ VYUŽÍVÁN JIŽ VYBUDOVANÝ TERMINÁL V LETŇANECH A PROČ NEUSTÁLE JEN OPAKUJETE NĚCO O „PLÁNOVANÝCH ÚPRAVÁCH LÁDVÍ, O KTERÉ NIKDO Z MÍSTNÍCH OBYVATEL NESTOJÍ!

  My, rodáci a obyvatelé Ďáblického Sídliště (mnohými neznalci často označovaného za „Sídliště Ládví“) NEPOŽADUJEME DÍLČÍ ZMĚNY, ČI ÚPRAVU STÁVAJÍCÍCH AUTOBUSOVÝCH ZASTÁVEK, které pro dřívější běžný provoz autobusových linek MHD PLNĚ VYSTAČOVALY, ale o PŘESUN VŠECH NOVĚ NAPOJENÝCH LINEK OD DUBNA 2015 K TOMU JIŽ PŘED LÉTY VYBUDOVANÉMU A PŘIPRAVENÉMU LETŇANSKÉMU TERMINÁLU (samozřejmě krom linek, které obsluhují bezprostřední sousedství Ďáblického Sídliště (Klecany, Klíčany, Březiněves, Zdiby, Staré Ďáblice)!

 2. Petr Dolínek
  0622.6.2015 (12:45)

  Dobrý den,
  případné převedení autobusových linek ke stanici metra Letňany by bylo nákladnější pro hl. m. Prahu (trasa na Letňany je cca o 1 km delší než na Ládví) a pro cestující by to znamenalo prodloužení jízdní doby do centra o cca 10-15 minut, nehledě na fakt, že do Letňan jede z Ládví v pracovní dny pouze každé druhé metro. Příměstské linky PID 348, 349, 368 a 369 tvoří společně s městskou linkou PID 103 jeden koordinovaný svazek linek. Pokud by tedy kterákoliv z výše uvedených linek odjížděla z jiné zastávky (od jiné stanice metra), vznikl by pro část cestujících tzv. rozdělený nástup a tito cestující by museli zmatečně přebíhat mezi jednotlivými zastávkami. Důsledkem by bylo prodloužené čekání na spoje, nerovnoměrné vytížení spojů, prodloužení doby cestování a celkové zhoršení dopravní obslužnosti. Pokud by konkrétně linky 349 a 369 odjížděly z Letňan namísto z Ládví, nemohli by cestující z Ďáblic, Březiněvsi, Bořanovic a Líbeznice linku 369 bezproblémově využívat. O víkendech celodenně a v pracovní dny dopoledne a večer by se to týkalo rovněž obyvatel Baště a Předboje, protože kvůli úspoře nákladů na provoz a snížení dopravní zátěže v oblasti Ládví v těchto obdobích linka 368 do Prahy nezajíždí a v obci Líbeznice navazuje na linky PID od Prahy. V případě, že by v Letňanech namísto linek 349 a 369 byly ukončeny jiné linky, dotklo by se to zase jiné části cestujících. Kromě toho by narušením tohoto koordinovaného svazku došlo ke zvýšení nákladů vlivem manipulačních přejezdů mezi jednotlivými konečnými zastávkami a vlivem zhoršení produktivity oběhů vozidel. Ke stanici metra Letňany linka 348 již v minulosti zajížděla, avšak byla málo využívána. Protože bylo zároveň nutno posílit přetížené příměstské linky na Ládví, byla i linka 348 přetrasována na Ládví a poté její využití výrazně vzrostlo. Právě z výše uvedených důvodů tedy bylo realizováno ukončení výše uvedených linek právě u stanice metra Ládví. Znovu zdůrazňuji, že terminál Letňan je primárně určen především pro autobusové linky obsluhují severovýchodní část regionu (Brandýs n.L., Kostelec n.L.) a okolní pražské městské části včetně dálkových linek přijíždějících z Ústeckého nebo Libereckého kraje.
  S pozdravem, Petr Dolínek

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné