Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Důvody zvýšení ceny rezidenčního parkování na Praze 3"

Oskar Pažout
18 18.02.2016
Sledujte tento dotaz

Dobrý den pane Dolínku, s velkou zlostí jsem zaznamenal zprávu o zvýšení ceny rezidentního parkování. Bydlím na Praze 3, kde již zóny fungují. Bohužel však nefunguje princip zón. Příkladně větší dodávky nelze, nebo se nechce v kopcovitých ulicích odtahovat a jejich majitelé na to hřeší. A tzv. parkovačka od Měst. policie opravdu místo nezajistí. Tudíž míst moc není. V rozhovoru s Lucií Vítkovskou (místostarostka pro dopravu Prahy 3) v Žižkovských listech se píše, že Praha 3 byla zásadně proti změně cen.

Proto se ptám:
 1. Co za zlepšení tedy navýšení ceny přinese? Navýšení ceny zhruba o 500,- není málo- to uznáte. Parkování v části Prahy 9 je zdarma a zavedení zón takto drahých raději odložili. Proč asi??????!!!!!!!!!
 2. Chtěl bych znát odpověď na to, kdo zdražení navrhoval, na základě čeho, kde se zvednou náklady a chtěl bych znát oficiální stanovisko Prahy 3, které bylo předneseno na Magistrátě.
 3. Pevně doufám, že již Magistrát opustil myšlenku vázat snad levnější parkování na kupon na MHD. To už snad zasahuje do lidských práv......

Děkuji O. Pažout

Odpověd

02.03.2016

Dobrý den, ceny za parkování nebyly upravovány více než 10 let, naposledy tomu bylo v roce 2004. Cena za parkování v Praze je dlouhodobě téměř nejnižší ve srovnání s ostatními krajskými městy v Česku, ale třeba i na Slovensku. Navýšení ceny bylo dojednáno kompromisem se všemi městskými částmi, ve kterých jsou nebo budou zóny zřízeny. Městská část Praha 3  s navýšením základní ceny souhlasila, pouze chtěla snížit cenu za parkování pro osoby starší 65 let a opustit myšlenku navázání levnějšího parkování na levnější kupon na MHD, čemuž bylo vyhověno. Na závěr mi dovolte konstatovat, že sousední MČ Praha 9 je i nadále zařazena do 1. etapy rozšíření. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Parkovací zóny
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

4 komentářů k dotazu “Důvody zvýšení ceny rezidenčního parkování na Praze 3”

 1. vladimir
  033.3.2016 (22:25)

  Pane Dolinku,
  1/z radničnich novin městské části Prahy 3 z března 2016 citace:
  „Dle radní pro dopravu Lucie Vítkovské je navýšení cen pro rezidenty neopodstatněné a městská část Praha 3 s ním nesouhlasí.“
  Tak lžete vy nebo paní Lucie Vitkovská?
  2/ Váš argument na zvýsení ceny:Cena za parkování v Praze je dlouhodobě téměř nejnižší ve srovnání s ostatními krajskými městy v Česku, ale třeba i na Slovensku.
  To myslite opravdu vážně? V Plzni vyskočí z okna a v Praze vyskočí teda taky?
  Myslim, že jste zastupitel obyvatelů Prahy/svých voličů/ a ne jiných českých měst a Slovenska.
  3/Mohl by jste my vysvětlit jak se odrazí zvysení ceny na urovni modrých zon.? Modrá bude modřejsí nebo městská policie kromě kladení listecku za sterace, bude kontrolovat zony i v noci, aby nedochazelo k vykradaní vozidel?
  Můj typ : Šrobarova ulice ,Praha 3.Osobní zkusenost a ne jenom moje.Zlodeji jsem chodí jako do prodejny s nahradními dily.Opravdu mě poteší, když vidim listecek za steracem aut a k tomu chybejici mlhovky,zpetna zrcatka,atd.
  4/Prosim o seriozní odpoved na zaklade čeho se zvedla cena za parkovaní pro residenty.

  Dekuji Vladimir Koranda

 2. David
  037.3.2016 (16:08)

  Dobře pane Dolinku, tak jinak.
  Co uděláte pro to, aby se cena vrátila na 700Kc/rok?
  Hlavně mi tu nepište o jiných městech a Slovensku! To nám raději řeknete kdo kolik dostal do kapsy za zvýšení poplatku vlastně za nic. Jelikož,karta mi nic nezaručuje, jen tahá z lidí prachy! Já jsem pro zóny,pro ne, ale zadarmo.

 3. Magda
  0310.3.2016 (15:27)

  Bydlím na Praze 1 celý život. Parkovací kartu platíme celá léta, nejdéle z celé Prahy. Přesto máme pravidelně problémy se zaparkováním, kdy často objížídme bloky, abychom našli místo. V průměru bývá více než třetina zde parkujících vozidel bez parkovací karty i bez parkovacího lístku. Jak se zlepší naše možnost jako rezidenta zaparkovat, když Vy jste naprosto neopodstatněně zvýšili parkovné o 500,- Kč? Jak se zlepší služby? Budete pravidelně odtahovat vozidla, která zde nemají co dělat? Nebo co bude lepší? Např. včera večer v Jakubské ul. , která byla plně obsazena, nebylo jediné auto s parkovačku, a samozřejmě se nic nedělo a ni po dvou hodinách, kdy jsem šla zpět domů, žádná pokuta, žádné odtahy.
  Dále bych chtěla vědět, když zavedete placení parkovného na registrační značku a nebudete vydávat žádný „doklad“ nebo kartičku a MP bude chodit se čtečkou, pomocí které zjistí, zda mají vozidla zaplaceno, jak to poznáme my, platící rezidenti? Je to proto, abychom již nemohli zjistit, kolik vozidel parkuje neoprávněně v modré zóně a abychom si tudíž nemohli stěžovat?

 4. vladimir
  0318.3.2016 (0:11)

  „Duvod zvysení ceny parkovacich karet pro residenty na Praze 3“
  Dobrý den p.Dolinku
  Reaguji na Vaší odpoved na můj dotaz ohledně zvýšení cen parkovneho pro rezidenty Prahy a prosim o odpoved na mnou polozene otazky.

  Pane Dolinku,

  1/Z radničnich novin městské části Prahy 3 z března 2016 citace: „Dle radní pro dopravu Lucie Vítkovské je navýšení cen pro rezidenty neopodstatněné a městská část Praha 3 s ním nesouhlasí.“ Tak lžete vy nebo paní Lucie Vitkovská?
  2/Váš argument na zvýsení ceny: Cena za parkování v Praze je dlouhodobě téměř nejnižší ve srovnání s ostatními krajskými městy v Česku, ale třeba i na Slovensku. To myslite opravdu vážně? V Plzni vyskočí z okna a v Praze vyskočí teda taky? Myslim, že jste zastupitel obyvatelů Prahy /svých voličů/ a ne jiných českých měst a Slovenska.
  3/Mohl byste my vysvětlit, jak se odrazí zvýšení ceny na urovni modrých zon.? Modrá bude modřejsí nebo městská policie kromě kladení listecku za sterace, bude kontrolovat zony i v noci, aby nedochazelo k vykradaní vozidel? Můj typ : Šrobarova ulice ,Praha 3.Osobní zkusenost a ne jenom moje.Zlodeji jsem chodí jako do prodejny s nahradními dily.Opravdu mě poteší, když vidim listecek za steracem aut a k tomu chybejici mlhovky,zpetna zrcatka,atd.
  4/Prosim o seriozní odpoved na zaklade čeho se zvedla cena za parkovaní pro residenty.
  Dekuji Vladimir Koranda

  Odpověd od radního 17.03.2016
  Dobrý den, cena za parkování se v Praze neměnila více než 10 let. Z tohoto důvodu některé městské části požádaly město, abychom se zamysleli nad tím, zda tato cena odpovídá obvyklé cenové hladině v ostatních krajských městech a nákladům na provoz samotné zóny. Vzhledem k tomu, že se postupně bude zprovozňovat zcela nový systém placení parkovného a prokazování zaplacení, považoval jsem za legitimní na toto téma s městskými částmi diskutovat. Kompromisním řešením byla cena 1 200 za rok. Nejedná se však o pouhé zdražení bez doprovodného vylepšení. Občané nově nebudou muset každý rok na úřad pro další kartu, nebudou si muset nic vylepovat, při změně auta nebo přestěhování nebudou muset znovu na úřad, ale zajistí si novou registraci z pohodlí domova. Tyto novinky si na straně města i městských částí vynutily zvýšené nároky na personál a technické vybavení, i z tohoto důvodu tedy považuji úpravu ceny za oprávněnou. S pozdravem, Petr Dolínek

  Takže jestě jednou: bod 1/a Které městké časti požadaly město o zamyšlení nad cenou parkovneho pro residenty a které mestske časti s tím nesouhlasily.Prosim, dvě otazky = dve odpovedi
  b Proč jste tvrdil, že mestska část Prahy 3 se zvyšením souhlasila ,když radní pro dopravu prahy 3 tvrdí opak. Jedna otazka´=jedna odpoved
  bod 2/Jste zastupitel obyvatelů Prahy nebo jinych měst Ceske republiky.Chapu, že jste nucen hledat kompromisy a na mou otazku mozna odpovite v bode 1.
  bod 3/ Chcete mi tvrdit, že zvysení ceny o 500 kč na residenta je nutne, coz je dle meho odhadu jenom v ulici Písecka/ dle zaparkovaných aut/o 60.000kč,
  celkova suma=144000Kč/ odhad z jedne ulice na Praze 3.Je nutné k zakoupení pro cca 40 ctecek na registracní znacky a provozovaní IT.Myslim, že straznici již mají
  čtečku na identifikaci psů -možna by se to mohlo využít?
  Otazka: Bylo již vypsano vyberove rizení na dodavatele a provozovaní príslušneho systemu a jaky je priblizny odhad nakladů dle magistratu hlav.města Prahy.
  Jedna otazka=jedna odpoved
  bod 4//Prosim o seriozní odpoved na zaklade čeho se zvedla cena za parkovaní pro residenty.

  Dekuji Vladimir Koranda

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné