Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Efekty integrace meziměstských autobusů z Neratovic a Mělníka"

Vojtěch Brož
21 21.04.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den, pane radní Dolínku,

lámu si hlavu s jedním problémem, který se týká integrace meziměstských autobusů z Neratovic a Mělníka. Přijde mi minimálně morálně sporné, abychom my jako pražané přispívali na levnější dopravu pro obyvatele Mělníka a Neratovic. S integrací totiž došlo k tomu, že autobusy z Mělníka projíždějí každou pražskou zastávkou, kterou na cestě k Ládví mají. Díky tomu tedy Praha platí průjezd těchto autobusů. Místní obyvatelé ji velmi zřídka využívají (dejme tomu dle pozorování tak 3-4 osoby na jeden spoj).

Takže vlastně došlo k tomu, že Praha platí spoj, ve kterém se přepravují cca 4 pražané. Je to podle Vašeho názoru rozumné nakládání s prostředky nás všech?

Čili ještě jinak, v Praze jsme zhoršili kvalitu ovzduší, zvýšili hlukovou zátěž a ještě za to platíme?

P.S. prosím nekonzultujte tuto odpověď s Ropidem, není k tomu jediný důvod, můj dotaz se týká čistě pražských záležitostí, s kterými nemá Ropid co dělat.

Předem děkuji za Vaši odpověď

Přeji hezký zbytek dne

S pozdravem

Vojta Brož

Odpověd

05.05.2015

Vážený pane Broži, hlavní město Praha nechápe zapojení příměstských autobusů směřujících ze Středočeského kraje jen jako pomoc nebo příspěvek pro cestující s bydlištěm v hlavním městě, ale zejména jako nástroj pro atraktivní mobilitu všech cestujících ve společném metropolitním regionu. Problém, který nás v Praze trápí, je rostoucí počet osobních automobilů, které do Prahy přijíždějí a způsobují svým provozem nejen nežádoucí emise, ale také zabírají cenná parkovací místa rezidentům. Abychom odradili co nejvíce uživatelů individuální dopravy od záměru jezdit do Prahy autem, potřebujeme vytvořit kromě možných restriktivních opatření také pozitivní nabídku kvalitní veřejné dopravy. Na všech předchozích etapách integrace příměstské dopravy do pražského systému se ukázal pozitivní trend v postupném nárůstu jejích uživatelů. To samé předpokládáme i v případě integrace autobusových linek z oblasti Mělnicka a Neratovicka. Kromě toho zvyšujeme četnost spojů v okrajových městských částech, aniž bychom museli zavádět další samostatné autobusové spoje. Proto jsem přesvědčen, že nastavený systém finanční podpory příměstských linek na území Prahy přináší požadované benefity pro obyvatele Prahy nejen v možnosti nově využívat příměstské linky jak při cestách po Praze tak i za její hranice, ale také v postupném úbytku nebo zastavení nárůstu přeshraniční individuální automobilové dopravy. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Změny v MHD 2015
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Jeden komentář k dotazu “Efekty integrace meziměstských autobusů z Neratovic a Mělníka”

 1. 058.5.2015 (23:05)

  Vážený pane náměstku,

  a jak jste na tom tedy s těmi možnými restriktivními opatřeními, když se bavíme i o individuální automobilové dopravě. Kde jsou léta slibované modré zóny v okolí stanic metra? Kdy budou zavedeny a v jakém rozsahu??

  Jak hodláte obhajovat kvalitní příměstskou dopravu a se stoupajícím zájmem dojíždějících navyšovat počet spojů na zastávku uprostřed rezidenční čtvrti, kde je již nyní Vámi zavedený počet spojů za hranou? Kde není zázemí pro řidiče, kde nemůžou spoje ani parkovat a jezdí se odstavovat 3-4km na Sídliště Ďáblice a za polikliniku Prosek a zatěžují obyvatele Prahy 8 nesmyslně dokonce 2x(!) Kde budou Středočeši za deště a sněžení brečet, že zde nejsou ani přístřešky na chodnících, pod které by se vešli a třeba i vyhřívané lavičky by potěšily že..

  Zaměřte se laskavě na skutečnou a nejen fiktivní kvalitu příměstské dopravy a využívejte pro ni plně vybavený terminál Letňany, který má prokazatelně na rozdíl od Ládví kapacitu pro budoucí rozvoj příměstské dopravy a nevyhnutelný znatelný nárůst počtu cestujících a spojů. Chcete snahu o omezení automobilových dojíždějících jen deklarovat nebo o ni skutečně usilovat? Cítíte se vážně geniálnější, než více než 4000 signatářů petice Ládví není autobusák!, kteří dopravní poměry v oblasti znají řádově lépe než Vy?

  S pozdravem,

  Adam Véle
  občanská iniciativa Ládví není autobusák!

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné