Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Ekonomické důvody letního omezení provozu MHD"

Saša Lehmann
04 04.08.2015
Sledujte tento dotaz

Vážený pane náměstku,

máte od organizace ROPID informace, k jak vysokým úsporám dochází pravidelnou změnou jízdních řádů MHD v období letních prázdnin? Jsou ještě nějaké další důvody pro omezování provozu v letních měsících (například dovolené zaměstnanců podniku, údržba infrastruktury a techniky a podobně)?

Můžete dále výši úspor danou letním, Velikonočním a Vánočním omezením provozu srovnat s očekávaným výpadkem příjmů Dopravního podniku za období jednoho roku daným snížením ceny ročního předplatného kupónu? Považujete takové srovnání za férové a rozumné?

Děkuji vám, Saša Lehmann, Pražské fórum

Odpověd

01.10.2015

Vážený pane Lehmanne, primárním důvodem pro zavádění prázdninového omezení provozu Pražské integrované dopravy je pokles poptávky, který v průměru činí cca 20 % oproti běžnému školnímu roku. Další důvody jsou ekonomické i provozní. Provoz odpovídající skutečné poptávce generuje úspory, které mohou být využity pro posílení spojů, překračujících standardy obsazenosti během školního roku. Během prázdninového omezení provozu je také snazší čerpání dovolených provozních zaměstnanců a snáze se provádí i údržba infrastruktury a vozového parku jednotlivých dopravců. Výše finanční úspory daná prázdninovým omezením provozu se pohybuje v řádu stovek milionů Kč. Ohledně snížení ceny ročního kuponu předpokládám, že část výpadků příjmů bude kompenzována zvýšením počtu uživatelů Pražské integrované dopravy. Na přesnější údaje o skutečné finanční bilanci je však nyní ještě brzy. Úkolem Pražské integrované dopravy je na jedné straně nalákat maximum cestujících, ale na druhé straně je to i zodpovědnost za efektivní vynakládání veřejných finančních prostředků a tudíž i průběžné přizpůsobování nabídky veřejné dopravy skutečné poptávce. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

MHD
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné