Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Extrémní nehodovost kamionů v centru zástavby na Spořilovské a nutnost řešení kolon kamionů světelnou závorou"

Jana Růžičková
15 15.01.2016
Sledujte tento dotaz

Ze souhrnných informací o dopravních nehodách na hlavních komunikacích v oblasti Spořilova vyplývá, že v letech 2012-2014 se stalo ve vnitřní části Spořilova (ulice Spořilovská a Hlavní) celkem 117 dopravních nehod. Okolo 85% nehod se událo na Spořilovské, kterou podle posledního říjnového sčítání denně projíždí 7 247 nákladních a 50 200 osobních aut, což znamená, že i přes provedená opatření zde zůstalo 80% nákladních aut. Na nehodách na Spořilovské se podílelo 84 kamionů a lehčích nákladních automobilů. Hasiči v několika případech zasahovali nejen kvůli požáru, ale i sanaci nebezpečných látek. Nejbližší domy jsou přitom vzdáleny jen 16 m od této komunikace. Spořilovskou přitom projíždí ten nejhorší těžký tranzit se 4 a více nápravami, čímž Spořilov patří mezi bezkonkurenčně nejhorší místa v celé ČR. Spořilovská přitom nemá EIA a není pro současnou dopravní zátěž zkolaudována.
Na Jižní spojce pod Spořilovem (Spořilovská- křížení JS/5.května) došlo v posledních třech letech k 52 nehodám, na 16 nehodách se podílely kamiony a další nákladní auta. Na 5.května (křížení s Jižní spojkou - Ryšavého) pak bylo zaznamenáno 61 nehod, přičemž na 19 nehodách se podílely kamiony a další nákladní auta. Rekordní nehodovost, vykazuje Jižní spojka v úseku Spořilovská - V Korytech, kde došlo k 211 nehodám na kterých se, podobně jako na Spořilovské, podílelo 85 kamionů a ostatních nákladních aut. Zde se ale jedná o komunikaci dálničního typu, která nevede bezprostředně zástavbou.
Pokud jsou známy takto závažné skutečnosti proč není na Spořilovské zajištěn plynulý a bezpečný provoz a nedochází stále k významné redukci kamionové dopravy? Je více než jasné, že z důvodu ochrany veřejného zdraví a bezpečnosti provozu je tato situace neudržitelná. Zastupitelé byli voleni, aby hájili naše zájmy. Domníváte se, že formální schůzky pracovní skupiny pro Spořilov, jejichž výsledkem je, že vlastně nic nejde pro zlepšení života našich obyvatel, zejména v té nejobydlenější oblasti Spořilova, okamžitě udělat je vůči nám fér? Spořilov potřebuje okamžitou pomoc! V tropických vedrech nám byla ještě mnohonásobně zhoršena životní situace navedením dvojnásobného množství autobusů pod okna a navrácením kamionů na Spořilovskou ve směru k D1. Někteří z našich obyvatel se již ze zdravotních následků nedokázali vzpamatovat.
Spořilov je předimenzován kromě kamionů i autobusovou dopravou a IAD. Pokud nám nebude z Vaší strany poskytnuta odpovídající a hlavně rychlá pomoc budou si muset obyvatelé Spořilova tuto záležitost vyřešit sami a ochránit tak to nejcennější co mají - své životy a životy svých dětí.

Odpověd

17.02.2016

Vážená paní Růžičková, souhlasím s Vámi, že situace, která v oblasti Spořilova vznikla zejména po uvedení jižní části Pražského okruhu do provozu, je hrubou závadou na životním prostředí. Veřejná správa města si je této skutečnosti vědoma a celou dobu od zprovoznění jižní části Pražského okruhu vyvíjí na státní orgány soustavný tlak s cílem dosáhnout co nejdříve vybudování a zprovoznění další části okruhu, stavby 511, což by umožnilo snížit objem dopravy, zejména těžké nákladní dopravy, na ulici Spořilovské. Bohužel, jak jste asi již také informována z mediálních zpráv, zahájení stavby se stále z různých důvodů, které veřejná správa města nemá možnost nijak ovlivnit, odkládá a v současné době je jeho termín zcela nejistý. Další možnost trvalého řešení tohoto problému, který veřejná správa sleduje, je zakrytí ulice Spořilovské v délce cca 700 m, což by také umožnilo propojení obou částí Spořilova nově urbanizovaným územím a podle provedené studie, to představuje investici ve výši cca 2 mld Kč. Ani toto řešení však nemůže být okamžité a při plynulém postupu přípravy lze s jeho realizací počítat v letech 2022 – 2024. Jako možnost okamžitého řešení byl zkoumán námět na instalaci tzv. světelné závory, omezující intenzitu nákladní dopravy v ulici Spořilovské. Závěr posudku vyznívá bohužel negativně a to zejména z toho důvodu, že kolony nákladních vozidel, které by ve špičkovém provozu, při omezení intenzity nákladních vozidel např. na polovinu, vznikly na ulici Brněnské, by svojí délkou přesáhly délky úseků mezi jednotlivými sjezdy (vjezdy), které by tím byly zablokovány. Světelná závora by tak prakticky zcela ochromila provoz na vjezdu dálnice D1 do Prahy. Pokud se týká Vaší stížnosti na velký počet autobusů obsluhujících oblast Spořilova, nemohu se k této otázce bezprostředně vyjádřit. Doporučuji však, je-li to v oblasti Spořilova skutečně převažující názor, požádat zvolené představitele městské části o uplatnění této připomínky u Regionálního organizátora pražské integrované dopravy při pravidelném projednávání projektů organizace hromadné dopravy na běžný rok a jsem přesvědčen, že všeobecně přijatelné řešení lze v této otázce nalézt. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Spořilov
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

3 komentářů k dotazu “Extrémní nehodovost kamionů v centru zástavby na Spořilovské a nutnost řešení kolon kamionů světelnou závorou”

 1. Jindra
  0118.1.2016 (17:39)

  Mozna Vam jednoduse poradim, kdyby jste za tech asi skoro 30let, co tam ten „dalnicni“ privadec je jeho okraj osazeli poradnejma kerama o obcas i stromama, tak by jste o tom provozu ani nevedeli. Znam to tam moc dobre, kdyz se to stavelo bydlel jsme ve Svojsovicke, obcas tudy jeste jezdim. Stale se divim, ze krom revu a protestu jste nic kloudeho nevymysleli. Ona i ta betonova nesmyslna zed, co odrazi hluk dal je jen tunel na penize, ale zde by se asi pas stromu nevesel. Ale domluvte se o ostatnima a podejte zadost na Ropid, ze Vam MHD vadi a ze Vam staci pro celej Sporilov zastavka Chodovec a tram smycka Sporilov a autobus at k Vam nezajizdi. Ropid a vischni kdo Sporilovem jen projizdeji Vam jiste podekuji. Ale jsem zvedav, jaka bude Vase podpora, jiste ani 1%. To je problem dnesniho omezovani, kdy si nejaka neohleduplna stezovatelka vyrve neco, co ostatni jen obtezuje. Neco jako kdyz si Pisnice vymohla zakaz sjezdu z dalnice, ale oni pres Seberov, Kunratice, Krc jezdit mohou.
  A jeste bych se Vas zeptal, kdyz Vam vad auta, autobusy MHD atd, proc nebydlite nekde na vesnici bez dopravni obsluznosti, nepocita-te li 2km pesky na vlak. Mozna vim, Vam by autobus mel jezdit, ale jen dle Vasich predstav a ostatni se maji prizpusobit. Opravdu se stydte, takoveto neohleduplne chovani.

  • Pavel Vach
   0519.5.2016 (9:15)

   Jsem moc rád Jindro, že nám konečně někdo poradil jak na to. Vzít krumpáče a lopaty, nakoupit 200 stromků za X tisíc a sázet a sázet. My jsme si totiž dosud mysleli, že by to měla dělat radnice / magistrát. Ale máte pravdu, co si člověk neudělá sám, tak nemá. Nakonec s těma autobusama je ta také tak, když nechceme, aby se tam točily jak někde na bále a jezdily zbytečně tam a sem, tak hned raději žádný a hurá na vesnici. Zkuste si zajet na vesnici do Písnice, jak to tam na tom zavřeném sjezdu vypadá. Denně hodinové kolony. A to i bez sjezdu. Takže prosím podobnou plodnou diskuzi přesuňme na nějaký jiný web. Díky.

 2. Jana Růžičková
  0126.1.2016 (18:56)

  Nikde v Evropě nevede „dálniční přivaděč“ sídlištěm obydleným desítkou tisíc obyvatel. Mimochodem v minulosti to byla dvoupruhová silnice 2. třídy, která měla sloužit jen místní dopravě a propojení mezi 3 městskými částmi. Násilně se z ní administrativně stala silnice 1.třídy a byl na ní vržen celoevropský těžký tranzit proti vůli mnoha tisíců obyvatel, což potvrdili v peticích. Takže jde o silný voličský potenciál a silný odpor spořilovských rezidentů. Nezávislá měření odborníků pak prokázala mnohonásobné překračování limitů škodlivin a vážná zdravotní rizika. Než něco plácnete tak byste si měl o problému něco zjistit. A k tomu úžasně hloupému návrhu k bydlení na vesnici. Vždy tu přeci budou bydlet lidé, které bude nadměrná doprava ohrožovat na zdraví. Rakovina, vážná kardiovaskulární onemocnění, astma a jiné nemoci, a samozřejmě i řada úmrtí – to je dostatečný důvod pro okamžité řešení!

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné