Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "Free tours v Praze"

Hájková
22 22.05.2014
Sledujte tento dotaz

Dobrý den,

v Praze se v posledních letech začal objevovat fenomén průvodců tzv. free tour. Tito průvodci většinou nevlastní licenci Průvodce Prahou, mnohdy jsou to cizinci na brigádě a historii Prahy znají jen s doslechu a nezřídka říkají turistům i nesmysly. A jak pracují? Sice hlásí, že túry jsou free, ale stejně nakonec od klientů chtějí peníze ve forme "dýška". Po většinou dostanou a z toho platí své vedení. Je jasné, že to, co jim zbyde, nikde nedaní. Otázka je, zda-li to daní vedoucí, majitel...silně pochybuji. Ve většine evropských zemí průvodce musí mít zkoušku, licenci a chce-li tam provádět zahraniční průvodce, musí mít totéž, ale udělané v té zemi, kde chce provádět. U nás? Tady může provádět každý, klidně řidič autobusu. Jen aby měl živnostenský list. Dříve i u nás to byla živnost vázaná, a free tour zde nebyli. Nyní už je několik různých skupin - modré, zelené, bílé, červené...deštníky. V řadě evropských zemí jsou zakázani. Zde jejich podnikání jen kvete a to na úkor českých licencovaných průvodců. Sdružení průvodců si několikrát na magistrátu stěžovalo a bez výsledku. Copak radním nevadí, že přicházejí o peníze? Asi to nejsou miliardy, ale miliony jistě, které by se daly využít jinak. Když vezmeme jen průměr - denně cca 12 free tours průvodců (bývá jich i více), klientů tak 15 (někdy více, někdy méně), průměrně dávají 300 Kč za osobu, to máme za den 54 tis. Kč. Za rok 19 710 000,- Kč. A většina z toho se nedaní. Není to škoda? Výsměchem snad je, že tito free tours stojí přímo na meeting pointu u Staroměstské radnice.... Zamyslete se nad tím a vemte si příklad z Německa, Itálie, Rakouska a jiných zemí, kde upřednostňují vlastní průvodce s licencí. Vraťte průvodcovskou činnost mezi vázané živnosti a nepodorujte free tours. Pomůžete nejen licencovaným průvodcům, městské kase, ale i pověsti Prahy a její důvěryhodnosti. Děkuji, že se nad tím alespoň zamyslíte a zvážíte celou věc.

Odpověd

Dobrý den,

děkuji Vám za dotaz. Jako bývalého dlouholetého ředitele Pražské informační služby mě tento stav samozřejmě trápí. Jistě si společně vzpomeneme na dobu, kdy průvodcování Prahou bylo podmíněno složením zkoušky u PIS, což jak jsem si jist, tehdy garantovalo adekvátní kvalitu průvodcovského výkladu. Nicméně dnes jsou zákonné podmínky zcela jiné. Průvodci byli přeřazeni v živnostenském zákoně mezi živnosti volné – to znamená, že zákon pro ně nepožaduje jakoukoliv kvalifikaci. Město je povinno zákon respektovat, a tudíž nemá žádné oprávnění nějaké dodatečné podmínky pro průvodcovské služby v Praze stanovit.

Další okolností, která tuto věc ovlivňuje, je skutečnost, že jsme členy Evropské Unie a tu mj. charakterizuje volný pohyb osob na profesní i pracovní rovině. Současný zákonný stav tedy umožňuje, aby jakýkoliv občan EU, který splňuje naše podmínky k živnostenskému oprávnění, mohl u nás provozovat průvodcovské služby. A protože náš živnostenský zákon v podstatě žádné podmínky pro tuto činnost nestanoví, může tuto činnost provozovat v podstatě kdokoliv. To je rozdíl třeba ve srovnání s jinými zeměmi, které průvodcovskou živnost upravují a kvalifikační podmínky zákonem stanoveny jsou. Ten, kdo tento stav může změnit, je parlament a to prostřednictvím změny živnostenského zákona. Nám nezbývá nic jiného, než vést jednaní a zavdávat podněty k tomu, aby se tak stalo. Dlouhodobě o to usilujeme a usilovat nadále budeme. Ministerstvo pro místní rozvoj, do jehož gesce cestovní ruch a tedy i průvodcovství spadá, od posledních voleb opětně změnilo své obsazení. I tento fakt je pro nás další výzva, abychom se tento náš cíl snažili znovu a znovu prosadit prostřednictvím dalších nových jednání a podnětů. A věřím, že nakonec uspějeme.

To, co můžeme dělat a děláme je úsilí podporovat ty z průvodců, u kterých máme jistotu, že jsou co do jazykových i odborných znalostí na úrovni. Pražská informační služba tedy i nadále působí ve směru ke zkvalitnění průvodcovského servisu organizováním kurzů a školení, ustanovením klubu VIP průvodců, tvorbou specifických informačních webů a dalšími lektorskými či informačními nástroji. V rámci nabídky hl. m. Prahy je pak nejrůznějšími dostupnými způsoby preferujeme. I to ale už představuje v podstatě takovou krajní mez toho, co nám stávající zákonná úprava umožňuje.

Pokud pak jde o specificky tzv. free tours – shodně s Vámi si o tomto způsobu poskytování průvodcovských služeb nedělám žádné velké iluze. Na druhou stranu ovšem nedokáži přesně posoudit, zda průvodci nebo jejich organizátor své příjmy daní nebo nedaní – finanční úřad nám totiž neposkytuje údaje o daních placených jednotlivými osobami či subjekty. Osobně se domnívám, že daný provozovatel či organizátor v této oblasti tyto příjmy spíše daní, vzhledem k tomu, že jednotliví průvodci pro něj dokumentují počet lidí v prováděné skupině.

Václav Novotný

Ing. Václav Novotný (Bývalý radní)

Náměstek primátora hl. m. Prahy

  • Kultura
  • Památková péče
  • Církve a náboženské společnosti
  • Národnostní menšiny
  • Výstavnictví
  • Cestovní ruch
  • Zahraniční vztahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Cestovní ruch
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

3 komentářů k dotazu “Free tours v Praze”

  1. James
    093.9.2014 (14:41)

    Osobně se můžete domnívat cokoliv, ale jako radní Prahy byste měl dát minimálně podnět ministerstvu financí, protože se nic u free tours nedaní a je to velmi nekalá soutež pro profi průvodce, kteří daně platí!

  2. Pražan
    0922.9.2014 (10:22)

    Vážený pane radní,
    budete snad jediný, kdo se domnívá, že patroni Freetours příjmy „spíše daní“. I laikovi musí být jasné, že celý princip jejich fungování je postaven na jednom velkém klamu a nepřiznávání skutečných příjmů, jejichž výši není možno nijak kontrolovat.

    Ve vaší kompetenci je zajisté také možnost kontrolovat kvalitu školících zařízení jako např. Tyrkys, které má oprávnění vydávat licence Průvodce Prahy (podobně jako PIS). Proslýchá se, že díky nízké úrovni školení (tzv. školení za víkend), nenáročných zkoušek a absolvování zkoušek pomocí „tlumočníků“ licenci u Tyrkys získá téměř každý. Bylo by nemilé, aby nakonec nefundovaní průvodci Freetours a pod. nosili na svých upocených trikách oficielní odznaky Průvodce Prahy. Díky Tyrkys tyto odznaky již nyní vlastní NEFUNDOVANÍ cizinci – tzv. rychlokvašky Poláci, Japonci, Rusové, Španělé, Arabové…

    Můžete prosím prověřit, že u tohoto školícího zařízení není byznys povýšen nad kvalitu školení?

  3. Lucie
    0425.4.2015 (8:31)

    Dobrý den,
    opravdu si jako člověk, který působil v cestovním ruchu, myslíte, že se příjmy freetours daní? Ale myslím, že to je jen jeden z menších problémů. Mnohem důležitější mi přijde to, co průvodci těchto společností klientům vykládají. Běžte si je někdy poslechnout, to Vám stojí za to! Osobně jsem absolvovala několik takových prohlídek pro zajímavost. Od drobností jako to, že máme na Staroměstském náměstí sochu Karla V., se občas dostávají až k pomlouvání českého národa a jeho zesměšňování, jen aby klienty více pobavili a dostali tak větší obnos z jejich peněženky. Ale není se co divit. Osobně znám zahraničního studenta, který po dvou dnech svého pobytu v Praze začal u takového společnosti dělat průvodce. Kdyby byla na radnici chuť, určitě by se to dalo řešit městskou vyhláškou, vždyť se takto řeší spousta jiných problémů. Ve většině evropských měst to takto funguje. Prostě a jednoduše může průvodcovat jen ten, kdo má licenci. Ale to by asi musela být snaha. Osobně by mne zajímalo, co jste pro změnu situace udělali za posledního půl roku.

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné