Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Integrace dopravy Mělnicko-neakceptovatelné zvýšení hluku na Ďáblické"

Jitka Fidranská
16 16.04.2015
Sledujte tento dotaz

Vážený pane náměstku, za obyvatele přilehlých nově vybudovaných obytných domů v ulici Nad Akcízem, které mají okna do ulice-silnice Ďáblické, vyslovuji zásadní nesouhlas s tím, že Ďáblická se stala průjezdní silnicí pro další autobusy, č. 349 a 369 jedoucí z Mělníka k zastávce metra Ládví. Tyto autobusy mohou využít čtyřproudou E55 Cínoveckou a dále Libereckou, ze které je též možno sjet Rochlickou až k Ládví. Proč je tedy využívána stará úzká (bohužel rovná) silnice Ďáblická, kolem které jsou domy po obou stranách, a která už před zavedením změny 7.4.2015 byla zatížena tak, že byl problém nejen s prachem, ale především s hlučností projíždějících automobilů. Četnost projetí autobusů se zvýšila z cca 250 na více než 430, což je opravdu podstatné, tj. cca 3 min 1 autobus pod okny! Hmotnost použitých vozidel u autobusů jezdící na pražské lince 103 je nižší, autobus není zdaleka tak slyšet, jako když projede autobus vysoký a navíc „pospíchající“. Právě pro takové autobusy byla snad E55 vybudována. Byli bychom rádi, kdyby nám byla předložena hluková studie záměru provedené změny a posouzení tohoto vlivu na okolí, jakož i ověření dodržení zákonných hlukových limitů hygienickou stanicí. Pocitově je ale situace výrazně horší, až neúnosná! Závěrem bychom chtěli připomenout, že u zastávky metra Letňany bylo vybudováno místo pro najíždění autobusů s tím, že to nebude nikoho obtěžovat. Proč není využito?

S pozdravem Ing. Jitka Fidranská, Nad Akcízem 2, Praha 8

Odpověd

30.04.2015

Vážená paní inženýrko, smyslem integrace městské a příměstské veřejné dopravy je mimo jiné sjednocení tras linek do totožných směrů. Proto jsou nově všechny regionální linky směřující z Prahy po silnici I/9 vedeny právě po Ďáblické ulici. Vedení i zrychlených linek 349 a 369 touto trasou je z důvodu co největšího zkrácení trasy na území Prahy a tím i co nejefektivnějšího a z pohledu exhalací nejpřívětivějšího řešení. Zároveň je možné obsloužit zastávku Sídliště Ďáblice pro přestup na metrobusovou linku 136 nabízející přímé spojení do oblastí Proseka, Vysočan nebo Žižkova. Ve spolupráci s organizací ROPID, která reálný provoz v oblasti sleduje od prvních dnů po změně, dochází k postupnému dolaďování jízdních řádů a oběhů vozidel tak, aby byla zajištěna co největší spolehlivost a funkčnost systému a zároveň, aby byly minimalizovány negativní dopady na místní obyvatele. Ohledně srovnání typů nasazených autobusů sděluji, že vozidla nasazená na regionální linky jsou plně srovnatelná s vozidly nasazenými na lince 103, naopak v některých případech vykazují autobusy příměstského typu dokonce příznivější hodnoty z hlediska hluku i spotřeby než autobusy městského provedení. Jedním z požadavků městské části Praha-Ďáblice bylo právě navýšení počtu spojů obsluhujících zastávku K Letňanům a tím pádem i atraktivnější nabídka veřejné dopravy pro oblast nové bytové zástavby v této oblasti. Ohledně terminálu Letňany sděluji, že tento terminál je určen především pro linky směřující ze severovýchodní oblasti Středočeského kraje. Při směřování linek jedoucích po silnici I/9 je dojezdový čas do centra Prahy ve srovnání se stanici metra Ládví delší cca o 10-15 minut v závislosti na aktuální provozní situaci.  Závěrem dodávám, že největším zdrojem hluku a exhalací je i v tomto případě silná individuální automobilová doprava, pro jejíž snížení jsme právě realizovali projekt integrace veřejné dopravy.   S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

MHD, Změny v MHD 2015
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

2 komentářů k dotazu “Integrace dopravy Mělnicko-neakceptovatelné zvýšení hluku na Ďáblické”

 1. 058.5.2015 (22:42)

  Vážený pane náměstku,

  smyslem integrace opravdu není umělé vytváření modly jednotného nástupu, jako svatého grálu městské a příměstské dopravy, což se týká stejnou měrou i samotného trasování linek. Jedná se pro Vás možná o technokraticky nejefektivnější řešení, které je však zároveň pro obyvatele zejména Prahy 8 a Ďáblic zcela nepřijatelným. Z pohledu exhalací je o kilometr kratší (a pomalejší) varianta vedená napříč 25 tisícovou rezidenční aglomerací oproti o kilometr delší (a rychlejší) variantě vedené páteřní komunikací nezatěžující přímo jediného obyvatele naprostým výsměchem modernímu urbanismu. Vaše pokusy na lidech za první měsíc integrace jasně odmítlo přes 4000 signatářů petice Ládví není autobusák!

  Přestaňte si křivě brát do úst poptávku městské části Ďáblice, která požadovala mírné zlepšení počtu spojů pražské linky 103 ve večerních a víkendových časech a jimž jste pod okna nacpali přes 100 příměstských spojů navíc každým směrem, z nichž část tam nemá zastávky a část zastávky ignoruje, protože jedou již plné a se zpožděním, díky „leteckým“ jízdním řádům sestaveným pro optickou atraktivitu.

  Ohledně terminálu Letňany laskavě přestaňte sdělovat své dojmy a vytáhněte hlavu z písku. Pokud hodláte dále veřejnosti otevřeně lhát s 10-15 minutovým rozdílem dojezdových časů přes Letňany oproti Ládví, budeme muset zvážit vůči Vám právní kroky. Vybájil jste si tato čísla pro obhajobu Ládví přímo Vy nebo Vámi placení kolegové z ROPIDu? Důrazně na Vás apeluji, abyste neprodleně absolvoval srovnávací testovací jízdy oběma trasami pak nám zde veřejně přiznal, jaká je realita!

  S pozdravem,

  Adam Véle
  občanská iniciativa Ládví není autobusák!

 2. Barbora
  0518.5.2015 (15:49)

  Vážený pane Dolínku,
  Vy zřejmě nechápete, co se Vám neustále snažíme sdělit. Jde o naše zdraví, naše životní prostředí. Hluk nás ohlušuje, emise z třístovkových busů PID jsou horší než z aut a aut neubylo, k nim přibylo 4x více busů PID, které téměř nevyužíváme a tedy nepotřebujeme, pouze nás neúnosně zatěžují. Vaše argumenty jsou výmluvy. Snažíte se dokázat, že to do Letňan nejde, protože evidentně hájíte cizí zájmy, nikoli naše.

  Jen člověk naprosto ignorující nás, občany hl. m. Prahy, může zveřejnit na dotaz paní tazatelky Ing. Fidranské takovou odpověď, jakou jste 30. 4. 2015 zde výše uvedl. Osoba, která má v kompetenci dopravu hl. m. Prahy, nemůže takto reagovat na opodstatněné stížnosti občanů. To, že tak činíte, je jen další důkaz Vaši nekompetence.

  Žiji v lokalitě Kobylis a Ďáblic už 40 let a dosud nám naši dopravu na Praze 8 nikdo natolik nezhoršil, aby nás to poškozovalo, jak tak činíte právě Vy za náš Magistrát ve spolupráci s ROPIDem. Evidentně Vám stále nedochází závažnost celé situace. Poškozujete změnou v dopravě nejen naše životní prostředí, ale především naše zdraví. Jedná se přitom o tisíce obyvatel, kteří sdílí tentýž názor. Není možné jej neustále přehlížet. Proto za tento negativní stav tedy musíte nést i Vy sám vlastní odpovědnost. Donutil jste nás se bránit, protože jste v rámci své funkce použil úřední moc MHMP, která Vám byla dána k zastávání právě zájmů nás, obyvatel hl. m. Prahy, defacto proti nám.

  Bohužel, Vaše argumenty jsou nepravdivé a obhajují neobhajitelné. Např.: zastávku K Letňanům stačilo pokrýt již existujícím busem PID 368 z Líbeznic. Další nové třístovky, které jste nám svedli na naši Ďáblickou přímo do naší obytné zóny, v takové míře a v takové frekvenci rozhodně nepotřebujeme a tedy nechceme. Nepotřebuje je v takové míře a frekvenci jak většina obyvatel Ďáblic, důkazem čehož je to, že této většině obyvatel Ďáblic byly tyto třístovkové busy „vzaty“ a odkloněny z Kokořínské, Šenovské a Hřenské na jednu Ďáblickou, takže se jen potvrzuje, že si tito obyvatelé Ďáblic zcela vystačí pouze se 103kou a jsou jistě velmi vděční za úbytek hluku u svých domovů, – tak třístovky nepotřebujeme ani my na další trase Ďáblické mezi Hřenskou a Střelničnou, protože též nám postačuje naše městská (nikoli příměstská) hromadná doprava: bus 103, bus 136 a tram 10. Všeho musí být s mírou – doprava do určité míry slouží, ale nad tuto míru už obtěžuje. Vy jste způsobil to, že nás tato doprava už obtěžuje nad míru snesitelnosti.

  Do terminálu Letňany busy PID nejen že mohou, ale mají být svedeny. K tomu byl zbudován jak terminál Letňany, tak rychlostní silnice, které k němu vedou, dál od obytných zón. Navíc, metro dopraví z Letňan všechny mimopražské spolehlivě, kam potřebují. Zase jen výmluvy a lži.

  Ztratil jste již tímto veškerou mou důvěru. Už od Vás nečekám nic dobrého, zklamal jste mě.
  S pozdravem
  Mgr. Barbora Jirsová

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné