Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "K zónám placeného stání"

Tomáš Palkovský
01 01.03.2016
Sledujte tento dotaz

Dobrý den Mám několik dotazů ohledně zón placeného stání na území Prahy:

  1. Zavedením parkovacích zón se dramaticky zvýší množství dopravního značení na území Prahy zajímalo by mně, zda se Magistrát zabýval tímto znehodnocením městského prostoru a to zejména vzhledem k památkové ochraně na území HMP a zda pro vás osobně ulice plné plechových tabulí nepředstavují nesmazatelný podpis takového opatření na městském prostředí. Například při průhledu na historické památky ulicemi bude v popředí dominovat souvislý né zcela malých značek na samostatných nosičích.
  2. Zajímala by mne celková cena investice do zavedení ZPS na území Prahy včetně nákladů na dopravní značení a servisní služby související s výběrem parkovného, kontrolou a vydáváním karet.
  3. Kolik vozidel ubude v ulicích na územích se zavedenými ZPS v době od 18:00 do 8:00 a pro srovnání kolik automobilů ubylo v lokalitách kde zóny již zavedeny jsou...Letná, Vinohrady.....domnívám se že v těchto hodinách mají v lokalitách s již zavedenými zónami rezidenti stejně malé šance zaparkovat jako před zavedením.
  4. Kolik záchytných parkovišť zřídila Praha na území, kde se nově zavádí ZPS například na Praze 6 jako opatření pro řešení dopravy v klidu když užívá k argumentaci zejména zahlcení Prahy "dojíždějícími za prací".
  5. Uvažuje MHMP o kompenzaci za znehodnocení nemovitostí jejich vlastníkům ? Na území hlavního města se nachází nemalý počet nájemních bytů, které po zavedení parkovacích zón na části území ztrácí "konkurenceschopnost" a to zejména z pohledu přechodného pobytu nájemníků, kteří ve většině případů nevolí změnu trvalého pobytu. Neobáváte se případných žalob a soudních sporů - ty domy a byty stály v Praze dříve než vznikly ZPS.
  6. Jak uvažuje MHMP o řešení parkování u takových institucí jako jsou třeba vysoké školy na území Prahy 6, kde není možno zřídit další objekty pro parkování a předpoklad, že návštěvníků vysokých škol ubude se mi jeví jako nereálný. Uvažuje MHMP o přemístění celého Kampusu do okrajových částí Prahy vzhledem k nemožnosti řešení dopravy v klidu.
  7. Bude MHMP důsledně požadovat zajištění potřebného počtu návštěvnických parkovacích míst u veřejných institucí jako například MHMP v dnešní době není vyhrazeno ani jedno návštěvnické parkovací stání i když normový požadavek by vydal na menší parkoviště. Tato skutečnost je bohužel shodná napříč všemi institucemi podílejícími se na chodu obce, i když jim to zákon ukládá.

Děkuji za odpověď a vážím si Vaší otevřenosti v přístupu k dotazům obyvatel Prahy S pozdravem Tomáš Palkovský

Odpověd

17.03.2016

Dobrý den, k Vašim dotazům uvádím následující:

  1. Celkový počet dopravního značení se nebude dramaticky zvyšovat, neboť celé oblasti se nově budou vyznačovat jako „Zóna 30“. Uvnitř těchto zón pak bude odstraněno dopravní značení typu předností v jízdě (bude platit přednost zprava), místních omezení rychlosti apod. Současně zaniknou komerční vyhrazená parkoviště.
  2. Tuto částku bude možné definovat až v okamžiku, kdy Rada HMP schválí nové nařízení, které určí, kde bude jaký druh stání. Praha totiž bude platit jen za skutečně provedené práce (např.dopravní značení a parkovací automaty).
  3. Zřízením zón se dříve docílilo zhruba čtvrtinového snížení individuální dopravy, s podobnými čísly počítáme i nyní.
  4. V minulých letech město zřídilo např. kapacitní parkoviště u stanice metra Letňany. V Praze 6 se připravuje výstavba P+R u stanice metra Nádraží Veleslavín a dále se sleduje možnost využití prostor ve Fajtlově ulici o OC Šestka.
  5. Tento problém byl při posledním rozšiřování (MČ Praha 2, 3 a 7) poměrně hojně medializován, nicméně k ničemu takovému, co by se dalo považovat za znehodnocení nemovitosti, vůbec nedošlo.
  6. U nových staveb samozřejmě ano, u stávajících staveb v historickém centru to není možné, ani žádoucí. Navíc žádný zákon toto u stávajících staveb nevyžaduje.
  7. Vysokoškolští studenti jsou skupinou, které si město váží za to, že si zvolili Prahu za místo svého studia. Domnívám se však, že zajištění parkování pro studenty není to, co by studenty motivovalo k tomu, aby studovali v Praze. Naopak dnešní generace studentů v převážné míře používá v Praze veřejnou dopravu a denní dojíždění do školy autem již nepovažuje za znak sociální vyspělosti, nebo něco, čím by se mohli chlubit před ostatními, tak jak to bylo v prvních letech po roce 1989.
S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Parkovací zóny
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné