Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "Návrhy na zlepšení informovanosti v MHD"

David Vrtiška
24 24.07.2014
Sledujte tento dotaz

Dobrý den, pane radní, po služební cestě do Berlína mám mnoho nápadů a připomínek pro PID:

  1. Třeba drobnost (ne příliš nákladnou): na linkách U a S Bahnu se před každou zastávkou hlásí KONKRÉTNÍ možnost přestupu, převedeno do naší reality např. v tramvaji "Příští zastávka Nádraží Strašnice, přestup na linku S9 směr Benešov u Prahy", nebo ve vlaku "Příští zastávka Praha-Strašnice zastávka, přestup na páteřní tramvajovou linku 22, linku 26 a na metrobusy 188 a 196" Samozřejmě by se doplnilo nejen akustické, ale i vizuální hlášení. Signály otvírání a zavírání dveří, hlášení - stačí potichu, nemusí to trhat uši). Paní Marcela Kubíčková z DPP mi na můj dotaz napsala, že to není "technicky možné". Co je to za nesmysl: 3,5milionový Berlín to zvládá bez problémů a Praha s 1,2 miliony obyvatel by to nezvládla ??
  2. Skutečně informačně provázat vlaky S a zbytek MHD. Např. u zastávky tram Hlavní nádraží není šipka: "Přestup S1, S2, S4, R4, S7, S8, S9, S20, S80 - Hlavní nádraží". Nebo u zastávky vlaku zase ukazatel směr zast. tram. Ne každý turista či návštěvník Prahy ví, jak se od zastávky TRAM hlavní nádraží dostane k metru / vlaku.
  3. Doplnit (zatím na největší uzly) LED tabule s AKTUÁLNÍM časem, příjezdu dalších linek PID (přes sledování vozidel). Např. na tram Želivského: "Tram 5: 2min, Tram 16: 5 min". Už to mají i v Olomouci a jinde, snad to není takový problém.
Děkuji. S pozdravem Ing. David Vrtiška

Odpověd

Vážený pane Vrtiško,

naší snahou je informační systém neustále rozvíjet a přizpůsobovat potřebám cestujících. Otázka provázanosti informací mezi vlaky a povrchovou MHD je velice významná. V rámci pražské integrované dopravy se této problematice postupně dostává stále větší pozornosti. Přestupy na linky S a další vlakové spoje jsou ve vozech součástí hlášení zastávek a symbol „Eska“ je (po dohodě Dopravním podnikem a organizací ROPID) i součástí informačního systému vybraných konkrétních zastávek povrchové dopravy, odkud lze dojít k vlakům. To, že se jak hlášení, tak informační prvky pohybují v obecnější rovině a neuvádějí konkrétní linky vlaků, je dáno mj. i faktem, že DP nemá žádné aktuální informace od železničních dopravců o momentálním stavu a mohlo by tak docházet například k situacím, že by se v tramvaji či autobuse hlásil přestup na linku S, která nemusí být v daný okamžik v provozu apod. V okamžiku, kdy bude vytvořen kvalitní systém předávání potřebných informací, bude DP měnit i způsob informování cestujících.

Co se týká zastávkového informačního systému se zobrazením aktuálního času příjezdu spojů PID, je pro jednotlivé lokality rozšiřován podle investičních možností DP. V současné době je na zastávkách tramvají a ve stanicích metra nainstalováno téměř 60 ks informačních panelů, informujících online o příjezdech jednotlivých spojů PID. Tyto panely jsou umístěny zejména na tramvajových tratích na Barrandov, v Plzeňské ulici, na Podolském nábřeží, na vybraných zastávkách v centru města a na Praze 6. Dva panely jsou umístěné také ve vestibulu stanice metra Hradčanská.

Dále se počítá s uvedením do zkušebního provozu informačních panelů ve stanici metra Želivského s tím, že následně by se tyto panely měly objevit i na nových stanicích metra A – Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.

Děkuji Vám za zájem o pražskou MHD

S pozdravem

Ing. Jiří Pařízek
radní pro dopravu hl. m. Prahy

Ing. Jiří Pařízek (Bývalý radní)

Radní hl. m. Prahy

Doprava

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Doprava, MHD
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné