Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Nedostatek kuchařů a kuchařek ve školních jídelnách"

Jirasová Danuše
18 18.12.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den, pane náměstku, o prázdninách jsem se dozvěděla, že bude na magistrátu ustanovena funkce metodičky školního stravování, ráda bych věděla, zda se toho již někdo ujal, nebo na koho se mohu obrátit. Jsem vedoucí školní jídelny již 16 let a nejen můj problém je, že za zkušené a pracovité a odpovědné kuchařky, odcházející do důchodu dlouhodobě nejde sehnat adekvátní náhrada.
Obrátila jsem se jak na MŠMT , tak na ASPOS, ale obojí odpověď byla, že vše vyřeší zvýšení platů / hlavní kuchařka s velkou odpovědností a pracovní náplní na tři stránky má HRUBÝ plat 12.500Kč/.
Nevěřím, že v blízké době se něco PODSTATNĚ změní -zvýšení o 300 Kč jistě nic nevyřeší. A protože mám svojí práci ráda a věřím, že školní stravování má pro děti velký smysl, ráda bych na tuto situaci upozornila, protože není už za pět minut dvanáct, ale bije dvanáctá ! V zoufalství nad neřešitelnou situací mne napadlo, zda by nešlo domluvit s Úřady práce, aby zajistily rekvalifikační kurzy na kuchařky pro školní stravování - aby nejen uměly uvařit, což většina kuchařů z restaurací těžko zvládá a čerstvě vyučení bohužel neumí vůbec nic, ale aby se dozvěděly i o nových technologiích vaření, protože spousta jídelen je již kvalitně vybavena moderními zařízeními, aby věděly o nových trendech vaření, potravinách, hygieně , HCCP a Vyhláškách, týkajících se stravování, protože tlak veřejnosti, médií i kontrolních orgánů je velký a přesto, že děláme svojí práci rády, dá nám hodně práce se ctí obstát.
Předem děkuji za odpověď Jirasová Danuše

Odpověd

12.01.2016

Vážená paní Jirasová, předně Vám velmi děkuji, že se o problém s nedostatkem kvalifikovaných kuchařek a kuchařů ve školním stravování takto aktivně zajímáte. Máte pravdu, že jde o opravdu závažný problém, který je právě vzhledem k velmi výrazně podhodnocenému platu velmi obtížně řešitelný. Nicméně nalézt východisko z této situace je jedním z úkolů referentky (metodičky) školního stravování, která již na odboru školství MHMP působí. Vaše myšlenka s rekvalifikačními kurzy pro uchazeče o zaměstnání je zajímavá a přinejmenším by stálo za to tento podnět konzultovat právě s metodičkou, aby uvážila, zda je realizovatelná. Doporučuji Vám tedy obrátit se na sekretariát magistrátního odboru školství (michaela.kalistova@praha.eu), kde Váš podnět předají do správných rukou. Ještě jednou děkuji za práci, kterou děláte. Školní stravování je pro správný vývoj dětí velmi důležité a proto jeho zkvalitnění považuji za jednu z priorit. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné