Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Nízkoemisní zóny v Praze"

Bohumil Nový
08 08.08.2014
Sledujte tento dotaz

Dobrý den pane primátore.

Nevím, jak je možné, že jste schválili tak diskriminační vyhlášku, jako je vytvoření nízkoemisních zón.
Jde o jasnou diskriminaci majitelů vozidel, která jsou ve vyhláškou stanoveném bezvadném technickém stavu s emisemi v normách.
Jen mají dvakrát smůlu   - jednou, že ono dobře udržované auto je prostě vyrobeno tak, jak je vyrobeno a na novější nemají prostředky.
                                    - podruhé, že bydlí mimo hranice stanovené zóny, takže se, byť obyvatelé Prahy, na zahrádku, kterou mají v zóně, nebo k lékaři, právníkovi, do obchodu ... prostě nedostanou.
Totéž platí i pro návštěvníky Prahy.

A pokud jedou mimo zónu, na druhou stranu města, vyprodukují objížďkou více škodlivin, které vítr zanese do zóny. Protože okruh, po kterém by měli projet plynule, s nižšími emisemi bývá tak ucpaný, že si o úspoře můžeme nechat jen zdát.

Pokud byste se před hlasováním podívali k našim sousedům, kde zóny zavedli, tak byste zjistili (aspoň zdroje v médiích to říkají), že zlepšení emisí způsobená vytvořením zón "ani nestojí za řeč" - 1-3%.
Oni lidé, kteří provozují tato starší auta většinou k celkovému znečištění přispívají pramálo. Vzhledem ke svým finančním možnostem totiž jezdí autem jen tehdy, když opravdu musí, najezdí málo kilometrů.

Řešením smogové situace mohou být jen a pouze zlepšování plynulosti dopravy dostatečně kapacitními obchvaty (a ne jen jejich kousky) a přiměřeně velká parkoviště pro mimopražské. A při kulturní a rychlé hromadné dopravě nejen tito řidiči většinu obchůzek (kromě větších nákupů) rádi absolvují MHD. No a pokud jde o větší nákupy, tak tam už nepomůže bez diskriminace nic - leda snad opatření navrhované o dva odstavce níže.

Ale ona výše naznačená řešení jsou pro rozhádané zastupitelstvo příliš složitá - vždy se před volbami jenom předvede nějaké malé zlepšení. Zato s "buzeračními" zákony a vyhláškami se u nás "roztrhl pytel".

Prosím vás, pane primátore, pokud je to jen trochu možné - umravněte trochu ono shromáždění, které nás řídí, aby rozhodovalo s čistou hlavou a při svém rozhodování se trochu více soustředilo i na práva a zájmy běžných občanů, ne pouze na práva a zájmy své a různých lobbistů.

Mimochodem, pokud chcete novější vozový park, přispějte svým občanům, kteří dobrovolně zlikvidují emisně nevyhovující vůz, částkou dostačující k pokrytí aspoň 50% nákladů na koupi emisně vyhovujícího vozu v bazaru. I to je cesta k řešení smogu v této zemi. A zda peníze použije na koupi auta nového, starého, jízdního kola nebo na cokoliv jiného bych už nechal na občanovi - stát se přece za nemnoho peněz zbaví smradlavého auta, a přitom nikoho nediskriminuje. Toto opatření by se mělo projednat na celostátní úrovni a pro vyloučení spekulací by mělo být omezeno minimální dobou registrace vozidla v tuzemsku. Asi by to bylo účinnější a k chudším občanům citlivější opatření než nyní platící ekologická daň při prodeji starších vozidel.

Žádám Vás o vyvolání jednání zastupitelstva, které buď vyhlášku zruší, nebo alespoň povolí provozovat auta všech Pražanů po Praze - byť tím zůstává diskriminace jejích návštěvníků. Ale ti Vás nevolí,že?

Věřím, že jako člověk moudrý se nad tímto paskvilem, kterým nízkoemisní zóny jsou, zamyslíte.
Dáte mi za pravdu, a budete konat. I v onom celostátním měřítku.

Předem vám za to opravdu ze srdce děkuji.

Ing. Bohumil Nový

RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D. (Bývalý radní)

Primátor hl. m. Prahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné