Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Očekávané účinky nové regulace taxislužeb "

Karel Holcman
01 01.07.2015
Sledujte tento dotaz

Vážený paní primátorko, jak se tedy ukazuje, Vaše sliby vedou vniveč. Abyste zakryli neschopnost a možná úmysl úředníků na odboru dopravních agend, mimo jiné v minulosti řešených právě pro podporování černých dopravců, zaměstnávání na pronajaté koncese a výrobu falešných trestních rejstříků, kdy celé roky odmítají řešit pár nepoctivých řidičů, raději zvolíte cestu šikany řádných dopravců. Na území hl. m. Prahy provozuje taxislužbu až 4 000 nelegálních dopravců, MHMP porušuje vyhlášky, které vydal, pro blaho černých dopravců, místo kontrol dle zákona č.111/1994 Sb., dělá v rozporu se zákonem pouze cenové kontroly, ale řešit budete řádné dopravce? Jaký vliv na nelegální taxikáře bude mít opakovaná zkouška z místopisu? Jak ochráníte investice těch, které jste donutili nakoupit nové vozy? Jak se vypořádáte s UBER či Wundercar a s těmi stovkami bez taxametru? Děkuji za odpověď. Holcman

Odpověd

02.07.2015

Vážený pane Holcmane,   k tomu, co uvádíte v úvodu svého e mailu, musím konstatovat, že opak je pravdou.  Právě hl. m. Praha iniciovala trestní stíhání osob, které se podílely na výrobě falešných dokladů a které byly následně potrestány. V některých případech se přímo pracovníci odboru dopravních agend podíleli, ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy resp. Policie ČR, na zadržení takových osob. Intenzitu a četnost kontrol dokládá, že v nedávné minulosti při provádění kontrol v centru města bylo na tyto kontroly ze strany dopravců podáno trestní oznámení a soud rozhodl, že tak časté provádění kontrol je šikanou a hl. m. Praha byla uložena pokuta. V připravované novele zákona č. 111/1194 Sb. je zanesen i návrh, aby jednání řidičů, kteří provozují taxislužbu bez příslušných oprávnění, bylo ihned hodnoceno jako přestupek, bez toho, aby se musela prokazovat četnost jeho protiprávních jednání. Kromě toho v souvislosti s tím by bylo možné takovému řidiči uložit kauci do 100 000 Kč a v případě nezaplacení kauce (pokuty) i vozidlo prodat. Připravované změny právních předpisů jsou cíleny na řidiče, kteří nerespektují pravidla provozování taxislužby, a měly by vést k selekci nepoctivých řidičů. Hl. město Praha není zcela jistě tím, kdo by nutil řidiče taxislužby k nákupu nových vozidel. Pokud však chce řidič takového vozidla využívat některá zvýhodnění, stanovená v obecně závazných vyhláškách hl. m. Prahy, pak se musí podrobit určitým požadavkům. Navíc se domnívám, že stanovení hranice 8 let pro vozidla, se kterými chtějí řidiči stát na určitých místech, není nucení k nákupu nového vozidla. Podle sdělení Obvodního státního zastupitelství Praha 1, kam byla podána žaloba na společnost UBER a užívání její aplikace na území ČR, se podle platných právních předpisů tato společnost nedopouští žádného protiprávního jednání.      

Adriana Krnáčová (Současný radní)

Primátorka hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Taxislužby
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

4 komentářů k dotazu “Očekávané účinky nové regulace taxislužeb”

 1. Martin Matysek
  072.7.2015 (15:09)

  „Vážená“ paní primátorko. Jak jsem očekával, na hlavní dotazy pana Holcmana jste neodpověděla. Tedy bych rád toto oživil.
  – Proč kvůli 40 problémovým podnikatelům chcete nastavovat překážky dalším 4000?
  – Jakým způsobem dle Vás přispěje k narovnání taxislužby přesun tohoto podnikání z koncesované živnosti do živností volných?
  – Jakým způsobem přispěje ke spokojenosti zákazníků to, že zakážete taxislužbě stát na modrých zónách i po dobu čekání na zákazníka.
  Zároveň v odkazu na tvrzení zveřejněné na serveru aktulne.cz bych hrozně rád viděl Váš test z místopisu. Nevěřím, že bez znalostí a mapy jste schopna dát tento test na tři chyby. Mimo to jste jej zřejmě nikdy neviděla, když nevíte, že právní otázky jsou v tomto zahrnuty již několik let.
  V rozporu s Vaším tvrzením jsou připravované změny cíleny na poctivé řidiče, kteří z obavy před likvidační perzekucí ze strany MHMP budou obíhat zkoušky a třást se strachy, kdežto ti co podvádějí dnes, to nadále nebude zajímat, neboť za sebou mají vlivné osoby.

 2. Elliot
  072.7.2015 (15:58)

  Takze vlastně vůbec neodpovedela na otázky v úvodu .

 3. Petr
  072.7.2015 (19:25)

  Vážená paní Krnáčová,

  nebylo by nejjednodušší a nejinspirativnější okopírovat systém taxislužby v Německu, která funguje na nejvyšší úrovni jak pro zákazníky, tak pro provozovatele taxi ?

  1) Placená licence pro provozovatele taxi, která slouží jako případná kauce pro vybrání peněz za přestupek. – neřešit nezaměstnanost taxislužbou, tato služba by měla být na úrovni.

  2) Regulovaný počet řidičů, přeci se nemohou vydávat licence bez jakékoli kontroly.

  3) Regulovaná REÁLNÁ cena za KM a regulovaná minimální cena za KM – jak je možné, že v ČR je maximální povolená cena za KM stejná 8. let ? To v naší ekonomice není žádná inflace ? Cena nafty je stejná jako před osmi lety ? atd.

  Argument, že ostatní zprostředkovatelé jezdí i za 14 kč/km není argument, jelikož to je cena nabízena zprostředkovateli, kteří taxislužbu neprovozují.

  4) Výběr daní z taxislužby formou každoroční fixní ceny za licenci, v Německu taxikáři nemají ani tiskárnu na taxametru. – Zákazník chce službu od profesionála, který nevyjede do ulic s rodinným vozem pouze o víkendu a nemá znalost ulic. Profesionální řidič taxislužby při těchto podmínkách bude mít na zaplacení 50 000,- ročně za fixní daň.

 4. taxikářka
  077.7.2015 (18:42)

  Vážená paní Krnáčová,

  jezdím pod dispečinkem, měsíčně odjedu cca.250 zakázek, z těchto zakázek je maximálně 10 cizinců. Máte
  velice zkreslené informace o tom kolik běžný taxikář odveze za měsíc cizinců, převažují staré babičky z poliklinik
  v průměru 50kč (mimochodem zde suplujeme sociální služby) za jízdu a lidé kteří cestují do práce, na pohotovost do nemocnic, vietnamci atd. Ráda bych věděla, kolik poslanců umí 2 světové jazyky. Tyto podmínky bych ještě pochopila u taxikářů na letišti a u hotelů.
  Kdybyste se raději soustředila na ty zloděje co jezdí za 99/km! Chápu že v očích veřejnosti to bude vypadat,
  že něco děláte.
  Proč může taxikář jezdit na cizí koncesi?Proč na tom parazitují pronajímatelé koncesí? Jak může na jednu
  koncesi jezdit třeba 100 taxikářů?Proč každý nejezdí pouze na svou? O tomto jsem od vás neslyšela jedinou
  větu!
  Kroky které podnikáte svědčí o tom že vůbec nevíte co je potřeba udělat aby byl konečně pořádek a jasná
  pravidla společná pro všechny .
  Pochopitelně vše vidíte jen zvenčí,nelze se divit.

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné