Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Platnost důvodů pro 50km/h v ulici 5. května"

Matěj Bílek
08 08.01.2016
Sledujte tento dotaz

Vážený pane náměstku, dne 30.11.2015 jste k omezení rychlosti v ulici 5. května uvedl, že: „Toto dopravní opatření je důsledek rozhodnutí Ústavního soudu ve věci hluku z dopravy na ulici 5. května, který nařídil Praze přijmout dostupná opatření (tedy snížení rychlosti na 50km/h) ke snížení negativních dopadů z dopravy na této komunikaci.“
Pokud si dobře pamatuji, v daném úseku 5. května došlo i k vážným dopravním nehodám s vážnými a dokonce smrtelnými následky, které po omezení na 50 km/hod neregistruji. Může Policie ČR poskytnout data k nehodovosti na tomto úseku?
Jedním z argumentů pro dřívější snížení rychlosti bylo i cituji: „..komunikace extravilánového charakteru vstupuje do obytné zástavby. V následující části dochází k častému manévrování vozidel v souvislosti s nájezdy a výjezdy z komunikace..“
Dalším argumentem byl pomalejší dojezd ke koloně před Nuselským mostem a její zkrácení.
Domnívám se, že stav, kdy se v daném úseku bude nyní moci jezdit 80 km/hod, reálně, jak víme ještě více, možná dvakrát rychleji než dnes, není stav, který bychom si my pražané přáli.
Děkuji za jakoukoli odpověď.

Odpověd

29.01.2016

Dobrý den, s ohledem na dokončená opatření ke snížení negativních vlivů z dopravy na ulici 5. května (Jižní spojka – Vyskočilova) v podobě realizaci protihlukového povrchu, instalaci úsekového měření rychlosti, výstavby protihlukové stěny v úseku ulic Michelská – Vyskočilova a vybudování protihlukového objektu podél západní strany magistrály, pozbyly důvody pro ponechání nejvyšší dovolené rychlosti 50km/h a mohlo být přistoupeno k úpravě nejvyšší dovolené rychlosti na ulici 5. května v úseku Jižní spojka – Vyskočilova na 80 km/h. Dále uvádím, že informace o nehodovosti na území ČR jsou dostupné na internetových stránkách www.jdvm.cz. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Magistrála
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

2 komentářů k dotazu “Platnost důvodů pro 50km/h v ulici 5. května”

 1. Aleš Kofránek
  018.1.2016 (22:42)

  Zapomínáte, že jde jen o úsek od Vyskočilovy po Jižní spojku ve směru z centra a od Jižní Spojky po Pankrác ve směru do centra. V tomto úseku od 1.1.2007 nedošlo k žádné smrtelné dopravní nehodě. Rovnež tam také nezačíná kolona ve směru do centra, ta začíná zpravidla až kus dál za sjezdem na Pankrác. Ona se totiž tenkrát ta rychlost snižovala v celém úseku již od Nuseláku, kde ty argumenty o zástavbě a vyjíždějících vozidlech mohly mít svou platnost. V nyní dotčeném úseku jde o plnohodnotnou komunikace dálničního typu, kde je 80 km/h rozumně nastavená rychlost a naopak dřívejší limit 50 km/h byl značně podhodnocen.

  Zdravím
  Aleš Kofránek

 2. Matěj Bílek
  019.1.2016 (12:00)

  Ačkoliv jsem sám o účelnosti zavedené 50 km/hod limitu od 1.1.2010 tehdy pochyboval, nyní po pěti letech mohu sníženou rychlost hodnotit pouze kladně. Jízda se zklidnila, zpřehlednila, prodloužení dojezdového času do kolony je stejně zanedbatelné.
  Na nynější silnici nemohou motorová vozidla s nižší konstrukční rychlostí než 80 km/hod, mezi než patří také řada skútrů, či malých vozidel typu Aixam, Ligier… Cítím se novým opatřením jako občan Roztyl více dopravně oddělen od Prahy 4 a centra města. Podle mého názoru není vhodné omezovat občany při cestě do centra buď jen na hromadnou dopravu anebo na „plnotučné“ motorové vozidlo, které v centru působí větší potíže.
  Zdravím.

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné