Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Podmínky pro návrat bydlení do centra města "

A.Z
05 05.10.2018
Sledujte tento dotaz

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli byly vytvořeny nějaké podmínky pro návrat bydlení do centrálních částí hlavního města Prahy?

Předem děkuji za odpověď,
Znamenáčková

Odpověd

05.10.2018

Vážená paní Znamenáčková,

Děkuji za Váš dotaz. Návrat a udržení bydlení v centru města považuji za důležité pro zachování Prahy živé, udržitelné a přátelské pro její obyvatele. V tomto volebním období se podařilo následujícími kroky návrat bydlení podpořit:

V rámci komplexní změny textové části Z 2832 platného územního plánu, schválené v září 2018, byl stanoven závazný minimální podíl bydlení v centru města. Pro vymezené plochy v centrální části města je stanoven minimální podíl bydlení, který vyjadřuje poměr hrubých podlažních ploch sloužících pro bydlení k ostatním podlažním plochám (nesloužícím k bydlení) přičemž tam, kde se jedná o rekonstrukce, nesmí podíl bydlení klesnout. Podíl bydlení v centrální části města je vymezen ve výkresu č. 36 - Bydlení v centrální části města.

Schválené projekty na revitalizaci Malostranského náměstí, Újezdu, ulice Revoluční, Vinohradské, Karlova náměstí či Palachova náměstí jsou koncipovány tak, aby se zvýšila atraktivita těchto míst pro rezidenční bydlení.

Pro veřejnost byly zpřístupněny prázdné a chátrající domy: Radniční domy (Dům U Minuty) na Staroměstském náměstí nebo Hybernská 4.

Na základě analýzy zkušeností ze zahraničních metropolí iniciovala Rada hlavního města regulaci AirBnB pomocí změn právní úpravy (usnesení RHMP č. 2470 ze dne 18.9.2018), která by měla vrátit tisíce bytů na trh rezidenčního bydlení.

Je zřejmé, že je potřeba ještě řadu věcí udělat a dokončit. Mezi plány Strany zelených v dalším období tak je například dotační program na podporu dlouhodbě prázdných budov, pokud majitel větší procento bytů poskytne pro nájemní bydlení v režii města; jasné nastavení dohod s developery při výstavbě bytových projektů; podpora regulace AirBnB či opravy neobylených bytů v majetku HMP.

S pozdravem

Petra Kolínská

Mgr. Petra Kolínská (Bývalý radní)

Náměstkyně primátorky hl. m. Prahy

Zodpovězené dotazy v archivu

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné