Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Poplatek za zastavení před Pražským hradem"

Oldřich Popelák
09 09.02.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den.

Obracím se na Vás s dotazem, jak chcete řešit mezinárodní ostudu která je v okolí Pražského hradu. Proto, že to ostuda je.
Pokud nevíte o čem je řeč, tak o tom, že při zastavení autobusu s turisty na Prašném mostě a u Strahovského kláštera se objeví výběrčí který požaduje za toto zastavení a výstup turistů 50,- Kč. Turisté se vrátí a jejich nástup opět 50,- Kč. Podotýkám že za výstup a nástup. Nikoliv parkování. Autobus odjede a opět přijede. A co za těch 50,- Kč nabízí? Možnost WC, občerstvení nebo jinou službu? Ani náhodou. Chce jenom za zastavení těchto 50,- Kč.

Jako řidič autobusu se pohybuji po různých městech ať již v ČR nebo zahraničí a můžu jenom konstatovat, že v Berlíně je pro výstup a nástup turistů minimálně 20 min. volných ( bezplatných), Vídeň minimálně 20 min. volných, Mnichov minimálně 20 min. volných, Linz také, Salcburk také, Budapešť také, Drážďany také atd.. A to jsou centra měst. V ČR letiště Ruzyně 20 min. bezplatných a třeba Český Krumlov má 30 min. bezplatných, 45,- Kč se platí za 1 hod. parkování a to řidiči autobusu za těchto 45,- Kč/hod. uvaří obsluha parkoviště kávu, zpřístupní WC, sprchu, možnost ohřevu jídla, v létě posezení na terase a v zimním období vytopenou místnost s možností sledovat TV. A co za 50,- Kč za pouhé zastavení nabízí na Pražském hradě? Vůbec nic.

Proto se ptám, za co je tento poplatek? Pokud namítnete, že za uklízení těchto prostor, tak Vás vyvedu z omylu. Komunikaci a chodník uklízí městem placené úklidové služby. Nikoliv tito výběrčí. Když jsem je jednou požádal, zda by za to, že jsem zaplatil poplatek nemohli vyhodit pytel s odpadky z autobusu, na mně koukali, jako bych byl z jiné planety a sdělili, že od toho tam nejsou.

Tak, že docela slušný finanční zisk za nic. Hlavně mi nepište, že to není ve Vaší kompetenci ( myslím Magistrátu ), proto, že pokud vím, tak Magistrát je nadřízený orgán jednotlivých městských částí.
Pokud to neřeší Váš odbor, tak to jistě předáte na odbor příslušný.

V Praze, dne 07.02.2015

přeji hezký den

Oldřich Popelák
popelako@seznam.cz

Odpověd

04.11.2015

Vážený pane Popeláku,

děkuji za Váš zájem o dění v hl. m. Praze a k Vašemu dotazu ohledně poplatků před Pražským hradem Vám sděluji následující.

V zájmu zlepšení dostupnosti centra hl. m. Prahy je v jeho širším okolí zřízeno 18 lokalit k dlouhodobému odstavu zájezdových autobusů. Navíc v turisticky atraktivních lokalitách jsou tato parkoviště doplněna stáním s časovým omezením na 10 minut. Na provozovatele těchto parkovišť jsou vypisována výběrová řízení, ve kterých zohledňuje nejen navrženou výši nájemného, ale také budoucí cenu parkovného, která v jednotlivých lokalitách vždy zohledňuje atraktivitu daného místa. Časové omezení parkování (P BUS 10 min) bylo na vybraných parkovištích zavedeno proto, aby v turisticky atraktivních lokalitách či v lokalitách, kde není prostoru nazbyt, byl umožněn nástup a výstup cestujících a řidiči  byli současně motivováni pro dlouhodobý odstav autobusů v dostatečně kapacitních lokalitách.

Zastávková místa jsou zřízena v turisticky atraktivních lokalitách, v blízkosti turistických cílů, ve kterých obvykle začínají a končí prohlídkové trasy cestovních kanceláří nebo Pražské informační služby. Tato zastávková místa slouží pouze pro výstup a nástup návštěvníků, do 10 minut musí autobusy zastávková místa opustit a pro další stání využít některá z parkovišť, která jsou určena k dlouhodobějšímu stání. Zavedený systém výrazně zlepšuje obrátkovost autobusové dopravy a optimalizuje přístupnost turisticky atraktivních lokalit pro co největší počet turistů. Tím, že zastávková místa mají své provozovatele, je zachována určitá kulturnost a standardy, které daný provozovatel zajišťuje. Bez tohoto dohledu by se mohlo stávat, že na těchto místech bude nepořádek či nebude bezpečno.

Věřím, že jsem tímto odpověděl na Vaše dotazy.

S pozdravem,

Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

2 komentářů k dotazu “Poplatek za zastavení před Pražským hradem”

 1. Oldřich Popelák
  0326.3.2015 (17:30)

  Vážený pane,
  přečetl jsem si Vaší odpověď a nevím co si o obsahu mám myslet. Jsou nabízeny dvě varianty. Buď si ze mě děláte legraci nebo máte problém přečíst psané slovo.
  V mém dotazu vůbec nešlo o dlouhodobé parkování autobusů a vzhledem k tomu, že jste zjevně nepochopil čeho se dotaz týkal Vám ho posílám znovu. To čeho se můj dotaz týkal jste buď omylem nebo záměrně ponechal bez odpovědi i když píšete, že věříte, že jste tímto odpověděl na můj dotaz. Neodpověděl.
  …………………………………………………………………………………………………………………….
  Dobrý den.

  Obracím se na Vás s dotazem, jak chcete řešit mezinárodní ostudu která je v okolí Pražského hradu. Proto, že to ostuda je.
  Pokud nevíte o čem je řeč, tak o tom, že při zastavení autobusu s turisty na Prašném mostě a u Strahovského kláštera se objeví výběrčí který požaduje za toto zastavení a výstup turistů 50,- Kč. Turisté se vrátí a jejich nástup opět 50,- Kč. Podotýkám že za výstup a nástup. Nikoliv parkování. Autobus odjede a opět přijede. A co za těch 50,- Kč nabízí? Možnost WC, občerstvení nebo jinou službu? Ani náhodou. Chce jenom za zastavení těchto 50,- Kč.
  Jako řidič autobusu se pohybuji po různých městech ať již v ČR nebo zahraničí a můžu jenom konstatovat, že v Berlíně je pro výstup a nástup turistů minimálně 20 min. volných ( bezplatných ), Vídeň minimálně 20 min. volných, Mnichov minimálně 20 min. volných, Linz také, Salcburk také, Budapešť také, Drážďany také atd.. A to jsou centra měst. V ČR letiště Ruzyně 20 min. bezplatných a třeba Český Krumlov má 30 min. bezplatných, 45,- Kč se platí za 1 hod. parkování a to řidiči autobusu za těchto 45,- Kč/hod. uvaří obsluha parkoviště kávu, zpřístupní WC, sprchu, možnost ohřevu jídla, v létě posezení na terase a v zimním období vytopenou místnost s možností sledovat TV. A co za 50,- Kč za pouhé zastavení nabízí na Pražském hradě? Vůbec nic.
  Proto se ptám za co je tento poplatek? Pokud namítnete, že za uklízení těchto prostor, tak Vás vyvedu z omylu. Komunikaci a chodník uklízí městem placené úklidové služby. Nikoliv tito výběrčí. Když jsem je jednou požádal, zda by za to, že jsem zaplatil poplatek nemohli vyhodit pytel s odpadky z autobusu na mně koukali jako bych byl z jiné planety a sdělili, že od toho tam nejsou.
  Tak, že docela slušný finanční zisk za nic. Hlavně mi nepište, že to není ve Vaší kompetenci ( myslím Magistrátu ), proto, že pokud vím tak Magistrát je nadřízený orgán jednotlivých městských částí.
  Pokud to neřeší Váš odbor, tak to jistě předáte na odbor příslušný.

  ……………………………………………………………………………………………………………………

  Z výše uvedeného je zcela jasné, že Vámi uváděných cca 10 minut ve kterých autobusy musí opustit zastávková místa je z Vaší strany výkřik do tmy. V těchto lokalitách se platí 50,- Kč ( slovy, padesát korun českých ) za cca dvě minuty po které turisté vystupují nebo nastupují!!!!
  Možná se Vám bude moje odpověď zdát tvrdá, ale já nemám rád když ze mě někdo dělá hlupáka. Styl Vaší odpovědi se ho ze mě udělat snaží a to mě docela uráží. Jsem zvyklí, že na přímý dotaz dostanu adekvátní odpověď a je mi líto, ale to ta Vaše ani náhodou není. A ještě malé podotknutí. V čem spatřujete Vámi zmiňované „Tím, že zastávková místa mají své provozovatele, je zachována určitá kulturnost a standardy, které daný provozovatel zajišťuje. Bez tohoto dohledu by se mohlo stávat, že na těchto místech bude nepořádek či nebude bezpečno“? V tom, že když zastaví autobus a vystupují turisté tak ze zaparkovaného auta někdo vystoupí a jde vybrat zmíněný poplatek a po jeho výběru si opět sedne do auta a čeká na další autobus který zastaví? Vtip? Mě to tedy jako vtip nepřipadá. A že by třeba svěřená místa uklízeli? Vy tomu opravdu věříte?
  Doufám, že tentokrát najdete dost odvahy odpovědět na jasně položené dotazy.

  S pozdravem
  Oldřich Popelák

 2. Andrea
  1112.11.2016 (23:18)

  Dobrý den,
  Dnes jsem z Brna zavítali do Prahy. Celá návštěva byla v pohodě, až na jeden šok. Chtěli jsme se podívat na nádvoří hradu a to,co jsem viděla mně opravdu, nejprve šokovalo, a pak rozesmálo. Před vstupem na nádvoří se tvořil neuvěřitelně dlouhý had z lidí,kteří čekali na vstupenku. Nejprve jsem nechápala,proč je tam tak dlouhá řada,ale docela rychle mně to zapadlo do sebe.
  Jen vám chci říct,že je mi hanba,za to, jak náš národ prezentujete turistům. Opravdu je to k smíchu a pláči zároveň.
  Tak ještě Karlův most.
  To jsme to tedy dopracovali. Velký smutek těm,kterým peníze vládnou.
  Ať se vám v té Praze pěkně žije a já zase zpátky do našeho milovaného Brna, bez poplatků za nesmysly.

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné