Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Postoj magistrátu k návrhům na humanizaci Severojižní magistrály"

Aleš Kofránek
12 12.04.2016
Sledujte tento dotaz

S velkým znepokojením sleduji neustálé úvahy některých "zelených" politiků v Praze o tzv. humanizaci Severojižní magistrály, což je dle jejich představ především umělé omezování její průjezdnosti zřizováním dalších a dalších světelných signalizací, úrovňových přechodů a dokonce rušením doposud zcela funkčních mimoúrovňových křížení, jako např. dle nejnovějších plánů na Náměstí Hrdinů. Domnívám se, že do doby dokončení základního systému kapacitních komunikací v Praze (tj. oba okruhy a příslušné spojovací radiály) jsou podobná opatření zcela kontraproduktivní, protože dopravu (která nemá k dispozici jinou kapacitní komunikaci v dané oblasti) jen odvedou do přilehlých ulic, které na takovou zátěž už vůbec nejsou dimenzovány. Chtěl bych se proto zeptat, jaký je postoj magistrátu k těmto návrhům a jejich případné realizaci.

Odpověd

21.04.2016

Dobrý den, možná jste zaznamenal, jaké kritice jsem čelil v době otevírání Tunelového komplexu Blanka kvůli tomu, že jsem odmítl okamžitá dopravní opatření, která měla spočívat například v uzavření Smetanova nábřeží nebo právě humanizaci magistrály. Jsem zastáncem toho, že obdobné změny se mají dělat promyšleně, na základě jasných podkladů a po důkladné diskusi s občany a městskými částmi. Souhlasím s vámi v tom, že dokud nebudou dobudovány Městský a Pražský okruh, jsou jakékoli razantní zásahy do pražské dopravy velmi riskantní. Zároveň je však nutné si uvědomit, že severojižní magistrála není rozhodně šťastnou stavbou. Jde o komunikaci, která do značné míry rozděluje centrum Prahy. Bydlení a pohyb v okolí magistrály má k ideálu daleko. Z tohoto důvodu by nebylo zodpovědné nedělat nic. Já jsem zadal odborníkům, aby připravili návrhy možností, jakým způsobem by bylo možné s magistrálou pracovat tak, aby to vedlo ke zlepšení situace. Jakmile je budu mít v ruce, budu chtít zahájit širokou diskusi na téma budoucnosti magistrály. Můžu vás ujistit, že budu postupovat maximálně zodpovědně, aby případné úpravy nebyly na úkor obyvatel okolí ani dopravy v lokalitě. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Doprava
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Jeden komentář k dotazu “Postoj magistrátu k návrhům na humanizaci Severojižní magistrály”

 1. Jindra
  0423.4.2016 (23:35)

  Ano, mate pravdu. To ale rozdeluje i Vltava, zeleznice, dlouhy panelak apod. Berete si stale za vzor Wien, ale i ta Wien ma kolem centra (a to je mnohem mensi usek nez Staromak x Valcavak) 3-4 proudou jednosmernou komunikaci jako obchvat. Par desitek metru od ni jsou dalsi 4-6 proude komunikace, ktere maji na kazdou stranu nekolikaproude vypadovky na dalnice. K tomu ma Wien i kompletni dalnicni okruh. Ale i dalnice ma nekolik paraelnich viceproudych vetvi.
  A ted si vemte i par pozitiv te hrozne magistraly. Diky ni je na P4 opravdu dobry provozm protoze vse smeruje pres tuto magistralu.
  Diky tomu muzu jet na kole pres Kaci Hory (par desitek metru od magistraly) skoro mimo automobilovy provoz. Kde jinde to v Praze mate?
  Ta je v useku az na Pankrac krom par vyjimek vedena mimo obydlene casti. Ano, tech par baraku (kde bydli i znama aktivistka, ktera se ale uz ke stavene magistrale nejspise jiz pristehovala z Mostu) maji snizenou hodnutu bydleni. Diky necitlivemu pristupu komunistu je z Tesnova take zona mimo obytnou oblast. Teda opravdu nevhodny usek je od Pankrace po Muzeum. Ale co s tim udelate? Znicite magistralu a tak ucpete provoz na Praze 4 a Praze 2? Svejma pokusma u humanizaci jen prodluzujete kolony a diky tomu se vypousti vice a vice emisi. Nebo chcete aby Praha stala az do Pruhonic nonstop a vsechny ulice okolo magistraly stejne jako v Dejvicich take?
  Znicite magistralu a tim pomuzete obyvatelum dvou ulic v Praze. Mam i takovej dojem, ze i ty baraky nekde u Sokolske a Legerce meli puvodne padnout. Dnes jsou z toho levne hostely atd. Jak se pak maji citit osoby, ktere byli nucene vystehovany na Jizak a ostatni vetsinou hrozna sidliste. Proste vzdy bude existovat par mist, kde bydleni bude za trest. Zde se jedna o problem trvajici pres 40let, tak proc vytvaret nove.
  Kolik stal ten nesmysl s tram zastavkou na Hlavkove Moste, aby sportovci a lide na prochazce nemuseli tech 100m z kazde strany ze zastavky (Vltavska, Tesnov) pesky?
  A pokud chcete bojovat za prava prazanu a ciste ozvdusi, zkuste po Pariskem zpusobu cistit a umyvat ulice za plneho provozu a vcetne zaparkovanych vozidel. Zkuste zajistit, abych na privadeci nemusel kazdych x desitek metru zastavovat a rozjidete se, protoze predrazene inteligetni semafory nejsou synchronizovane a kazdy reaguje jen na provoz z vedlejsi a chodce. Zkuste do Prahy vratit vyklizeci sipky na ukor zbytecne odbocovacich semaforu a vratit a po vzoru civilizovanych metropoli rozsirit odbocovaci zelene sipky vpravo. Opravdu vlastni semafor na odboceni vpravo skoro na parkoviste nikde krom Prahy neuvidite. Zkuste misto blokovani zelene vlny tramvajema posunout signal o par desitek metru na zastavklu tram tak, aby tram projela bez zastaveni a pritom i ta zelena vlna pro vozidla byla v provozu.

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné