Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.
Děkujeme za pochopení.
Detail dotazu "Postoj místopředsedy pražské ČSSD k maření práva na vyvolání obecního referenda"
Postoj místopředsedy pražské ČSSD a dvojky pražské kandidátky k napomáhání flagrantního maření práva na vyvolání obecního referenda na Praze 1 členy jeho strany
Ve vašem čerstvém dokumentu: OSM PRINCIPŮ SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE PRO BUDOUCNOST PRAHY uvádíte v bodě 4:
"4. Za vaše peníze si zasloužíte kvalitní veřejné služby ...a podpoříme místní referenda, aby občané mohli spolurozhodovat o projektech v jejich okolí..."Místopředseda pražské ČSSD, Daniel Hodek z Prahy 1 a jeho další 3 spolustraníci přitom jako členové Rady P1 aktuálně podle všeho napomáhají tamější TOP 09 při zjevném blokování občanského práva na vyvolání místního referenda, kdy -jak praví zákon - "by mělo být vypsáno za podmínek umožňujících pokud možno co nejvyšší voličskou účast." V případě dnešní Prahy 1 s komunálními volbami, na což je ještě dost času. Rada P1, jejímiž jsou p. Hodek a další sociální demokraté členy, uplynulý týden zpětně starostovi za TOP 09 schválila protiprávní postup, kdy poté, co se dozvěděl o hrozícím referendu, posunul jednání záříjového zastupitelstva o týden později tak, aby se o byť o 1 den nesplnily zákonné lhůty k vypsání referenda k termínu komunálních voleb.
ČSSD může ještě stále prokázat, že za jejím programem jsou i činy. A to tak, když se její klub na P1 postaví spolu s dalšími zastupiteli za požadavek vypsání mimořádného zastupitelstva v datu, které by referendum s říjnovými volbami, jak ukládá zákon, ještě umožnilo vypsat. Tento požadavek již podporují zastupitelé za Stranu zelených a několik dalších. Postoj klubu ČSSD je klíčový. Buď se rozhodne, že bude spolu s místní TOP 09 práva svých občanů veřejně zvysoka ignorovat nebo se od nechutných praktik místní T09, která otevřeně straní hazardní lobby před obyvateli, distancuje a bude spolu s dalšími zastupiteli požadovat svolání mimořádného zastupitelstva.
To, že starosta Prahy 1 před volbami kope otevřeně za hazard proti občanům je věc jeho, resp. TOP09... To, že se od něj ale místopředseda pražské ČSSD a další zástupci strany v zastupitelstvu P1 zatím nedistancují a nehájí
- občanské právo na referendum v termínu zajišťujícícm co možná nejvyšší účast voličů
- program své vlastní strany, je věc mnohem horší.
A pokud ne (tak nějak tuším a doufám), jak se k aktuální aktivitě a možnostem paní Chládkové Táborské, pana Hodka, pana Solila, pana Škraka, pana Demeše a pana Vohradníka od TOP 09 se distancovat a plnit to, co je v programu ČSSD postavíte? A to jak ve veřejné rovině, tak v rámci orgánů strany.
Děkuji. Vít Masare Více informací na titulce středeční pražské přílohy MF DNES.
Odpověd
Vážený pane Masare,
obracím se na Vás v reakci na Váš dotaz ze dne 18. 8. 2014, který se týká údajného napomáhání flagrantnímu maření práva na vyvolání místního referenda v Praze 1.
Na úvod bych chtěl uvést, že dle mého ze strany rady městské části k protiprávnímu jednání nedošlo, ale v případě, že předložíte právní posouzení celé věci, nebráním se změně názoru. Oddělme tedy, prosím, otázku právní a otázku politickou.
Samotného mě mrzí, že političtí představitelé v Praze 1 zavdali příčinu k pochybnostem o jejich skutečných záměrech, nadto v tak citlivé otázce, jakou je regulace hazardu. Osobně však zastávám, a to zcela v duchu Vámi citovaných principů sociální demokracie v Praze, ve věci referenda o hazardu skeptický názor.
Nemyslím si totiž, že o určitém druhu otázek mají rozhodovat občané v referendu, a to z jednoduchého důvodu, a to, že politik by měl v této otázce rozhodnout správně i bez potřeby ptát se na názor občanů. Právě proto v citovaných principech hovoříme o projektech. Hazard není žádným projektem, o kterém by měli občané rozhodovat v tom smyslu, že jedna varianta je lepší či horší. Tento patologický jev, který sužuje tisíce a tisíce našich spoluobčanů, by měl z ulic našich měst až na výjimky zmizet. Stejně tak by měla být učiněna přítrž dlouhodobému spojování této oblasti se sportem a dalšími prospěšnými projekty. Prostředky, plynoucí z hazardu do městských rozpočtů, jsou poznamenány mnoha lidskými neštěstími.
Tato rozhodnutí by však měli učinit politici, volení v řádných a demokratických volbách. Uspořádání referenda je poměrně nákladnou záležitostí ve chvíli, kdy se dá predikovat výsledek (žádný soudný člověk podle mého názoru hazard nepodporuje) a kdy často chybí statisíce v rozpočtech sociální péče a dalších důležitých oblastech. Referendum se pak smrskává na doufání v alespoň minimální potřebnou účast, a tím je celý tento institut degradován.
Abych předešel spekulacím, výjimkami mám na mysli v případě hlavního města dvě místa, na kterých si i nadále dokážu hazard představit, a to letiště a pětihvězdičkové hotely. Na těchto místech večer u rulety zpravidla nezpůsobuje lidská neštěstí, ba naopak představuje určitou společenskou událost, která by, dle mého, předmětem zákazu být neměla.
Mluvíte o tom, že by za slovy měly následovat i činy. Sám za sebe mohu říct, že jsem jakožto sociální demokrat prosadil v Praze 6 nulovou toleranci hazardu a hodlám ke svému úsilí strhnout i ostatní politické představitele, se kterými přicházím do styku.
Na závěr mi dovolte vyjádřit přání, že se v brzké době s hazardem v Praze (až na mnou zmiňované výjimky) nesetkáme a že já a moji kolegové ze sociální demokracie budeme i nadále představovat tu politickou sílu, která se hazardu nebojí postavit a která v tomto směru nepotřebuje populisticky čekat na vyjádření obyvatelstva.
S úctou,
Petr Dolínek
Dobrý den,
děkuji za odpověď. Stran provozu hazardu se shodneme – naším cílem není nic jiného než omezení hazardu tak, jak popisujete. Referendum jsme zvolili jako poslední možnost, jak cíle dosáhnout. Bohužel, váš pohled na věc nesdílí ani vaše základní organizace na Praze 1 (Hodek, Solil), tedy jsme museli sáhnout k prostředku, který by zastupitelstvo donutil ve věci jednat v intencích vámi popisovaných. Co se přihodilo víte – rada, ve které sedí TOP 09 a ČSSD přesunem posledního jednání zastupitelstva referendum de facto odsoudila k neúspěchu, resp. k tomu, že se stane nákladným průzkumem veřejného mínění, neboť kvórum 35% v případě konání referenda mimo volební termín patrně nebude dosaženo, zvlášť pokud rada bude chtít, aby tomu tak bylo (žádná propagace, „vhodně“ zvolený termín). Bylo by tedy dobré, aby v této věci pražská organizace ČSSD postupovala jednotně, nejlépe tak, jako vy na Praze 6.
S pozdravem,
Ondřej Černoš
zmocněnec přípravného výboru referenda o hazardu na Praze 1