Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Přerušování cyklostezek městskými částmi"

Jan Musílek
19 19.08.2014
Sledujte tento dotaz

Vážený pane náměstku,

zajímá mě, co říkáte na nedávné uzavření klíčového úseku páteřní cyklotrasy A1 pro průjezd cyklistů? Mluvím pochopitelně o parku Kampa, uzavřený pro cyklisty kryptickou značkou B32 s textem "Cyklisto sesedni z kola" vedením městské části Praha 1. Takovéto přerušení cyklotrasy v úseku, který nemá žádnou rozumnou alternativu překonání je pro cyklodopravu opravdu velkou ranou.

Jen pro ilustraci vypočítám možné alternativní cesty a jejich "zádrhely":

 1. Přes Petřín -- velké stoupání, v některých místech schody, ne všude smí cyklista projet.
 2. Karmelitskou / Újezd -- dlažební kostky s velkými mezerami, hustý provoz, zácpy.
 3. Po východním břehu Vltavy, Smetanovo nábřeží -- úzká místa, hustý provoz, zácpy.
Budete s Prahou 1 o tomto problému jednat? Vyšlete jí i dalším městským částem jasný signál, že podobné přerušování páteřních cyklotras nepřichází v úvahu a nesmí být využíváno jako levný pokus o zvýšení popularity před nadcházejícími komunálními volbami?

Těším se na Vaši odpověď.

S přáním pěkného dne,
Bc. Jan Musílek

Odpověd

09.09.2014

Vážený pane Musílku, bohužel musím konstatovat, že osazení zákazového dopravního značení v parku Kampa proběhlo na základě rozhodnutí Úřadu městské části Praha 1, které bylo vydáno bez konzultace s hl. m. Prahou. O jeho vydání nebyl informován ani Magistrát hl. m. Prahy, ani Komise Rady hl. m. Prahy pro cyklistickou dopravu, která v minulosti doporučila jiné mnohem vstřícnější opatření na společnou existenci chodců a cyklistů v parku Kampa a to i s ohledem na fakt, že bezpečná objízdná trasa v tomto místě neexistuje. Musím však také upozornit, že páteřní cyklotrasa je vedena parkem, který slouží především k odpočinku. O omezení cyklistické dopravy v parku Kampa jsem se dozvěděl až z informací od uživatelů a jelikož vnímám závažnost této situace, budu se snažit nalézt spolu se zástupci MČ Praha 1 takové řešení, které by bylo přijatelné jak pro cyklisty, tak pro chodce. Nicméně konečné rozhodnutí je plně v kompetenci MČ. S pozdravem Jiří Nouza

Ing. Jiří Nouza (Bývalý radní)

Náměstek primátora hl. m. Prahy

 • Infrastruktura
 • Dopravní infrastruktura
 • Životní prostředí
 • Investice

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Cyklostezky
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

3 komentářů k dotazu “Přerušování cyklostezek městskými částmi”

 1. 0820.8.2014 (14:04)

  Zákaz průjezdu Kampou v tuto chvíli vnímá jako problém více než 70 lidí, kteří se přihlásili k podnětu na řešení zákazu na webu Cyklisté sobě.

  Pan starosta Lomecký má cca od poloviny června na stole připomínky místních iniciativ a sdružení k rekonstrukci parku na Kampě, které zahrnovaly i velmi přijatelný návrh na dočasné řešení jízdy na kole parkem ještě před zahájením rekonstrukce. Namísto zákazu stačí zrealizovat tento návrh.

  Přimlouvám se proto za pokud možno jasné vyjádření směrem k městské části a nalezení postupu, který povede ke všeobecně přijatelnému řešení.

 2. Tomas Klimes
  0824.8.2014 (5:45)

  Přimlouvám se za ponechani smíšeného provozu pro cyklisty a chodce na Kampě. Již dlouho řeším jak se dostat ze Žižkova do Prokopského údolí, na Modřanskou cyklostezku a na cyklostezku na Karlštejn. Včera jsem prvně nabral odvahu a zkusil jsem trasu po Karmelitské a byl to hodně nepříjemný zážitek – oběhlo mně asi 20 aut a několik tramvají, jízda vedle tramvajové koleje je nepříjemná a provoz velký. Pokud byly na Kampe střety cyklistů a chodců, instalujte informačni tabule nebo cyklisty oddělte, ale neuzavírejte jedinou přívětivou trasu pro cyklisty přes centrum.

 3. Bjaern
  0928.9.2014 (21:05)

  Je to vše nesmysl, projížděl jsem tudy na kole snad tisíckrát (bydlím na Praze 10 a pracuji na Malostranském náměstí), a nikdy jsem nezažil žádný střet nebo byť i jen konflikt mezi chodci a cyklisty. Jako chodec jsem se tam pohyboval ještě častěji, i s malým synem, a mám tutéž zkušenost. Samozřejmě to chce jistou zdrženlivost, včasné přibržďování, snažit se nejezdit po trávě apod., ale jestli si pan starosta nebo někdo jiný chce vytloukat politický kapitál ..? Ale u koho? U šesti důchodců? Zahraniční turisté ho zajímat budou asi těžko (a že jich tam chodí!). Jenže ten, kdo zákaz vydal, si vozí zadek v autě, a nikdy neprojel Prahou na kole.
  Problém je i v tom, že případné objízdné trasy (pravý břeh Vltavy, nebo Karmelitská) jsou snad sjízdné pro horáky (MTB), ale už hůře pro treková, a téměř vůbec ne pro silniční kola. Nemluvě o všelijakých skládačkách apod. Kostky v Karmelitské jsou totiž tak šíleně poskládané, že jsou mezi nimi příšerné fugy, do nichž vám galuska či plášť zapadnou jako dílek do puzzle. A ležíte na zemi. V lepším případě. V horším pod tramvají nebo koly za Vámi jedoucího vozidla. Femur už jsem zlomený měl, takže děkuji nechci. Provoz po Smetanově nábřeží rovněž skýtá četná rizika – přecpáno, ucpáno a zacpáno auty, koleje, zúžený průjezd okolo Karlova mostu, kanály s debilně uspořádanými otvory ve směru jízdy,, a pak přijde lahůdka – Palachovo náměstí. A opět příšerné kostky. Kdyby se pan starosta, nebo kdo má uzavření Kampy na svědomí, raději postaral o zalití děr mezi kostkami (to minimálně) nebo o jejich nové uložení. Rozkopané chodníky se každou chvíli po celé Praze dláždí znovu a pěkně (někdy má člověk pocit, že Praha živí jen dlaždiče, protože když se někde třikrát za kvartál rozkope stejné místo, není to logické ani samo sebou), ale kostky na vozovce nikoho nezajímají…. Ach, ouvej, kdy už konečně budeme v Evropě? Ale s takovými potentáty, kteří rozhodují palcem dolů o cyklostezkách asi nikdy ….

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné