Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Provoz linky metra A po prodloužení do Motola"

Josef Jůza
06 06.02.2015
Sledujte tento dotaz

Vážený pane náměstku primátorky,

ačkoli v oficiálním materiálu zveřejněném Ropidem k dubnovým změnám MHD o tom nic není, v souvislosti s prodloužením metra A se objevují zprávy, podle kterých by měl být na tomto konci tzv. pásmový provoz.
Nadto to vypadá, že jeho parametry by byly takové, že by v pracovní den dopoledne, kdy má motolská nemocnice špičku co do cest pacientů a dalších návštěvníků, k ní jelo pouhých šest vlaků metra za hodinu.
Autobusy z letiště, okrajových částí města i většina meziměstských autobusů mají být zkráceny na Bořislavku a do Veleslavína. Pokud jejich cestujícím město nabídne desetiminutové čekání na metro v pracovních dnech dopoledne, právem to budou rozhořčeně považovat za zhoršení dopravy, ačkoli právě této skupině bylo slibováno, jak jim prodloužení metra dopravu zlepší.
Ukončení poloviny spojů linky A již na Dejvické je obdobné, jako by na lince B končily na Českomoravské nebo v Nových Butovicích. To jsme již měli, ale jako nepřijatelmé se to neudrželo. Na lince C sice polovina spojů končí dříve, ale ne na konci širšího centra v Holešovicích, ale až na Ládví, a na zbytku trasy je v době pásmového provozu interval maximálně 7,5 minuty, ne 10 minut.
Ukončení spojů tak blízko centru má za následek, že by buď krátké spoje musely jet ve výrazně asymetrické časové poloze, nebo budou nevytížené, zatímco normální spoje by jely přes centrum přeplněné.

Jsou pravdivé informace o pásmovém provozu s pouhými šesti spoji za hodinu v pracovní den dopoledne do Motola?
Pokud ano, proč tedy právě na lince A má být tak výrazné omezení, když na dalších trasách v obdobných úsecích není?

S pozdravem

Josef Jůza

Odpověd

26.03.2015

Vážený pane Jůzo,

reaguji na Vaši připomínku týkající se provozních parametrů nového úseku metra mezi stanicemi Dejvická a Nemocnice Motol. V současné době je nový grafikon metra s platností od 7. 4. 2015 již připraven a zveřejněn. Při jeho přípravě vycházeli konstruktéři ze zadání organizace ROPID, která nastavuje parametry jednotlivých linek na základě aktuální či předpokládané poptávky, v souladu se schváleným rozpočtem na provoz linek Pražské integrované dopravy v daném roce a s ohledem na ostatní provozní potřeby (koordinace nebo návaznosti na jiné linky systému PID nebo další provozně-technické podmínky).

Provozní parametry nového úseku metra A vycházejí zejména z predikované poptávky, která je i v dlouhodobějším výhledu předpokládána výrazně nižší než v centrálním úseku trasy mezi stanicemi Dejvická a Náměstí Míru. Proto bylo přistoupeno k zavedení tzv. pásmového provozu v období nejkratších intervalů, tedy v pracovních dnech cca mezi 6:00 a 20:00. S tím, že v nejvytíženějším období pracovního dne,- ranní špičce, budou v úseku Petřiny - Dejvická vedeny všechny soupravy pro uspokojení potřeb zejména cestujících, kteří přestupují z návazné autobusové dopravy ve stanicích Nádraží Veleslavín a Bořislavka. Nastavené provozní parametry jsou i s ohledem na míru ponechání stávající povrchové dopravy na území Prahy 6 připraveny s dostatečnou kapacitní rezervou pro potenciální nárůst počtu cestujících.

Stejně jako ostatní stanice metra, i tyto čtyři nové jsou na vstupech a výstupech vybaveny automatickými optickými čidly, která počítají cestující, kteří daným profilem projdou, a jsou schopna rozlišit vstup a výstup. Na základě těchto kontinuálních měření bude již od prvních dnů po zprovoznění nových stanic sledován aktuální vývoj poptávky. Na podzim letošního roku je pak připravena realizace komplexního přepravního průzkumu metra, který ukáže nejen absolutní počet cestujících, ale také směrovost jednotlivých pohybů. Věřím, že výše uvedenými metodami a postupy bude zajištěn provoz odpovídající poptávce i možnost pružného reagování na její budoucí vývoj.

S pozdravem,

Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

MHD
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

2 komentářů k dotazu “Provoz linky metra A po prodloužení do Motola”

 1. Otomar Thoma
  0224.2.2015 (9:53)

  máte pravdu 10min pásmo potvrzeno ROPIDem, spolu s pásmem Letňany to jasně ukazuje jak tyto poslední dvě trasy metra nejsou zdaleka tak podstatné jako mnohem potřebnější Déčko.

 2. Josef Jůza
  0325.3.2015 (15:56)

  Pro ostatní čtenáře v zájmu objektivity: Odpověď jsem dostal od pana náměstka přímo, ale nedovolím si ji kopírovat do fóra, když ji tam neumístil sám tázaný.
  Poznámka 2: interval 10 min je ve zveřejněném jízdním řádu dokonce i po nezanedbatelnou část odpolední dopravní špičky, a v určitých hodinách při cestě na opačný konec Prahy s nutností počkat si pět minut na další soupravu (střídavě vlaky Motol – Skalka a Dejvická – Depo Hostivař)

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné