Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Pruh pro autobusy na Strakonické"

Martin Matoušek
25 25.11.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den pane Dolínku,
rád bych se zapojil do diskuze týkající se nově vzniklého pruhu pro autobusy v ulici Strakonická ve směru do centra, níže mé postřehy.

Dle mého názoru nedojde ke zlepšení dopravní situace v ranní špičce do té doby, než nebude specialní pruh zaveden minimálně v délce od Lahovic a zároveň zachovány dva souběžné pruhy pro automobily.
Bohužel takové opatření je téměř nemožné, zejména díky limitující šířce (a stavu krajnice) vozovky.

Pruh pro autobusy v aktuálním stavu a délce (890m) se jeví jako naprosto zbytečný - co autobusy ušetří v tomto pruhu(max 1 min), ztratí a spíše více prostojí v koloně, která se nově tvoří právě před tímto vzniklým zařazením do jednoho pruhu směr do centra.

Situace byla již dříve velice chaotická a to zejména díky autům, která se na poslední chvíli zařazovala do pravého, odbočujícího pruhu ve směru na Jižní spojku. Nyní je však situace ještě více nepřehledná.

Rád bych věděl, zda již existuje studie, která potvrzuje zda je pruh přínosem pro ranní dopravu či nikoliv? Chystá město zvážení tohoto projektu?

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Martin Matoušek

Odpověd

08.12.2015

Dobrý den, zavedení vyhrazeného jízdního pruhu bylo připraveno na základě vyhodnocování provozu veřejné i individuální dopravy v této lokalitě. Ve špičkách se díky vyhrazenému BUS pruhu zkrátí jízdní doba autobusů až o 5 minut. Toto opatření bylo zavedeno právě po vyhodnocení situace, kdy vozidla předtím často stála v kolonách i déle než 30 minut. Nový jízdní pruh tedy není příčinou nárůstu kolon na Strakonické. Dopady opatření jsou hl. m.  Prahou sledovány a vyhodnocovány, v období posledních dvou týdnů po realizaci ovšem nebylo možné vyhodnotit stav objektivně, neboť v této oblasti působí řada dalších faktorů, které situaci zhoršují. V navazující Dobříšské ulici vzrostly intenzity dopravy za poslední dva měsíce o téměř 10 000 vozidel denně a daleko častěji je přistupováno k regulaci vjezdu do tunelu Mrázovka. Dvakrát v posledních dvou týdnech byl provoz na Strakonické ovlivněn vážnější dopravní nehodou, dále dochází v některých obdobích k omezení vjezdu do Lochkovského tunelu na Pražském okruhu. V uplynulých týdnech také probíhala rekonstrukce povrchů vozovek na mostě Závodu míru s kyvadlovým provozem jedním pruhem a současně probíhala i oprava železniční trati a výluka na linkách S8 a S80. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Doprava
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Jeden komentář k dotazu “Pruh pro autobusy na Strakonické”

  1. Petr Sporer
    128.12.2015 (12:22)

    Dobrý den,
    jízdní doba autobusu se možná zkrátí proti stavu před úpravou, ale mám vážné pochyby, že se neprodlouží proti stavu, kdy od Zbraslavi bylo možné jet ve dvou pruzích – pravým bez omezení a levým s předností vozidlům přijíždějícím od mostu, resp. od Barrandova. V místech vyhrazeného pruhu se kolony předtím netvořily nikdy (mimo případy nehod).

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné