Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Regulace prodeje suvenýrů v historickém centru"

Norbert Riegel
04 04.12.2014
Sledujte tento dotaz

Vážená paní primátorko,
bude se magistrát zabývat i rozvojem turistického ruchu? Jsem jedním z těch, kteří se na něm podílí a zároveň jsou z něj částečně živi. Vyrábíme s rodinnou firmou kopie secesních šperků, které se do minulého roku dobře prodávaly. Prodejna Art Decoratif, jejímž jsem byl jedním z deseti spoludodavatelů, však byla vzhledem k rostoucímu nájmu v Obecním Domě zrušena. Místo ní je prodejna obuvi ze zahraničí.
Obecní Dům spolu s Královskou cestou je jednou z nejnavštěvovanějších turistických tras. bohužel plně obsazenou balkánskými zlatníky a prodejnami suvenýrů s ruskými čepicemi a babuškami, jako ikonami českého folklóru.
Čeští prodejci a výrobci nejsou schopni nájmy nejen v soukromých domech ale ani v obecním majetku zaplatit. To vím z vlastní zkušenosti.
Hodlá magistrát regulovat prodej nesmyslných a stupidních předmětů v centru tak, aby se Královská cesta v Praze podobala centru Vídně, nebo těch deset subdodavatelů rozšíří řady nezaměstnaných. Já se s tím nechci smířit a chci otevřít vlastní obchod, počítá magistrát s pomocí malým podnikatelům např. bezplatnou reklamou v průvodcích? pokud mě nepřeplatí někdo z pronajimatelů tzv. večerek, které z českých rukou přešly plynule do rukou vietnamské komunity.

P.S.: nejsem rasista ani xenofobní občan Prahy, ale nemám klapky na očích jako většina radních a poslanců po roce 1989.

Odpověd

13.01.2015

Dobrý den, musím říci, že magistrát nemá v současné době žádný nástroj k regulaci toho, co se prodává například na Královské cestě nebo v Obecním domě. Jednoduše řečeno, my nemůžeme nájemcům obchodů určovat, co mají prodávat, navíc, pokud je ze strany turistů o jejich zboží zájem. Bezplatná reklama v průvodcích je zajímavý nápad. Ovšem, většinu průvodců nevydává magistrát a je tedy na vydavatelích, komu a za jakou cenu v nich dají prostor. Navíc, kdo má určovat, který např. obchod má nárok na bezplatnou reklamu v průvodcích a který už ne? Chápu, že jsem Vás svojí odpovědí asi příliš nepotěšila, přesto mi však dovolte popřát Vám hodně štěstí ve Vašem podnikání.

Adriana Krnáčová (Současný radní)

Primátorka hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Cestovní ruch
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Jeden komentář k dotazu “Regulace prodeje suvenýrů v historickém centru”

 1. Jitka Pašková
  0130.11.-0001 (0:00)

  Dobrý den paní primátorko, možná bych měla malý nápad. Proč se tyto problémy neřeší prostřednictvím Prague City Tourism jedná se přece o příspěvkovou organizaci města. Důvodem proč turisté kupují ruské bábušky a made in china věci je špatná informovanost oni nevědí jaký je rozdíl mezi českým a ruským nikdo je to neučil, denně se o tom můžeme přesvědčit ve všech informačních centrech včetně Czech Tourism, kde pracuji a v Prague City Tourism (PIS) to určitě potvrdí. Skvělým příkladem správné reklamy Českých výrobků je mapa Use-it, která o propagaci českého se vcelku dobře snaží a to jsou to jen studenti. A pokud vím městem nebo Czech Tourismem je již dotovaná. Asi by to chtělo více takových to počinů. A jak regulovat? Proč zrovna regulovat stačí dát jasně najevo co je, a co není České a Pražské. Proč nemůže vzniknout brendové označení Tradiční výrobky z Prahy, Regionální produkt Praha , nálepka třeba srdce Prahy či nějaký jiný symbol, podle toho zda se bude jednat o samostatné či již vzniklé označení, který by jasně ukazoval co pochází minimálně z České republiky a případně je vyrobeno třeba v přímo v Praze nebo aspoň Středočeském kraji, podle toho jaký důraz na Pražské by se dal.
  A jak posoudit zda je Český, Pražský a tradiční. Zcela jednoduše. Suroviny z České republiky výroba přímo v Praze možná by se dal uznat i Středočeský kraj, a to podle mně minimálně z 80% možná dokonce 100% surovin z Prahy či Středočeského kraje, tradiční dle mého názoru znamená dlouho se vyrábějící, fungující tedy minimálně 5 let, stejně jako to je v obchodě a služby se také tak dají ohodnotit. Certifikaci může vydávat destinační managment tedy asi Prague City Tourism.

  //www.regionalni-znacky.cz

  A pro výrobce by mělo být samozřejmostí samolepka s českou vlajkou.

  Myslím, že je nejvyšší čas začít být hrdý na zlaté české ruce.nn1

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné