Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Řešení křižovatek v Praze 9"

Petr Závitkovský
17 17.08.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den, rád bych se zeptal na řešení 2 poměrně nových víceúrovňových křižovatek v Praze 9.

  1. Při jízdě po Kbelské ulici od Kolbenovy ulice směrem do Letňan se dvouproudová silnice rozděluje- jeden pruh do Letňan a druhý na ulici Novopacká- součást okruhu směrem na Mladou Boleslav. Drtivá většina (cca 90%) aut jede rovně směr Letňany a minimum odbočuje na nový okruh, takže dochází k výraznému zpomalení provozu a nebezpečným situacím, kdy auta z pravého pruhu náhle přejíždějí do levého směrem do Letňan. Stejně tak i z okruhu směrem na Letňany sjíždí mnohem méně vozů, než přijíždí z Hloubětína, přesto zde jsou 2 pruhy a z Hloubětína jen jeden. Nebylo by bezpečnější zprovoznit 2 pruhy směrem od Hloubětína, doplnit pouze odbočovací kratší pruh na okruh a adekvátně při sjezdu z okruhu ponechat jen jeden pruh?
  2. Ještě nebezpečnější místo je v Letňanech. Pokud jedu po Veselské ulici od Tesca a budu najíždět na Cínoveckou ulici- silnice R8, je zde zcela nepochopitelný nájezd- sjíždím z kopce do prudké pravotočivé zatáčky a následuje krátký připojovací pruh na ulici Cínoveckou, po které od Proseka jede velké množství osobních a hlavně nákladních aut rychlostí 80 km/h, téměř kontinuální řada aut. Zde dochází často ke konfliktním situacím, poměrně pomalu jedoucí auta od Letňan musí prudce najíždět mezi rychle jedoucí nákladní auta, případně prudce brzdit a ohrožují auta ze sebou pro krátký a nepřehledný úsek nájezdu. Nestačilo by zde prodloužit připojovací pruh od Letňan?

Je mi jasné, že již zprovozněné křižovatky je obtížné rekonstruovat, ale určité úpravy by jistě zvýšily plynulost a bezpečnost dopravy.
Byly provedeny studie a výpočty hustoty dopravy v jednotlivých směrech uvedených komunikací a simulace dopravy v těchto nových úsecích? Sleduje někdo zpětně, jak funguje provoz na nových komunikacích? Zkuste si někdy za běžného denního provozu tato 2 místa projet a pochopíte mé připomínky.
Děkuji předem za odpověď
Petr Závitkovský

Odpověd

01.10.2015

Vážený pane Závitkovský, uspořádání jízdních pruhů na komunikaci Kbelské, vychází z požadavku, aby na komunikaci Kbelské byl v prostoru mimoúrovňové křižovatky ve směru na Letňany pouze jeden jízdní pruh. Tento požadavek vychází z několika důvodů. Jedním z nich je preference směru Novopacká – Kbelská ve směru Letňany, kdy v této stopě je do doby dokončení severovýchodní části Pražského okruhu jeho dočasné vedení společně se silnicí pro mezinárodní provoz č. E 55. Druhým, neméně důležitým, důvodem je malá vzdálenost – cca 400 m – mezi křižovatkou „Kbelská x Novopacká“ a „Kbelská x Mladoboleslavská x Čakovická“, kdy pravý jízdní pruh z rampy komunikace Novopacká přechází z připojovacího pruhu křižovatky „Kbelská x Novopacká“ přímo do odbočovacího pruhu křižovatky „Kbelská x Mladoboleslavská x Čakovická“. Levý jízdní pruh z rampy komunikace Novopacká pak na navazující třípruhové komunikaci umožňuje průplet mezi vozidly ve směru „Kbelská – Mladoboleslavská / Čakovická“ a „Novopacká – Kbelská (ve směru Letňany)“. Ve Vámi popisované problematice odbočení z ulice Veselské jde v podstatě o dva manévrovací úkony. Nejprve z komunikace Veselské na rampu od komunikace Kbelské a poté připojení této rampy na komunikaci Cínoveckou. Vámi směřovaný poukaz se patrně týká sjezdu z Veselské na rampu z komunikace Kbelské. Zde bylo nutno skloubit požadavek na vyrovnání výškového rozdílu s normovým požadavkem na délku připojovacího pruhu na rampu z komunikace Kbelské v délce cca 100 m mezi hrotem připojení a koncem vyřazovacího klínu připojovacího pruhu. Vlastní připojení rampy z komunikace Kbelské na komunikaci Cínoveckou lze považovat za bezproblémové vzhledem k tomu, že připojovací pruh přechází v další jízdní pruh komunikace Cínovecké. S pozdravem, Petr Dolínek  

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Doprava
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné