Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Schvalování návrhu na koupi ND na Smíchově"

Luboš Jizera
26 26.01.2016
Sledujte tento dotaz

Členové Rady města Prahy.
Poznámka k zasedání Rady města Prahy dne 26.1.2016, bod č. 32. – Schvalování návrhu na koupi ND na Smíchově.
Využívám možnost vyjádřit se k programu připravovaného jednání Rady města Prahy na den 26.1.2016 a dávám k úvaze jednotlivým členům Rady podrobnosti k plánovanému projednání záměru koupě Národního domu na Smíchově. - bodu č. 32.
Vzhledem k tomu, že Rada zařadila na program tento bod, předpokládám, že asi nemá veškeré podklady a informace k tomuto uvedenému záměru. Neboť jak jinak si vysvětlit, že se chce vůbec k tomuto tématu vyjadřovat, projednávat, nebo jej schvalovat. Aby nedošlo k blamáži celé Rady a jejích jednotlivých členů, uvádím následující informace, které doplní podkladový materiál. O koupi ND na Smíchově projevila zájem již před lety městská část Praha 5, avšak po důkladném zvážení a získání všech informací od tohoto projektu odstoupila, protože byl náročný nejen na jeho pořízení, na jeho provoz díky jeho již tehdy zastaralé technické vybavenosti a také především kvůli nezbytné kompletní rekonstrukci. Stav domu totiž již před několika lety vyžadoval okamžitou rekonstrukci a investici převyšující 100 milionů korun a to do základních částí budovy a jejího zařízené, jako je střecha, okna, plynové topení, elektrorozvody, odpady, technické zázemí apod.. Avšak k dnešnímu dni k žádné rekonstrukci nedošlo, stejně ani k investici do zařízení, a to ani za jeho 100 let existence. Navíc, úpravy podléhají schválení Památkovým úřadem, neboť dům je uveden na seznamu kulturních památek.
Aby provoz domu byl bezpečný, za splnění všech norem, je nutná okamžitá a rozsáhlá rekonstrukce, která vyřadí dům z provozu na několik let, protože realizace rekonstrukce bude muset být dle názoru odborníků kompletní, rozsáhlá a důkladná. A tedy i drahá.
V dnešní situací, kdy město Praha zvažuje pečlivě své investice zejména pak na udržení stávajícího efektivního provozu, potýká se s rozpočtem, jsem přesvědčen, že projednávání tohoto záměru je liché. Navíc projektu s takovou finanční zátěží jako je nákup, rekonstrukce a provoz budovy Národního domu na Smíchově. Měli bychom se spíše zaměřit na stávající efektivní projekty a udržení efektivního provozu současných provozů.
Zabýváním se tímto záměrem nebo jeho schválením jdou jednotliví členové do rizika, že budou v dalším období dotazováni a upozorňování s žádostí o vysvětlení, proč rozhodovali iracionálně a tedy s podtextem.
Luboš Jizera

Odpověd

29.02.2016

Vážený pane Jizero, Rada hl. m. Prahy přijala svým usnesením záměr na odkup Národního domu na Smíchově do vlastnictví města. Úkolem města je péče o pražské historické objekty a památky. Jednou  z takových budov je právě Národní dům na Smíchově. Co se týče rekonstrukce objektu, nechali jsme si udělat podrobnou analýzu budoucích nákladů. S pozdravem Jan Wolf radní hl. m. Prahy

Jan Wolf (Současný radní)

Radní hl. m. Prahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné