Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Spekulace o odebrání agendy Pražských stavebních předpisů"

Lucie Buchtová
11 11.08.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak byl míněn výrok, v dnes odvysílané reportáži ČT24, že náměstku primátorky Matěji Stropnickému hrozí odebrání pravomocí pro Pražské stavební předpisy. Podle paní primátorky, z důvodu, že nedodržuje termíny v jejich projednávání.
Podle mých informací, PhDr. Matěj Stropnický stavebním předpisům věnuje více než dostatečně, navíc v první polovině června letošního roku pražští radní schválili novelu předpisů, která řešila všechny (předchozí) výtky ministerstva. Odsouhlasenou novelu Pražských stavebních předpisů následně (9. června) náměstek primátorky Matěj Stropnický odeslal k připomínkám městským částem.
Chtěla bych se tedy přímo zeptat, které konkrétní termíny (v rámci Pražských stavebních předpisů) nebyly dodrženy?

Děkuji a doufám v nevyhýbavou odpověď.

S pozdravem

Lucie Buchotová

Odpověd

17.08.2015

Dobrý den, v pátek 14. 8. 2015 jsem vydala k celé záležitosti tiskové prohlášení. „Chci reagovat na účelovou argumentaci náměstka Matěje Stropnického a objasnit, proč jsem byla nucena zasáhnout a odebrala mu kompetenci k Pražským stavebním předpisům. Ano, mnou připravené předpisy vycházejí z původních Pražských stavebních předpisů (PSP) přijatých panem Hudečkem. Jedná se o ty předpisy, které v lednu tohoto roku pan náměstek Stropnický vychvaloval a svolal demonstraci před budovu Magistrátu za odvolání ministryně pro místní rozvoj, která pozastavila platnost těchto předpisů. Mým jediným cílem bylo a je uhájit Praze možnost vydávat vlastní stavební předpisy. Předložené a schválené předpisy se od návrhu mého kolegy Stropnického liší zejména v tom, že odbourávají veškeré zásadní nedostatky, na které nás upozornilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úprava se týkala nejklíčovějších paragrafů, kvůli kterým MMR pozastavilo platnost předchozího dokumentu. Ke vzniku dokumentů

  • Návrh textu připravila moje kancelář na základě podkladu, který doposud zpracovala odborná komise a po konzultaci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Jednalo se v zásadě jen o legislativně technickou záležitost. Vycházeli jsme z podkladů, které vznikly v rámci dosavadního projednávání možných podob PSP na IPR A IPR znění mnou předložených předpisů kontrolovalo.
 K regulaci reklamy, plánovacím smlouvám a výškové regulaci
  • Regulace reklamy je identická s návrhem náměstka Stropnického a je rozšířena jen o další formát reklamy, na který náměstek Stropnický zapomněl.
  • Územně plánovací smlouvy jsou ve stavebním zákoně od roku 2006, není důvod toto duplikovat v nařízení PSP.
  • Výšková regulace zůstává v PSP zahrnuta v původní podobě, zpřesnění je možné v připomínkovém řízení.
 K připomínkám ministerstva  Není pravda, že se náměstek Stropnický vypořádal se všemi připomínkami ze strany ministerstva. I po opakovaném upozorňování odmítal některé změny do novely předpisů zapracovat. Jednalo se o paragrafy 45 (doplnění proslunění) a 66 (tepelná ochrana). Nebylo mi příjemné řešení, které jsem zvolila. Není mým stylem zasahovat do kompetencí mých kolegů z Rady hl. m. Prahy. Nicméně, tuto výjimku jsem musela udělat, protože situace byla urgentní a neudržitelná. Stropnického návrh nevypořádával připomínky MMR a ÚOHS. A podle mého současného přesvědčení bylo Stropnického cílem, aby Prahou navržené stavební předpisy opět Ministerstvo pro místní rozvoj neschválilo. Jedním z argumentů náměstka Stropnického je líbivý protest proti developerům, jimž vyhlásil válku. Žádné město se ale bez developmentu, tedy bez vlastního rozvoje, neobejde. Povinností politiků není s někým kvůli vlastní popularitě bojovat, ale snažit se neustále nacházet nejlepší řešení pro občany města, kteří je do funkcí zvolili. Problém Stropnického je, že i v koalici praktikuje protestní formu politiky, která mu získala popularitu ve volbách.  Není tedy pravda, že se potenciál pražské koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice vyčerpal, jak náměstek Stropnický tvrdí. Koalice dále plní svůj reformní a protikorupční program. Stropnický si naopak bere celou koalici za rukojmí, aby maskoval svou manažerskou neschopnost.

Adriana Krnáčová (Současný radní)

Primátorka hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Pražské stavební předpisy
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné