Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Úklid sněhu a inspirace Paříží"

Jindra
11 11.01.2016
Sledujte tento dotaz

Zdravím,
máte na starost i bezpečnost, proto píši Vám. Kdo má odpovědnost za chodníky? Letos poprvé smežilo, bylo to spíše kalamita. Ale u nás na P4 - Michle se na chodníky každý vybodl. Dokonce i chodník od zastávky z základní škole byl z velké části celé tři dny neošetřený (u školy to ošetřila škola). Když měl za to nemsylnou odpovědnost majitel přilehl0 nemovitosti, to se mohl městská 4ást zbláznit kontrolama. CO to má na starosti vlastník pozemku (tedy většino město), neuklíží nikdo. Tedy okolo baráku majitelé většinou za Vás uklidili.
Chápu, že v případě neustálého sněžení nelze mít chodník čistý. Ale alespoň 1x denně by měl být sníh odhrnut a při oblevě s předpovídaným následným mrznutím něčím posypán alespoň na jedné straně ulice. Nemá městská policie za úkol dbát na bezpečí a pomáhat obyvatelům? Nebylo by lepší než jim pořizovat osoní automobily, teréňíky, zvnášedla a podobné blbiny na několik orksků jednu čtyřkolku s radlicí a v zimě nechat tuto činnost na nich? Předpokládám, že jedna podobná technika na pět okrsků by stačila pro každodenní ošetření všech chodníků. Možná by to blo účelnější a levnější než třba TSK apod.
Je ostuda, že Praha na kavlitu ovzduší -> prašnost - úklid naprosto kašle. V takvé Paris se ulice a chodníky uklízejí více jak jednou týdně. Je pravda, že z tohoto důvodu mají kanálu u krajů a ne jako u ná uprostřed. Nejdříve projede kropící vůz a smete vozovku k okraji. Poté projde maník s koštětem a uklidí mezi autama a namete listí na okraj. Pak se spustí zabudované trisky v chodnících a vše splaví do kanálu. Na chodníky mají speciální "multikáry" kde jeden řídí a zamtá a drehej má v ruce od ní nataženou WAPku a dočštije. U nás se čistí tak 1x ročně a je nutné pro to vyklidit celé ulice. Zkuste uklíted alepoň 1x týdně bez omezení provozu a uvidíte, bude se námžít lépe. Alepoň by občas armáda měštáků dělala něco užitečného.

Odpověd

27.01.2016

Dobrý den,

zabezpečení schůdnosti místních komunikací a chodníků je upraveno v zákoně č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích a v prováděcí vyhlášce č. 104/1997 Sb. v platném znění. Způsob a časové limity odstraňování závad ve schůdnosti chodníků upravuje vyhláška hl. m. Prahy č. 39/1997, o schůdnosti místních komunikací, ve znění pozdějších předpisů.

Komunikační síť na území hl. m. Prahy zahrnuje chodníky a další nemotoristické plochy v celkovém rozsahu 1400 ha, z toho cca 1050 ha je v majetku HMP. Jejich správu a údržbu zajišťují určené servisní organizace města. Největší část, cca 800 ha, je ve správě TSK hl. m. Prahy.

Chodníky jsou dle nařízení č. 18/2010 Sb. hl. m. Prahy rozděleny na udržované a neudržované. Podstatná a ne nevýznamná část je svým rozsahem tvořena chodníky, na nichž se pro jejich malý dopravní význam nezajišťuje schůdnost odstraňováním sněhu a náledí.

Výše uvedená zákonná opatření vylučují rozdílnost v názorech na povinnost a odpovědnost za zajištění zimní údržby komunikací.

Bc. Libor Hadrava

Bc. Libor Hadrava (Současný radní)

Radní hl. m. Prahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné