Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Vyhrazené jízdní pruhy na Evropské ulici"

Martin Gregor
15 15.10.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den, pane náměstku,

jako řidič bych Vás chtěl upozornit na každodenní kolony automobilů na ulici Evropská směrem od letiště do centra na úseku od světelné křižovatky s ulicí Libocká po světelnou křižovatku s ulicí José Martího. Tyto zácpy jsou hlavně způsobeny vyhrazením pravého jízdního pruhu pro MHD a Taxi v dopravní špičce. Jelikož po Evropské ulici jezdím déle než šest let, tak Vám mohu s klidným svědomím napsat, že před tímto vyhrazením jízdního pravého pruhu pro MHD, tyto kolony na Evropské ulici vůbec nebyly. Jelikož vyhrazení jízdního pravého pruhu na Evropské ulici je přerušeno v úseku (světelné křižovatky s ulicí Libocká po světelnou křižovatku s ulicí José Martího), tak toto opatření postrádá na smysluplnosti, protože autobusy také čekají v této zácpě, která se pomalu rozrůstá až na úroveň restaurace McDonald´s. Proto bych Vás chtěl požádat o zvážení, jestli zúžení jízdních pruhů má vůbec smysl a nebylo by lepší vše vrátit do původního stavu a tím udělat z Evropské ulice zase normálně průjezdnou lokalitu na místo parkoviště jako je to nyní po Vašich opatřeních.

Děkuji

S pozdravem Ing. Martin Gregor

Odpověd

29.12.2015

Dobrý den,

prioritou Prahy je dostat co nejvíce cestujících z osobních automobilů do prostředků veřejné hromadné dopravy. Z tohoto důvodu se snažíme cestování v prostředcích hromadné dopravy co nejvíce zpříjemnit. Zřízení vyhrazeného jízdního pruhu, který využívá cca 500 autobusů denně v jednom směru, a který pomohl zkrátit cestu k metru ve špičce cca o 10 minut, bylo jednou z možností zvýšení komfortu cestování a zajištění co nejplynulejšího průjezdu autobusových linek. Po Evropské ulici je navíc vedena metrobusová linka 119, tedy páteřní autobusová linka zajišťující spojení Letiště Václava Havla a stanice metra A Nádraží Veleslavín.  Linka 119 patří z hlediska počtu přepravených osob k těm nejvytíženějším v systému PID. V neposlední řadě se díky BUS pruhům podařilo rozmělnit souvislou kolonu vozidel před Vítězným náměstím a tím došlo i ke zlepšení dopravní dostupnosti centrální oblasti Prahy 6.

K Vámi zmíněnému úseku vyhrazeného jízdního pruhu před Veleslavínskou ulicí uvádím, že byl navržen a realizován pro zajištění plynulejšího příjezdu autobusů do terminálu Nádraží Veleslavín a to v souvislosti se změnou dopravního režimu a zatížení v oblasti. Důvodem byla zejména skutečnost, že na křižovatce Evropská x Veleslavínská je pravý jízdní pruh na Evropské do centra využíván především pro odbočení vpravo (byť umožňuje i jízdu přímo), avšak tento směr je často negativně ovlivněn dopravní situací v souvislosti s autobusovým terminálem a zejména pak úrovňovým železničním přejezdem, což má výrazně negativní vliv na propustnost Evropské ulice v tomto úseku (a jako hrdlo s nejnižší kapacitou je tedy limitující pro propustnost celého tahu). Součástí opatření je i občasná výstupní zastávka v Evropské ulici, která je používána právě při zablokování pravého jízdního pruhu a tím i příjezdu do pravidelné výstupní zastávky v terminálu.

V současné době jsou variantně prověřovány možnosti úprav dopravního režimu v Evropské ulici, které by zajistily plynulejší průjezd autobusů, zlepšily možnosti přestupu s tramvajemi a současně byla obecně zajištěna plynulost dopravního režimu.

S pozdravem,

Petr DolínekOdpověď na dotaz byla vložena 4. 12. 2015, uvedené datum odpovídá poslední aktualizaci, ke které došlo z administrativních důvodů a nedošlo během ní ke změně obsahu odpovědi ani dotazu.

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Doprava
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

2 komentářů k dotazu “Vyhrazené jízdní pruhy na Evropské ulici”

 1. Miroslav Dvořák
  1112.11.2015 (9:48)

  Vážený pane náměstku,

  rád bych se plně připojil ke komentáři pana Gregora a také vyjádřil svou námitku vůči vyhrazeným pruhům na Evropské ulici. Po této ulici jezdím do práce již více než deset let a mohu potvrdit tvrzení pana Gregora, že Evropská ulice byla ulicí dobře průjezdnou. Pochopitelně až na výjimky způsobené opravami či dopravními nehodami. Po instalaci vyhrazených pruhů se ale situace zcela obrátila a na ulici se každé ráno tvoří kolony. Jak již zmínil pan Gregor, tyto kolony se tvoří před zúženími, a uvíznou v nich proto také autobusy, kvůli kterým byly pruhy budovány.

  Jsem přesvědčený, že záměrem bylo vytvořit pro obyvatele Prahy 6 lepší životní prostředí. Vyhrazené pruhy ale bohužel životní prostředí výrazně zhoršily, jelikož auta v kolonách každé ráno zcela zbytečně postávají vedle obytných domů a produkují více škodlivých zplodin, než kdyby ulicí projeli, jako tomu bylo dříve.

  Chtěl bych Vás proto požádat o zrušení tohoto opatření, jelikož se v mnohaměsíční praxi projevilo jako nevhodné.

  Děkuji Vám.

  S pozdravem
  Miroslav Dvořák

 2. Jan Král
  1216.12.2015 (1:16)

  Vážený pane náměstku,

  Vaše odpověď tázajícímu je zcela nedostatečná. Nejen že vůbec neřešíte argument se zácpou před zúžením, kde uváznou i autobusy, ale navíc u argumentu se zúženým hrdlem před křižovatkou s ulicí Veleslavínská postrádá Vaše vyjádření logiku. Pokud se pravý pruh používá především pro odbočení doprava, proč není tedy celý pravý pruh odbočovací (nejen pro autobusy) když, jak píšete, se jedná o hrdlo s nejnižší kapacitou?

  Cestujícím v autobusech Vaše opatření nic nepřineslo (Vámi uváděných 10 min zkrácení považuji za špatný vtip – sám zde občas autobusem jezdím), jen mnoha lidem zkomplikovalo ráno co ráno život. Nejsem proto spokojený s Vaší prací a jsem přesvědčený, že na toto Vaše opatření budou voliči reagovat odpovídajícím způsobem.

  Jan Král

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné