Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Změny v MHD: sídliště Vavřenova a oblast kolem Višňové"

Petr
20 20.01.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den pane Dolínku,

nedělám si iluze, že mi odpovíte, ale přesto: co zlého radním a pánům z Ropidu provedli lidé z Vavřenovy ulice a lidé, jimž jako poslední zbyla autobusová linka 121? Kdo stojí za naprosto zvrhlým návrhem na její přetrasování mezi zastávkami Višňová a Na Staré cestě a co tím sleduje? Zastávky Rosečská a Nad rybníky jsou využívány minimálně (Nad Rybníky vůbec, pro Rosečskou je lépe přístupné metro C na Kačerově nebo zast. Lísek s mnohem častějšími spoji) a je nesmyslné cestujícím zas komplikovat život (a o min. 10 minut prodloužit cestu na metro). To opravdu chcete, aby byly u krčské nemocnice, ve Vídeňské, Štúrově, na Ryšánce atd. byly ještě horší kolony, než nyní? Proč primární chyba z roku 2012 (zrušení svazku linek 170 a 203 z Vavřenovy, snaha ospravdelnit nesmyslné předimenzování 106 a redukci l. 121, změny l. 196 z doplňkové posily ve špičce v páteřní linku) ústí v další a další zhoršování dopravní obslužnosti sídliště Vavřenova a oblasti okolo Višňové?

Mimoto linka 121 mezi zast. Poliklinika Budějovická a Filosofská v současných intervalech kapacitně nepostačuje; v ranní i odpolední špičce běžně jezdí krátkým autobusem 60 - 80 cestujících a bylo by třeba, aby byl interval v ranní a odpolední špičce zkrácen na adekvátních 10 minut a již více nezasahováno do trasy - tedy současné, nikoli navrhované. Při plýtvání např. na odpolední lince 157 i přehnaném intervalu na 106 sardinkování ve 121 nelze ospravedlnit. V jarních měsísích t.r. byl na základě stížnosti Ropidem proveden pofiderní "průzkum" obsazenosti linky, ovšem provedení bylo ubohé - starší pán seděl na zastávce mimo uvedenou oblast a jen do desek zapisoval náhodná čísla, nekorespondující ani s počtem cestujících, nástupem ani výstupem či kombinací těchto údajů, zde jsou údaje z Ropidu krajně nedůvěryhodné (ostatně se můžete sám přesvědčit, mohu zaslat podklady). Stejně tak nepravdivé byly výroky bývalého radního Noska o linkách 121, 170 a 203.

Linka 121 po zrušení l. 170 a 203 obsluhuje spodní část sídliště Vavřenova a přilehlou školu, bohužel v nedůstojných intervalech. S ohledem na to je nepochopitelné vedení "páteřní" linky 106, která je ze sídliště Na Lysinách směřována přes vilkovou čtvrť, kam linka s tak krátkým intervalem nepatří. Proč tedy raději nemůže dojít zde k úpravě trasování a částečnému prohození linek 106 a 121, kdy 106 by mezi zastávkami Na Lysinách a Jílovská obsloužila zastávky Korandova, Klánova, Filosofská (náhrada ve spodní části Vavřenovy ulice) a Zatáčka (náhrada v horní části Vavřenovy ulice) tak, aby pokryla i sídliště? 121 by svým charakterem více vyhovovala vilkové čtvrti v okolí zast. Psohlavců.

P.S.: Já nepotřebuji levnější MHD, já žádám funkční MHD, která nerezignovala na svou primární funkci! S pozdravem Petr Tomášek Přílohy:
 • - nesmyslnost v trase linky 121 navrhované Ropidem, vedené v "území nikoho"
 • - náhled na oblast Vavřenovy (budete-li mít zájem, zakreslím i návrh řešení)

Galerie

Odpověd

16.04.2015

Dobrý den, připravované změny MHD k dubnu 2015, navržené organizací ROPID měly za cíl kromě řešení návaznosti linek povrchové dopravy na nově zprovozněné stanice metra A také vyřešit některé dlouhodobé požadavky městských částí a reagovat na již kapacitně nedostačující úseky v síti. Jednotného termínu mělo být využito především z důvodu změny všech informačních materiálů, zejména dopravních map a schémat, turistických průvodců atd. Vzhledem k vysokému množství připomínek jednotlivých městských částí i cestujících a relativně krátkého času na jejich vypořádání byla rozhodnutím Hlavního města Prahy část navrhovaných změn odložena k řádnému vypořádání připomínek a dopracování potřebných podkladů ke změnám, jako například směrových přepravních průzkumů. K termínu zprovoznění nového úseku metra 7. 4. 2015 tak byly realizovány pouze úpravy související se zprovozněním nových stanic metra včetně návazné dopravy v jejich širším okolí. Ostatní úpravy navrhované organizací ROPID budou v následujícím období podrobeny dalšímu zkoumání a analýzám včetně doplnění nutných podkladů pro zodpovědné rozhodování. Prioritou Hlavního města Prahy je atraktivní, konkurenceschopná, stabilní a po všech stránkách dobře fungující veřejná doprava, která může směle konkurovat dopravě individuální. Proto je nutné se v současnosti zaměřit na kvalitní projektování linkového vedení a sladění poptávky s nabídkou včetně důrazu na větší provázanost jednotlivých druhů opravy a vyšší přehlednost pro cestující. K tomu bude sloužit právě nynější otevření širší diskuze nad budoucí a pokud možno časově stabilní podobou linkového vedení linek tramvají a autobusů MHD v Praze. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

MHD
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

2 komentářů k dotazu “Změny v MHD: sídliště Vavřenova a oblast kolem Višňové”

 1. Petr
  0128.1.2015 (21:38)

  Dobrý den pane Dolínku,

  podněty ke změnám MHD je nutné se zabývat okamžitě, neboť se jedná o aktuální a právě řešený problém.

  Nicméně jste nepřekvapil, stejně jako vaši předchůdci…

 2. Petr
  033.3.2015 (10:59)

  Dobrý den,

  dnes je 3.3. a dotaz je z 20.1. Bude odpověď?

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné