Detail dotazu "Další záměry ve věci SV části městského okruhu"
Dobrý den,
mám pár dotazů ohledně severovýchodní oblasti Prahy, konkrétněji Libně. Tato část Prahy je v tragickém stavu, neboť se zde předpokládala výstavba městského okruhu mezi Blankou a Žižkovem (dále pak k Jižní spojce). Například část Zenklovy ulice, kde bylo navrhnuto vedení Libeňské spojky, trpí stavební uzávěrou. O problému Palmovky ani nemluvě. Pokud jsem správně zaregistroval, tak letos nepůjdou žádné výdaje na pokračování okruhu a postupně se tak upouští od záměru jeho dostavby. Dojde ke zrušení oné stavební uzávěry a tolik potřebných rekosntrukcí ulic?
Dále ulice V Holešovičkách velice utrpí otevřením Blanky a dodnes se vlastně neví, jak velké dopady bude mít pro místní obyvatele. Ptám se, jestli současné vedení magistrátu bude pokračovat v původním záměru tuto dálnici napříč vilovou čtvrtí zahloubit (jako to navrhlo minulé vedení) a zrušit nebo alespoň zhumanizovat MÚK Vychovatelna.
S pozdravem,
Šimon-Erich Jelínek
Odpověd
31.03.2015
Vážený pane Jelínku, správně narážíte na problém, že Praha, na rozdíl od většiny moderních měst, doposud nemá ani komplexní dopravní politiku s jasně definovanými a realizovatelnými cíli, ani plán, který by racionálním využitím všech forem dopravy dosahování těchto cílů umožňoval. Jedině tak je možné, že noví a noví městští politici po desetiletí podléhali tlaku zastánců iracionálních dopravních megaprojektů z doby normalizace a dávali jim přednost jak před zásadně odlišným názorem pražské veřejnosti (masivní protesty proti tunelu Blanka na konci 80. let), tak před samotnými městem pověřenými nezávislými odborníky (Nezávislá komise o ZÁKOSu počátkem let 90.) či před varováními řady odborně zdatných občanských sdružení i profesních platforem v posledním desetiletí. Postupem času tak nedochází k ničemu jinému než k dílčím realizacem dávno zastaralých a ještě dlouho nedokončitelných koncepcí, které mj. vznikaly v době, kdy naše město vypadalo úplně jinak a i životní styl a potřeby lidí se od těch dnešních značně lišily. Abychom pouze nepokračovali v bezcílném lití peněz do betonu, kterého jsme v Praze po desetiletí svědky, máme jak v programu Trojkoalice, tak v programovém prohlášení Rady jako jednu z priorit zpracování Plánu udržitelné mobility. Tento typ dokumentu, běžný v západoevropských zemích a již brzy také celoevropsky nutný pro čerpání peněz z evropských strukturálních fondů, by nám měl konečně zanalyzovat jak potřeby, tak výhledově realizovatelná a ekonomicky i environmentálně udržitelná řešení dopravního rozvoje města. Co se konkrétních Vámi zmíněných lokalit týče, je jisté následující. V Libni se ještě dlouho tzv. Blanka 2 (kvůli které je tam stavební uzávěra) stavět nebude. Město na to jednoduše po Blance 1 nemá, navíc dosavadní projekt získal kladné stanovisko EIA pouze za podmínky předešlého splnění zhruba 200 požadavků, včetně dostavby Pražského okruhu, či zavedení mýta do centra Prahy (a to dnes ani není legislativně možné). Naopak ulici V Holešovičkách čeká to nejhorší v momentu otevření tunelu Blanka. Bohužel. Ani předchozí vedení města se přes několik deklarací, kdy bude Blanka spuštěna, na její samotné otevření nijak nepřipravilo. Neexistuje žádný veřejný dokument, který by dal alespoň vedení města přehled o tom, co se bude dít, v momentě spuštění tak zásadní infrastruktury. Zejména záměrnou nečinností bývalého radního pro dopravu Nouzy a ředitele TSK Pivce jsme tak v situaci, kdy první přípravy na prevenci očekávaných problémů po otevření Blanky dělá v režimu časové tísně až tato Rada. To, pro jaká řešení se zejména kolega náměstek pro dopravu Dolínek v rámci vzájemné diskuze rozhodne, bude záležet na tom, do jaké míry bude ochotný řešit problémy okamžité a do jaké míry spíš alokovat peníze na řešení "těžká" dosažitelná až v horizontu několika let... S pozdravem PhDr. Matěj Stropnický
A neměli by předchůdci jako p. Nouza ty peníze, které nejsou nikde vidět vrátit?