Detail dotazu "Detaily fungování systému dopravně informačních tabulí"
Dobrý den pane náměstku,
děkuji za Vaši předchozí odpověď, ale s Vámi prezentovaným názorem TSK nemohu souhlasit a zároveň si oprávněně dovoluji pochybovat o podloženosti předchozí odpovědi reálnými údaji. Dne 18. 3. 2015 jsem „jel“ tímto směrem již v cca 10:30 hod a už v tuto dobu tam kolona byla a na ZPI-811 na Cínovecké žádné zprávy o problému (jak jsem dříve uvedl, byla tam dopravní nehoda 3 nebo 4 nákladních vozidel a to již delší dobu). Zaslané přílohy z časového období 12:45 – 13:00 hod jsem zajistil z vámi uvedené aplikace až po příjezdu domů. Takže o ideální dokumentaci, že systémy fungují, pochybuji. Z tohoto a z vámi zaslané odpovědi plynou další konkrétní otázky.
- Jak je možné, že tuto situaci systém zaznamenal AŽ ve 12:28 hod?
- Náklady na tento systém jsou poměrně vysoké. Jak je za tyto peníze možné, že pravděpodobné či předvídatelné problémy v přenosové trase nejsou vyhodnoceny jako závada operátorům Dopravně informačního centra resp. proč tabule ZPI-811 nezareagovala např. následujícím způsobem: nemám data, nemám spojení -> úsek zešedne, tabule zhasne, apod ? Ostatně zajímalo by (nejenom) mne, na jakou poruchu či nesrovnalost vůbec přišla pověřená a odpovědná servisní organizace.
- Jak je možné, že operátoři Dopravně informačního centra nezkontrolovali informace na tabulích a nereagovali na poruchu, když již tato zpětná kontrola není prováděna automaticky současným systémem vybudovaným za nemalé prostředky, které byly do tohoto systému investovány?
Z výše uvedeného si dovoluji tvrdit, že tento dosti nákladný systém nefunguje a v konečném důsledku není pro dopravní veřejnost přínosem, ale spíše dalším důkazem o plýtvání peněz na nedomyšlené a nevhodně realizované projekty a dokládám to dalším příkladem: Dne 2. 4. 2015, situace k 6:15 – 6:36 hod., na ulici Jižní spojka ve směru na Barrandovský most je porouchané vozidlo, průjezdný je pouze jeden jízdní pruh a tím pádem vzniká kolona. Systém nezaznamenal kolonu mezi porouchaným vozidlem a Černokosteleckou ulicí (což dokumentuje, že systém ideálně nefunguje) a zejména řidiči jedoucí po Černokostelecké ulici nebyli o problému na Jižní spojce vůbec informováni. Informaci na ZPI 021 pokládám za nepodstatnou. Zde jsem uvedl pouze dva konkrétní případy, ale další, které ideálně dokumentují, jak celý tento dopravně-NEinformační systém nefunguje, jsou např. na: http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=57&t=3729&sid=e1c2e7f1011e41f0ae6f04265890f8b4&start=250
Děkuji za odpověď
Pavel Moravec
Galerie
Odpověd
05.05.2015
Vážený pane Moravče, telematický systém monitorující dopravu není možné nasadit do provozu okamžitě jako kompaktní celek, protože jako takový není jednoduše ihned na trhu k dispozici a proto i s ohledem na finanční možnosti se zavádí postupně tak, aby vytipované zájmové oblasti byly pokryty i zařízeními pro provozní informace (ZPI). Míra zdržení a dojezdová doba je automaticky sledována na šedesáti pěti úsecích sítě pozemních komunikací. Používané technologie však mají své technické možnosti a proto se postupně zdokonalují. Sledování vozidel v dopravním proudu zatím neumožňuje dostatečné pokrytí tak, aby mohly být všem ZPI poskytnuty aktuální údaje o zdržení na navazujících úsecích. Informace o zdržení jsou v současné době získávány z kamer rozpoznávajících a anonymně párujících RZ vozidel na začátku a konci měřeného úseku. Takové řešení sice poskytuje přesnou informaci za jakou dobu vozidlo úsekem projelo, ale pokud na něm došlo k podstatnému zdržení, pak tato informace se na začátek úseku dostane až v době, kdy vozidlo dojelo na konec měřené trasy. Při vzniku kolon a popojíždějících vozidel pod kamerou dochází také k častějšímu zastínění RZ a proto klesá počet jejich spárování. V případě, že relevance získaných dat je vyhodnocena jako nedostatečná, tak se informace na ZPI změní z konkrétního údaje na informaci o stupni provozu. Pokud v daném úseku není k dispozici příslušné telematické vybavení, není možné situaci vyhodnotit. Dle vyjádření operátorů Dopravního informačního centra Praha byly dne 18. 3. 2015 v ul. Kbelská ve směru do centra dvě události a to v době 7:58 – 9:04 hod. (nehoda čtyř osobních vozidel) a v době 12:25 – 14:20 hod. (nepojízdný kamion v pravém pruhu), kterou jste zaznamenal až po příjezdu domů. Informace byly převzaty od PČR a jejich operačního hlášení. Jak už jsem uvedl v odpovědi na Váš dotaz z 19. 3. 2015, tak systém nehodu zaznamenal a informace byla předána řidičské veřejnosti. Ve Vámi uvedeném příkladu ze dne 2. 4. 2015 systém automaticky reagoval tím, že zobrazil zprávu v 6:20 hod. na ZPI 011 na ul. Štěrboholská směrem k porouchanému vozidlu na ul. Jižní spojka. ZPI 021 nezobrazovalo informaci o porouchaném vozidle na ul. Jižní spojka, protože v úseku od ul. Černokostelecká směrem k porouchanému vozidlu byl systémem FCD (data z palubních jednotek vozidel) vyhodnocen stupeň dopravy 3 a proto ZPI zobrazovalo dojezdovou dobu k ul. Kbelská (kde se předpokládala ranní špička). S pozdravem, Petr Dolínek