Detail dotazu "Důvody omezení provozu metra do Motola"
Vážený pane radní, velmi by mě zajímalo, proč jezdí v denních hodinách do stanice Nemocnice Motol jen každý 2.vlak. Je to v době, kdy v obou nemocnicích pracují ambulance, takže počet zájemců o dojezd na konečnou není právě zanedbatelný. Ambulance ordinují cca 8,30 - 13,00, takže si myslím, že v zájmu cestující veřejnosti by nebylo od věci v těchto hodinách umožnit provoz až do Motola. ROPID sice tvrdí, že je to způsobeno finanční náročností provozu a objemem finančních prostředků, které Magistrát poskytuje, ale kdyby v odpoledních a večerních hodinách jezdil do Motola třeba každý 3.vlak, kdy provoz už určitě tak velký není, tak by se snad daly ty 4,5 hodiny z dopoledne vykompenzovat. Pracovala jsem v DP-ED 25 let, v dopravním oddělení, takže financování šlo jaksi mimo mne, ale myslím, že při důkladném zvážení všech okolností a propočtu nákladů by se pro nás, pacienty, dalo něco udělat.
Děkuji Vám a přeji vše dobré. Jaromíra Seidlová
Odpověd
12.06.2015
Vážená paní Seidlová, pásmový provoz v koncových stanicích linky A (Depo Hostivař a Nemocnice Motol) je v denním období pracovních dnů zřízen z finančních a provozních důvodů a také z důvodu nižší poptávky. S ohledem na skutečnost, že ve stanici Nemocnice Motol je ale zajištěn přestup na autobusové linky, nepovažuje organizace ROPID navržené omezení provozu v odpoledních hodinách za vhodné řešení, jak zajistit finance na častější provoz v dopoledním období. Provoz v oblasti prodlouženého úseku metra je průběžně sledován a vyhodnocován. Prvním krokem byla úprava pásmového provozu od 1. 6. 2015, kdy došlo k prodloužení spojů ukončených ve stanici Dejvická do stanice Petřiny. Poznatky z provozu a připomínky úřadů i cestujících budou podkladem pro prověření dalších případných úprav. S pozdravem, Petr Dolínek
Dobrý den.
K takto formulovanému dotazu či požadavku si neodpustím komentář: těsně po 8:30 každý druhý vlak (s čímž dotaz vyjadřuje nespokojenost) představuje interval 5 minut, což podle mého soudu i z hlediska doby čekání bohatě stačí.
Navrhovaný každý 3. vlak večer znamená interval 30 minut, což by bylo naprosto nepřiměřené.
Interval 10 minut od 10:30 do 13 hodin, kdy je v nemocnici pacientská špička, sice stačí kapacitně, ale na metro představuje příliš dlouhé možné čekání.
Diskuse by se měla podle mého zaměřit ne na to, jaká část vlaků má jezdit až do Motola, ale jaký je v Motole přijatelný interval v jednotlivých obdobích dne. Osobně tvrdím, že pro denní dobu je jako přijatelný vnímán pro metro interval maximálně do 7-8 minut.