Detail dotazu "Existuje veřejně dostupný seznam opatření po otevření tunelu Blanka?"
Vážený pane radní,
uplynulo již půl roku od otevření tunelu Blanka a zatím stále nedošlo na žádná návazná opatření v dopravě (kromě zúžení části Veletržní ulice, které si vymohla Praha 7), především v centru města. Nebyl omezen vjezd na Malou Stranu, nejsou upravené semafory, není zvýšena preference MHD. O návazných opatřeních se nemluví ani v médiích. Zajímalo by mne, jestli existuje veřejně dostupný seznam připravovaných opatření, a jestli jsou k dispozici taky nějaké termíny realizace?
Předem upozorňuji, že případnou odpověď ve stylu "ještě jednáme a nic není rozhodnuto" považuji za naprosto nedostatečnou, protože půl roku je dostatečně dlouhá doba, aby došlo k praktické realizaci alespoň nějakých úprav. Navíc řada opatření měla být dle mého názoru předjednána ještě před otevřením tunelu Blanka a realizována okamžitě s otevřením tunelu (např. uzavření Malé Strany).
Předem děkuji za odpověď
S pozdravem Šnýdr
Odpověd
04.04.2016
Vážený pane Šnýdře, žádný takový seznam neexistuje z následujících důvodů. V době před otevřením tunelového komplexu, zejména v letech v letech 2013 a 14, byly sice podniknuty pokusy takový seznam sestavit, avšak jeho stabilizace narazila, při projednávání jeho jednotlivých položek, na takové obtíže, že bylo rozhodnuto od dalšího sledování této myšlenky upustit. Byla přijata zásada zrealizovat pouze úpravy bezprostředně související s budovanou komunikací a uvedené v projektu a další změny v organizaci dopravy posoudit a případně realizovat postupně až po vyhodnocení nové dopravní situace, která se vytvoří po uvedení této části Městského okruhu do provozu. Různé náměty, o nichž se ve svém příspěvku zmiňujete, samozřejmě nezapadly a jsou dále sledovány. Mnohdy se však jedná o značně komplikované záležitosti, jejichž realizaci není možné zajistit „ze dne na den“. Příkladně omezení vjezdu na Malou Stranu, nebo zklidněni Smetanova nábřeží jsou akce, u kterých existuje jak na podstatu těchto návrhů, tak i na způsob jejich realizace, řada protichůdných názorů a hledání všeobecně přijatelného kompromisu je, zejména časově, velmi náročné. Obdobná situace vzniká i u mnohých dalších, mediálně méně významných, akcí. U některých námětů, sledovaných v době před uvedením severozápadní části Městského okruhu do provozu, se naopak ukázalo, že podmínky pro jejich realizaci nebyly ani po jeho zprovoznění vytvořeny. Jedná se zejména o představy o možnosti rozsáhlého omezení automobilového provozu na tzv. severojižní magistrále, kde se intenzity dopravy ani zdaleka nesnížily v rozsahu, který by takové zásahy umožňoval. V současné době se nová dopravní situace, vzniklá po uvedení tunelového komplexu Blanka do provozu, začíná stabilizovat a ukazují se i nové problémy, s jejichž vznikem se při projektování tohoto díla nepočítalo. Seznam opatření, o kterém ve svém příspěvku píšete, je tedy ve skutečnosti neustále se doplňující souhrn problémů, které je nutné identifikovat a řešit, přitom každý z nich s jinou naléhavostí a reálnou možností a dobou realizace. Chápu, že Vás moje vysvětlení možná málo uspokojí, ale skutečnost je taková jak jsem ji popsal. S pozdravem, Petr Dolínek
Vážený pane Radní,
doufám, že dokud nebude minimálně dostaven Okruh D0 kolem Prahy nebude ODA a další podivné a víceméně disfunkční organizace jako Automat/Ropid omezovat IAD v Praze. Stačí se podívat na chaos na Jižní Spojce, Magistrále a Strakonické ulici, kde se ODA/TSK/ROPID/DPP a Automat již realisovaly.
Je zajímavé, že omezovat a šikanovat úředníkům jde. Postavit několik km silnic je zcela horror a scifi ve výhledu 100 let. Bohužel úředníkům nahrává do karet celková nevzdělanost a nechápavost několik individuií jako je pan Šnýdr.
kdy budete stavět stavbu 511 D0?
J. Nestler, Praha