Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Kontrola pouličního umění"

Petr Staněk
19 19.08.2014
Sledujte tento dotaz

Dobrý den, v nedávné době jsem se dotázal na magistrátu, jak je to s hudební produkcí v ulicích centra Prahy. Pracuji v centru Prahy a musím říct, že jsem denně rušen hudební produkcí různého druhu. Poměrně hodně cestuji, ale nevzpomínám si, že by v některém z větších metropolí na západ od nás byl takový chaos zvykem. V odpovědi magistrátu jsem se dověděl, že jsou v centru vymezeny ulice, ve kterých je produkce zakázána. Mezi tyto ulice patří rovněž ulice Na Příkopě. Na Náměstí Republiky je ovšem, zdá se, povoleno všechno, což ulici Na Příkopě vůbec nepomůže. Dohledem nad dodržováním zákazu je pověřena Městská policie. Té se ne vždy daří bezhlučnost zajistit, protože do pěti minut po vyhnání jednoho hudebníka se objeví nový. Není možné omezit hudební produkci rovněž na Náměstí Republiky pouze na povolené akce? Myslím, že firmy v centru přinášejí společnosti i městu více než pouliční hudebníci. Děkuji

Odpověd

V případě buskingu na území hlavního města Prahy se nejprve musíme vrátit do historie. Zhruba před třemi lety byla vůči němu Praha vnímána zřejmě jako jedno z nejméně přátelských měst. A to proto, že veřejným kulturním produkcím v podstatě zamezovala na celém svém území. Ve srovnání s většinou západoevropských měst, bylo na tuto skutečnost nahlíženo jako na zásadně negativní přístup k živé kultuře. Hledala se tedy cesta, která by za účelem oživení města, umožnila buskingu existovat.

V této souvislosti byla vydána v současné době platná městská vyhláška, která stanovovala konkrétní pravidla pro busking. A to, na kterých místech či za jakých podmínek jej lze prezentovat. Například určovala, jak daleko od sebe mohou jednotliví umělci vystupovat, aby se předcházelo vzájemným konfliktům, jejich maximální počet v rámci společného vystoupení, či nejdelší dobu, po kterou je možné tuto veřejnou produkci prezentovat na jednom konkrétním místě. V zásadě se ale tato vyhláška nese v duchu pojetí, co není zakázáno, je dovoleno. Jestliže vyhláška něco kategoričtěji regulovala, pak veřejnou produkci v blízkém okolí škol a kostelů a výčtem stanovila některá městská prostranství, na nichž busking povolen není.

Tato změna vedla k tomu, že se Praha stala na poli buskingu velmi liberálním městem, za což si vysloužila i ocenění v oblasti mezinárodního turistického ruchu.

Na druhou stranu, se však busking dočkal i negativního přijetí. A to od samotných Pražanů, zejména obyvatel Prahy 1 a občanů, kteří na tomto území pracují.

Trvale se proto snažíme tento model vylepšovat a zkultivovat do nějakého stavu, který by byl akceptovatelný pro oba tábory – pro ty, co buskingu fandí, i ty, pro které představuje rušivý element. Dnes máme za sebou necelý rok fungování vyhlášky o buskingu. Sešla se nám celá řada podnětů, které se v současnosti vyhodnocují. Výsledkem by mělo být nové znění vyhlášky pro příští rok, které bude projednáváno pravděpodobně na říjnovém Zastupitelstvu Hl. m. Prahy. A slibujeme si od něho, že nastaví a precizuje taková pravidla, aby busking mohl na území hlavního města fungovat, a současně nebyl cílem kritiky a nekomplikoval život občanům.

Ing. Václav Novotný (Bývalý radní)

Náměstek primátora hl. m. Prahy

  • Kultura
  • Památková péče
  • Církve a náboženské společnosti
  • Národnostní menšiny
  • Výstavnictví
  • Cestovní ruch
  • Zahraniční vztahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné