Detail dotazu "Podmínky vydávání parkovacích karet"
Vážený pane náměstku,
mohl byste mi, prosím, vysvětlit, z jakého logického důvodu je nutné mít pro koupi parkovací karty (PK) trvalé bydliště v konkrétní lokalitě? Pronajímám si byt na Praze 2, v něm také žiji, ale parkovat před domem nemohu. Mohu parkovat před domem, kde mám trvalé bydliště, ale kde nežiji.
Je zcela nelogické si kvůli parkovací kartě měnit trvalé bydliště do pronájmu a vyřizovat celou agendu s tím spojenou. Trvalé bydliště mám u rodičů, protože pronájem je jen přechodným bydlištěm.
Logiku vydávání PK opravdu nechápu. Byla bych ráda za vysvětlení. Myslím, že lidí s mou situací je více.
Zároveň zastávám názor, že celá tato problematika je protiústavní (existuje dokonce vyjádření JUDr. Rychetského, kde to potvrzuje).
Celá věc ve mne vzbuzuje pocit, že jde o "tahání peněz z lidí". Opravdu není čas alespoň pravidla vydávání přehodnotit?
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem
Kateřina Capoušková, MSc, MSc
Odpověd
10.04.2015
Vážená paní Capoušková, po konzultaci s odborem rozvoje a financování dopravy Magistrátu hl. m. Prahy, Vám můžu upřesnit, že zóny placeného stání jsou zřizovány na základě ustanovení §23 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Tento zákon taxativně stanoví, pro koho lze v rámci města vymezit oblasti k parkování jeho vozidla. Kromě vlastníků nemovitostí a právnických či fyzických osob podnikajících, které v daném území mají sídlo či provozovnu, to jsou i fyzické osoby s trvalým pobytem v dané oblasti. Pokud tedy chcete získat řádnou parkovací kartu, musíte kromě vlastnictví vozidla splňovat i některou z uvedených zákonných povinností. S pozdravem, Petr Dolínek
Velmi podobný dotaz již zodpovídal bývalý náměstek pro infrastrukturu ing Jiří Nouza.