Detail dotazu "Přístup městské policie k přestupkům cyklistů"
Vážený pane primátore, jaká chystáte opatření v Městské policii, která Vám podléhá, abyste její příslušníky probudil k činnosti a oni začali řešit nešvar, který už dosahuje skandálních rozměrů - jízda cyklistů po chodnících, které nejsou cyklostezkou ani cyklotrasou? Jako občan Prahy se pohybuji velmi často pěšky, tito neukáznění cyklisté mě přímo ohrožují. Když je požádám, aby po chodníku nejezdili, napadají mě nevybíravými slovy a vyhrožují mi fyzickým násilím. Městská policie jim na chodnících uhýbá, místo aby je poučila či pokutovala (na vlastní oči spatřeno). Za jízdu po chodníku mohou cyklisté dostat pokutu až 2000 Kč, ověřte si, kolik dosahuje celková částka za rok 2013 - to je výsměch. Příslušníci MP nejsou v ulicích téměř vidět, a když ano, je jim to prostě jedno. Co s tím uděláte?
Děkuji předem za odpověď.
Petr Tomíšek
Odpověd
08.09.2014
Dobrý den,
děkuji za dotaz. Dodržování pravidel a pokutování jejich případného porušení platí pro každého a v jakémkoliv ohledu. Nicméně, stejně tak jako máme mezery v pokutování například špatně parkujících řidičů, tak dost dobře nelze storpocentně pokrýt přestupky cyklistů. Dle mého existuje jediné řešení, a to více strážníků do ulic, což je také náš dlouhodobě prosazovaný cíl, který postupně naplňujeme.
A co se týče jízdy na kole po chodníku obecně. Infrastruktura pro cyklisty byla v Praze - v porovnání s jinými dopravními prostředky - dlouhodobě zanedbávána. Městu chybí infrastrukutra z pohledu kola ne jako kratochvíle, ale jako dopravního prostředku. Osobně jsem přesvědčen, že existují lokality, kde se nepohybuje mnoho chodců a jízdu na kole tam lze bez problémů povolit. Dokazuje to provoz v mnoha vyspělých evropských městech, kde na chodnících spolu bezpečně a pohodlně koexistují cyklisté i chodci, neboť se postupně naučili vzájemnému respektu, který nám ještě není v tomto ohledu natolik vlastní. Slušné chování a toleranci ale nelze vynutit jen nařízeními či vyhláškou, tomu se člověk musí také postupně naučit.
S pozdravem,
Tomáš Hudeček
Pokud Vám někdo vyhrožuje fyzickým násilím, jedná se velmi pravděpodobně o trestný čin a měl byste situaci řešit s policií ČR.
§ 197a
(1) Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem.
Zdroj: http://www.poradte.cz/spolecnost/1993-jaky-trest-za-vyhrozovani.html
Chodci a cyklisté jsou často nuceni sdílet společný prostor, protože Praha dlouhodobě zanedbávala výstavbu infrastruktury pro tyto skupiny. Osobně se setkávám mnohem častěji s opačnou situací, kdy chodci užívají cyklostezku vyhrazenou jen pro cyklisty. Snažím se být tolerantní a případné konflikty hasím v zárodku. Rozhodně si nepřeju, aby byla každá ulice hlídána strážníkem nebo policistou. A jsem si téměř jist, že v roce 2013 nebyl žádný chodec pokutován za chůzi po vyhrazené cyklostezce.
Děkuji za radu. Myslím, že kdybych v tu chvíli zkusil volat policii, došlo by k fyzickému násilí a ne jen k vyhrožování.
Petr Tomíšek
Vážený pane primátore, ať čtu Vaši odpověď obvyklým způsobem či pozpátku, neodpověděl jste mi vůbec na otázku. Jestli toto považujete za otevřenou komunikaci, tak si o tom někde něco přečtěte. Jaká tedy chystáte coby nejvyšší velitel MP opatření, aby strážníci MP začli konat? Váš příklad s chodníky s minimálním počtem chodců je směšný. Je přece logické, že tam, kde nejsou chodci, nejsou ani ohrožováni. Přitom by stačilo, kdybyste se cestou do úřadu díval vlevo a od Mánesa počítal na prstech ruky, kolik cyklistů se proplétá mezi chodci.
Budu Vám velmi vděčný, když mi odpovíte na otázku v úvodu položenou konkrétním způsobem.
Hezký den,
Petr Tomíšek
Dobrý den,
myslím, že je potřeba hlavně více pochopení. Zrovna včera jsem s mými syny (6 a 4 roky) vyrazil na krásný výlet na kole z Vysočan do Bráníka (zpátky vlakem a metrem). Z Vysočan až k Rudolfinu (cca 8 km) a od Mánesa do Bráníka (cca 5,5 km) je kvalitní cyklostezka, kde začínající cyklista může v pohodě jet. Úsek od Rudolfina k Mánesu (1,5 km) jsme projeli po chodníku, protože nebudu 4-letého cyklistu posílat do automobilového provozu na nábřeží.
Tak6e mám-li to shrnout celkem 13,5 km jsme jeli po cyklostezce, kde nás podle vaší logiky „ohrožovali“ fotící turisté, pobíhající psi nebo in-line bruslaři. A zhruba 1,5 km jsme jeli po chodníku, kde jsme „ohrožovali“ chodce.
Chodci a cyklisté (mimo sebevrahů) mají jedno společné – nebudou se pohybovat v ulici s velkým provozem aut, takže pro obě skupiny zbývá jen chodník.
S pozdravem,
FK