Detail dotazu "Semafory s detekcí"
Vážený pane náměstku,
v Praze je velké množství automaticky řízených světelných signalizací, které nejsou schopné detekovat cyklisty popřípadě je detekují nespolehlivě. Jako člověk, který jezdí na jízdním kole po Praze prakticky denně po celý rok, se tímto stavem cítím být značně diskriminován. Obzvlášť ve večerních hodinách kvůli tomuto problému pročekám na semaforech o dost delší dobu, než kdybych stejnou trasu absolvoval automobilem. Domnívám se navíc, že tento stav vede některé cyklisty k nerespektování signálů SSZ.
V případě, že si jsem jist že detekce nefunguje správně, tak problém hlásím přes formulář hlášení poruch společnosti Eltodo. Problém je nicméně v tom, že často se nedá s určitostí říct, jestli k detekci došlo nebo nikoliv, protože dříve přijede nějaký automobil, který detekci aktivuje (nicméně doba mého čekání se tím prodlužuje) - na většině semaforů totiž chybí jakákoliv indikace, že byla detekce aktivována.
Chtěl bych se tedy zeptat, zda existuje nějaká norma nebo postup, který by nutil zhotovitele SSZ testovat funkčnost detekce na všech typech vozidel (především tak atypických jako jsou jízdní kola), která ho budou využívat. Dále bych se chtěl zeptat, jestli by nebylo možné instalovat na nová SSZ nějakou formu indikace, že se detekce vozidel aktivovala. Také bych se rád zeptal, zda by nebylo možné plošně otestovat stávající semafory, zda u nich funguje detekce cyklistů správným způsobem.
Odpověd
25.11.2014
Vážený pane Dlouhý, při obnovách, dodávkách a změnách SSZ jsou dodržovány požadavky na jejich technické a funkční vlastnosti především dle ČSN 36 5601 a ČSN 36 5601-1. Na každém elektrickém zařízení je nutno k zajištění bezpečnosti a provozuschopnosti provádět činnosti dle příslušných norem, doporučení výrobců, požadavků provozovatelů a také dle zkušeností. K výběru vozidlového volna vkládaného na výzvu (při aktuálním nároku) slouží detekční zařízení, kterými jsou nejčastěji indukční smyčkové detektory či videodetekce. Za optimální nastavení detekce ručí po záruční dobu dodavatel atestovaného zařízení a následně servisní organizace. Citlivost detekčního zařízení má být vyladěna tak, aby reagovala i na průjezd cyklisty, ale nereagovala například na průjezd vozidel ve vedlejším pruhu. Na každém SSZ ve správě TSK hl. m. Prahy provádí servisní organizace ELTODO a.s. v rámci údržby pravidelné prohlídky s lhůtami 2 a 4 měsíce a nejobsáhlejší periodickou roční kontrolu. Pravidelnými prohlídkami, jako je údržba zařízení, test zabezpečení, kontrola dat, funkčnosti, venkovních zařízení, elektrické bezpečnosti, se prověřují zařízení SSZ z hlediska správné činnosti a bezpečnosti provozu. Při kontrole videodetekce je přítomen specialista na kamerový systém. Videodetekci ladí na konkrétní místní podmínky (eliminování vlivu stínů, světelných odrazů apod.), a to i s ohledem na druhy vozidel, tedy i např. jízdní kola a mopedy. V případě, že je na vozidlovém výzvovém detektoru vyhodnocena porucha, je příslušné volno vybíráno cyklicky, to znamená opakovaně trvale bez závislosti na přítomnosti vozidel. Dosud nemáme informace, že by velké množství SSZ v Praze nedetekovalo cyklisty. Pokud máte konkrétní zkušenost, že určitý detektor na průjezd cyklisty nereaguje, je Váš postup pro hlášení závady správný a pracovníci firmy ELTODO a.s. zajistí nápravu. Co se týče Vašeho podnětu na rozšíření vybavení SSZ o indikaci detekce vozidel, není v ČR k dispozici zařízení, které by bylo možno v souladu s platnou legislativou použít. Pro přehlednost a jednoznačnost by bylo použití takového zařízení pro vozidlové signály problematické (například na vjezdu se směrovými signály, kdy je pouze některý směr vybírán při nároku a navíc se toto volno může realizovat i s jiným nárokovaným nekolizním volnem, i když v době rozhodování o výběru příslušného volna na něj není nárok). Pokud je na vyhrazeném pruhu pro cyklisty či přejezdu pro cyklisty použito tlačítko obdobně jako pro chodce, jako potvrzení nároku na tlačítku se po jeho zmáčknutí rozsvítí nápis „čekejte“. S pozdravem Jiří Nouza
Ing. Jiří Nouza (Bývalý radní)
Náměstek primátora hl. m. Prahy
Dobrý den, připojuji se ke kolegovi-cyklistovi a dávám k dobru konkrétní případ. Křižovatka Vídeňská x Zálesí x Thomayerova: Ze směru Thomayerova pravidelně (již po dobu několika měsíců) čekám na červené, dokud mě „nevysvobodí“ nějaké auto – o víkendu, v brzkých hodinách, čekám několik intervalů 3, 5, dnes 7 (což je cca 7 minut) a pak jsem to vzdal, zelená se nerozsvítila. Existuje nějaká finta, jak tyto senzory aktivovat? Ať se koukám, jak se koukám, žádný senzor tam nevidím.
Dobry den,
Prosim o predani na prislusna mista. Nevim, na koho se s timto obratiti 🙂
Ve smeru Vyton u tramvajove zastavky Podolska vodarna nefunguje („necvaka“ ve standartnich intervalech) semafor.
Pro slepce ci slabozrake velmi nebezpecne.
Moc dekuji za pomoc
David
Dobrý den,
sice jezdím na mopedu, ale mám úplně stejný problém se semafory, jako popisujete.
Jsou to křižovatky Opatovská x Ke Kateřinkám pod Billou a Kutnohorská x Černokostelecká x Ústřední. Bohužel, tady se aut, které jedou stejným směrem často nedočkám … A śpatné seřízení je na většině semaforů pro samostatné odbočení doleva, a žádná smyčka není vidět!