Detail dotazu "Vyhláška nebo regulační předpis pro památkovou zónu"
Vážený pane radní
Jsem obyvatelka Prahy a v tomto týdnu jsem po delší době šla po Celetné ulici a Staroměstském náměstí. Opravdu mě vyděsilo a znechutilo to, jaké subjekty se nacházejí v prostorách historických budov v této části Starého města a jak se prezentují. To, že na sto metrech, pár kroků od sebe, jsou dvě muzea voskových figurín, je velmi zarážející. Ale že na tom stejném úseku na mě blikají neony a obrazovky ze dvou salonů thaiských masáží, to je opravdu obtěžující, nevkusné a znevažuje to hodnotu tohoto místa. Na obchody plné cetek a suvenýrů už jsme si bohužel zvykli, ale když se toto všechno kumuluje na jednom místě, nelze to přehlížet.
Ráda bych se zeptala, zda neexistuje vyhláška nebo regulační předpis pro památkovou zónu, která by toto omezovala. Mohu já jako občan udělat něco pro to, aby centrum hlavního města přestalo být výkladní skříní nevkusu a cirkusem.
Děkuji.
Kateřina Růžičková
Odpověd
01.10.2015
Vážená paní Růžičková, nevhodné reklamy některých provozoven v historickém jádru Prahy také vnímám jako problém, který se snažíme v mezích zákonem daných kompetencí řešit. Již v loňském roce provedl odbor památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy ve spolupráci s odborem výstavby Městské části Praha 1 kontrolní akci, zaměřenou na nepovolené reklamy na fasádách objektů situovaných na Královské cestě. Důsledkem bylo množství správních řízení a v řadě případů došlo ke zlepšení nežádoucího stavu. Tato akce byla v letošním roce zopakována a zjištěné přestupky budou opět řešeny v rámci správních řízení s odpovědnými osobami. Stávající zákony (stavební, památkový, aj.) a také právní předpisy hl. m. Prahy umožňují regulovat instalaci reklamních zařízení na fasádách domů, nelze však postihovat např. poutače, jenž jsou pouze volně umístěny v interiéru domu či vloženy do historických vitrín či výloh, což je právě případ reklamních obrazovek provozoven thajských masáží. Stejně tak nemá Hl. m. Praha žádnou pravomoc nařizovat soukromému majiteli domu, komu smí pronajmout prostor v objektu, jenž je jeho vlastnictvím, nebo jaký sortiment zde může být prodáván, pokud není porušován zákon (např. prodejem drog, zbraní, apod.). Odbor památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy se dlouhodobě snaží o kultivaci všech forem reklamy v historickém jádru města, v zájmu větší informovanosti veřejnosti včetně podnikatelů o této problematice vydal již v roce 2013 informační manuál k reklamním a informačním zařízením v památkově chráněném území hl. m. Prahy. Problém nevkusných reklam a suvenýrů v centru Prahy však bohužel nemá jednoduché a rychlé řešení. Závěrem Vám děkuji za Váš zájem o vzhled historického centra metropole, velmi si jej vážím. S pozdravem a úctou Jan Wolf radní hl. m. Prahy