Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Výstavba MČ Letňany"

František Vítek
17 17.07.2017
Sledujte tento dotaz

Vážená paní Kolínská,

mám na Vás otázku ohledně výstavby v MČ Praha 18 Letňany. Neustále zde probíhá stavba nových a nových obytných domů, již kvůli nim padly i zahrádky v oblasti 'havraňáku', kde vznikla Rezidence Veselská. Nové domy jsou náporem jak na dopravu, parkovací místa a v neposlední řadě ubývá volných zelených ploch. Opakovaně dochází k jednání s ROPIDem, který údajně nemá finanční možnosti k posílení metra a nemá jak více posílit autobusy v oblasti Starých Letňan. V tomto týdnu přibylo na sídlišti u zastávky Fryčovická nové ohrazení, kvůli výstavbě 11 patrového domu. Podotýkám, že výstavba byla schválena uvnitř vnitrobloku, kde jsme rádi za kousek zeleně. Taktéž si asi s novými "sousedy" budeme koukat do talířů, protože prostoru není tolik, aby nebylo vidět z oken do oken již stávajících domů. Zřejmě se nikdo nezabýval problémem parkování, který trápí celé Letňany, hlavně pak při kulturních akcích. Letňany musí také neustále navyšovat počet míst v MŠ, kdy pokud to lze, se pravidelně dočteme, že k MŠ bylo přistaveno nové patro, aby pojmula dalších 15 dětí. To je přímo zázrak, když si uvědomím, že každou chvíli mají Letňany o desítky nových obyvatel více.

Vzhledem k tomu, že při položení dotazu na naši MČ jsem se nedočkal přijatelné odpovědi, kdy jediné co jsem se dozvěděl, že MČ s tímto problém, tj. zahušťováním sídliště, nic nezmůže, protože je územní plán v kompetenci magistrátu, píši tedy doufám osobě odpovědné a spoléhám, že se dozvím něco stěžejnějšího. Doufám také, že problém s neúnosným zabydlováním již hustě osídlených městských částí, začne někoho zajímat. Jistě by se ani Vám nelíbilo koukat na již hotovém sídlišti do bytu v novém domě pár metrů od Vaších oken. Se vším tím souvisí, že na sídlišti již není ani chvíle ke klidnému odpočinku, buď se zde koná koncert a je zde spousta rozlezlých návštěvníků a nebo se zde staví, kope, či "opravuje". Mimochodem článek publikovaný na fb stránce hlavního města je úplně proti aktuální situaci, která se děje asi nejen v Letňanech: //praha.idnes.cz/promena-sidliste-cerny-most-ipr-daf-/praha-zpravy.aspx?c=A170714_2338665_praha-zpravy_nub

Přeji příjemný den a děkuji za Váš čas.
František Vítek

Odpověd

07.08.2017

Vážený pane Vítku,

Děkuji za Váš dotaz k nové výstavbě v Letňanech a za informace o aktuálních projektech.

Základním regulativem, který stanoví možné funkční využití každého území v Praze, je platný územní plán HMP. Návrh na změnu může podat v souladu se stavebním zákonem každý. Každou takto předkládanou změnou se detailně zabývám, a nežádoucím změnám se snažím bránit.

Před nedávnem jsme zpřístupnili aplikaci, která by měla napomoci tomu, aby se obyvatelé Prahy včas dozvěděli o projednávaných změnách územního plánu a mohli se zapojit do jejich projednávání podle stavebního zákona. Aplikace je dostupná na adrese www.zmenaplanu.cz.

Pracovní verzi připravovaného nového územního plánu Prahy - Metropolitního plánu, si můžete prohlédnout na adrese //plan.iprpraha.cz/cs/upp-dokumentace. Dopracovaný návrh bude zveřejněn v průběhu podzimu.

Konkrétní stavební záměry jsou pak předmětem územního řízení, ve kterých Prahu jako účastníka řízení zastupuje Institut plánování a rozvoje Prahy. IPR se projektem zabývá a podává připomínky, případně odvolání. Připomínky ke konkrétním projektům mohou v rámci územního řízení podávat všichni jeho účastníci a při splnění zákonných podmínek i spolky.

Tím, kdo by měl hájit veřejný zájem na svém území a o podmínkách pro výstavbu konkrétních lokálních záměrů jednat s investorem, je městská část, která je též neopominutelným účastníkem řízení. Ta by měla také u větších projektů požadovat, aby soukromí investoři přispívali na posílení občanské vybavenosti a budování například nových parků.

Pozitivní zprávou v oblasti rozšiřování a zajištění zeleně v Letňanech může být například pořizovaná změna ÚP č. 3082 podaná městskou částí Praha 18. Změna má potvrdit a zároveň rozšířit plochy pro účely lesoparku Letňany.

Pokud jde o požadavky na posílení MHD, obraťte se prosím na pana radního pro dopravu – náměstka Petra Dolínka.

S pozdravem
Petra Kolínská

Mgr. Petra Kolínská (Bývalý radní)

Náměstkyně primátorky hl. m. Prahy

Zodpovězené dotazy v archivu

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné