Detail dotazu "Vysvětlení zásad platby parkovného v nově zřizovaných zónách"
Dobrý večer,
můj dotaz se týká zavedení zpoplatněného parkování na městské části Prahy 9.
V této městské části vlastním byt, avšak vzhledem k mému zaměstnání obývám malý nájemní byt na Praze 1, kde mám i dlouholetý trvalý pobyt. Byt na Praze 9 nepronajímám a využívám přes víkendy i občas v týdnu ke své vlastní potřebě.
Z dostupných informací jsem zjistil, že po zavedení placeného stání na P9, bych platil za parkovné ročně 12.000 Kč, a to z důvodu, že zde nemám trvalý pobyt.
Tento stav považuji za naprosto nehorázné znevýhodnění osob vlastnících zde nemovitost, byť bez trvalého pobytu a prosím Vás tímto o vysvětlení v tomto směru.
Děkuji
Odpověd
17.02.2016
Dobrý den, nárok na rezidentní parkování mají obyvatelé skutečně pouze v místě svého trvalého pobytu. Tato podmínka není z rozhodnutí města, ale vyplývá přímo ze zákona a platí stejně pro všechny obce v Česku. Zájmem města je skutečně chránit obyvatele v místě jejich trvalého pobytu, neboť zde obyvatelé prakticky jinou volbu k parkování nemají. Na druhou stranu, trvalý pobyt si občan volí. Je jen tedy na vás, ve kterém z obou bytů si zvolíte místo trvalého pobytu a budete využívat výhody, jako ostatní spoluobčané. S pozdravem, Petr Dolínek