Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "Možnost navrácení linek MHD do stavu před změnami v září 2012"

Jiří Rumpol
25 25.02.2016
Sledujte tento dotaz

Dobrý den pane Dolínku,
děkuji za Vaši odpověď na moji minulou otázku ohledně topení v tramvajích. Předně chci říct, že jsme rádi, že po delší době vidíme, když se někdo zase více věnuje MHD. Teď magistrát přichází opět s návrhem na velkou změnu tramvají, to je redukce počtu linek. A tam bohužel nejen já, ale velká část mého okolí vidí velký problém s výrazným poklesem kvality MHD. Když bych Vám položil teoretickou otázku, jestli jste pro zlepšování nebo zhoršování Pražské MHD, tak samozřejmě odpovíte, že jste pro zlepšování. Dokázal jste to i snížením ceny ročního kupónu a jeho rozdáváním řidičům s jeho zavedením v Pražských ulicích. Síť pražské MHD autobusů, tramvají i metra se tvořila desítky let, některé linky jezdily na svých trasách od vzniku až do roku 2012, kdy v září proběhla brutální změna skoro všech linek MHD, kromě metra. Zavedení páteřních linek výrazně zhoršilo uživatelský komfort MHD. Rodiče od té doby těžce nesou, že jsou nuceni výrazně více přestupovat. Dále jsme dříve mohli děti dát do tramvaje, a rodiče si je vyzvedli na druhé straně města. Protože jsme to přestali časově zvládat, žena si proto musela pořídit druhé auto do rodiny. A asi tušíte, že to špatné situaci s parkováním u nás to nepomohlo. Velmi jsme ocenili, že s prodloužením trasy metra A jste upustili od další totální změny v celé Praze, možná destrukce a upravili linky jen v oblasti, které se to týká.
Mám proto dotaz, nebylo by možné se víceméně vrátit ke stavu před 9/2012? Je to desítky let tvořený systém. Dnes musíte přestupovat, předtím jste taky přestupoval, ale když jste nechtěl, mohl jste jet svojí linkou až domů. Linky jezdily do třech až pěti směrů z jednoho místa. K čemu mi je, že z jednoho okraje mi jedou dvě linky na druhý okraj. Vemte si páteřní linku 10,16 na Korunní, tam často dochází vzhledem úzkosti ulice k zastavení tramvají parkujícími auty a Vám to způsobí komplikace i v jiných částech, např. na z Ohrady na Palmovku, protože tam jiná linka již nejede a lidi musí jít za roh na č.1. A takových věcí je mnoho. Slavné video, kdy lidé běhali se zavedením těchto změn na Strahově přes roh do autobusu, který je vysadil, přejel za roh a jako nová linka znovu nabral, linka tram 14-24 a další a další.
Nikdo neříká, že se již nesmí a nemohou měnit linky, ale vždy to bylo s nějakou novou stavbou, nějakým impulsem, například zmiňovaná trať Palmovka - Ohrada, to byla obrovská změna tím, že došlo k propojení dvou odlehlých okrajových částí. I prodloužení tramvaje na Barrandov, bylo obrovskou změnou a přínosem.
Je dobře, že se rozeběhla příprava tramvaje na sídliště Dědina, ale proč jsme dosud neslyšeli o přípravě tramvaje v ulici Počernická? Tato lokalita je asi jediná prostorově připravena v Praze pouze pro položení tramvajových kolejí do stávajícího travnatého pásu, kdy zatravněný tramvajový pás by zachoval místní stav, zlepšil dopravu a omezil autobusy.
Zauvažujete prosím i nad touto úvahou, že výchozím stavem pro změnu linek by měl být stav před 9/2012. Lidi si to stále pomatují a není asi náhodou, že tento stav byl dlouhodobý a měnil se jen kosmeticky. Bohužel pak přišla vlna chtít po sobě něco zanechat za každou cenu, a tak se začaly dít takovéto různé experimenty. I v novinách se píše, že lidé chtějí stabilní trasy a ne neustálé změny. Tištěné mapy s vyznačenou MHD dříve platily až desítky let, což už dnes bohužel neplatí.
I z vlastní zkušenosti víme, že omezování počtu linek vede k většímu využívání vozidla ve městě, což nás úplně netěší a byli bychom rádi, kdyby se to zlepšilo.
Děkuji

s pozdravem

Jiří Rumpol

Odpověd

10.03.2016

Vážený pane Rumpole, děkuji za Váš pohled na tramvajovou dopravu v Praze. Rád bych Vás ujistil, že impulsem pro aktuálně připravované změny v síti tramvají jsou právě četné a dosud ne zcela uspokojivě vypořádané připomínky městských částí i cestujících k aktuálnímu linkovému vedení. Na mnoha místech (zejména v oblasti Prahy 6) se také zároveň proměnila míra využití jednotlivých linek. Proto nyní společně s organizací ROPID připravujeme představení návrhů změn tramvajových linek, které by jednak reflektovaly aktuální vytížení jednotlivých míst v síti a zároveň uspokojily maximum připomínek městských částí i samotných cestujících. Bohužel tramvajová doprava svým síťovým a komplexním charakterem neumožňuje vyřešení lokálních problémů bez nutnosti zásahu do jiných částí sítě, proto je každá taková změna mimořádně náročná na přípravu a mimořádně citlivá na realizaci. Kolegové z ROPIDu již cca půl roku pracují na přípravě několika návrhů, jak stávající nedostatky řešit. V nejbližší době pak chceme zveřejnit tyto návrhy k diskuzi s širokou veřejností. Jsem přesvědčen, že jedině poctivou diskuzí a řádným vypořádáním všech připomínek můžeme společně dojít k uspokojivému a hlavně dlouhodobě stabilnímu řešení, které nebude vyžadovat další výraznější úpravy v horizontu mnoha následujících let. Ohledně novostavby trati v Počernické ulici doplňuji, že zde je problémem extrémní nákladnost výměny vodovodního potrubí pod budoucím tramvajovým pásem, bez níž nebude možné stavbu tramvajové trati realizovat. Proto bude termín výstavby této trati odvislý od plánované výměny inženýrských sítí po skončení jejich životnosti. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

MHD
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné