Odpověd
23.11.2015
Dobrý den,
k vašim jednotlivým otázkám uvádím následující:
Rozšíření mostu na 26 metrů je odůvodněno několika faktory. V prvé řadě jde o vytvoření dostatečné dopravní kapacity ve výhledu několika dekád pro všechny druhy dopravy. Podmiňujícími faktory jsou samostatné cyklopruhy a oddělený pohyb pěší dopravy, dále bezpečnostní požadavek DPP na výškově oddělený tramvajový pás. I při omezení funkce mostu jako radiálního tahu IAD z centra města, lze v budoucnu očekávat nárůst místní dopravy vlivem nárůstu bytových a nebytových projektů a zástavbou volných ploch. Příčný profil soumostí obsahuje uspořádání 2 + 2 jízdní pruhy pro automobilovou dopravu pouze v části hlavního mostu přes Vltavu a nově vytvořeném inundačním mostu. Primárním důvodem uspořádání 2 + 2 jízdní pruhy také není samotné navýšení dopravních intenzit z 12 000 na výhledových 15 000, ale zejména eliminace kongescí v oblasti křižovatek vytvořením samostatného pruhu pro levé odbočení. Technické a dopravní řešení Libeňského mostu je v souladu s platným územním plánem, tzn., že nepočítá se zprůjezdněním mostu směrem do křižovatky Zenklova – Na Žertvách a rampy do ulice Voctářova navazují na tunel pod Palmovkou.
Tvrzení, že demolice mostu se nezakládá na žádném podrobném technickém průzkumu, není pravda. Od roku 1992 se na mostě provedla řada průzkumů a prohlídek. Pro hlavní most přes Vltavu jsou nejdůležitější Diagnostický průzkum z let 2001 a 2002 včetně stanovení zatížitelnosti dle tehdy platných norem a Diagnostický průzkum a monitoring obloukových pásů z roku 2010, pro soumostí Libeňského mostu pak byla provedena v roce 2013 Prohlídka a výpočet zatížitelnosti kritických průřezů 2013 dle EC. Most je v havarijním stavu již řadu let a rekonstrukci nelze odkládat. Dokumentace pro provedení stavby skutečně není vyhotovena a je předmětem zadání výběrového řízení, stejně jako revize dokumentace pro stavební povolení. Důvodem této revize je zejména stáří původní dokumentace. Skutečnost, že se soutěží jeden dodavatel na projektovou přípravu i stavbu, je naprosto standardní a ničím neobvyklá. Soupisy prací jsou samozřejmě známy, ale vzhledem ke způsobu zadání popisem požadavků zadavatele v souladu se zákonem o veřejných zakázkách budou využity pouze tzv. milníky výstavby, které by možné vícenáklady měly maximálně eliminovat.
- Projekt ničí jedinečnou architektonickou podobu:
Architektonické řešení nově navržených konstrukcí vychází z architektonicko – urbanistické studie z roku 2005, která respektuje tvarosloví původních konstrukcí. Z pohledu komplexnosti požadavků na dopravní stavbu tohoto typu je nutné konstatovat, že původní konstrukce jsou místy na hraně životnosti a nevyhovují zejména z hlediska přenosu zatížení a ochrany proti povodním. V rámci projednávání územního rozhodnutí a stavebních povolení bylo vydáno rozhodnutí Ministerstva kultury, které neprohlašuje soubor mostních objektů Libeňského mostu za kulturní památku a souhlasné vyjádření s navrhovaným technickým řešením spočívajícím v přestavbě mostních objektů Národního památkového ústavu.
- Projekt je dle TSK o více než 120 mil. Kč dražší:
Rekonstrukce Libeňského mostu s rozšířením na 26 m je dle našich odhadů opravdu o přibližně 120 mil. Kč dražší, než by byla rekonstrukce v současné šíři, která je však nereálná. Jedná se o navýšení asi 8% nákladů stavebních objektů a přibližně 6 % celkových nákladů stavby. Tato kalkulace nicméně vychází z odhadované celkové ceny díla 2,0 miliardy Kč. Konečná smluvní cena bude známa až po ukončení výběrového řízení a může se odchylovat.
- Projekt počítá s vyloučením veškerého provozu po dobu 2,5 roku:
Projektová dokumentace počítá po dobu stavebních prací s přerušením veškeré dopravy na mostě mezi Holešovicemi a Libní. Dopravní opatření v oblasti MHD jsou projednána a koordinována s Dopravním podnikem hl. m. Prahy. Tramvajové linky vedoucí přes most budou odkloněny po objízdných trasách. Individuální automobilová doprava bude využívat objízdné trasy přes Hlávkův most a most Barikádníků, případně Trojský most. Samotné přerušení provozu na Libeňském mostě odhadujeme na 2 až 2,5 roku. I v tomto případě se jedná o odhad, jelikož termín výstavby resp. délka výluky tramvajové tratě na mostě je soutěžním kritériem veřejné zakázky. Na celkovou lhůtu výstavby mají také vliv koordinace stavebních činností s podmiňujícími a neoddělitelnými stavbami ostatních městských investorů PVS a.s., DPP a.s. a OSI MHMP.
- Projekt komplexně neřeší protipovodňová opatření:
Protipovodňová opatření jsou součástí zadání stavby. V roce 2002 byl most postižen rozsáhlou povodní, a tato skutečnost značně ovlivnila vývoj přestavby konstrukcí v daném území. Libeňský most byl zatopen až do úrovně kleneb a tím došlo k požadavku na řešení snížení terénu v oblasti mostu, výstavby protipovodňových stěn a otevření prostoru v oblasti Libeňského ostrova pro možnost propustit povodňovou vlnu. Havarijní a povodňový plán je jak součástí původní projektové dokumentace, tak i nutnou součástí realizační dokumentace zajišťovanou zhotovitelem.
S pozdravem, Petr Dolínek
Dobrý den,
Počítáte s náhradní dopravou? Dle mých zkušeností se každá stavba/přestavba protáhne a vždy se něco zkomplikuje-netěší mě že budu jezdit několik let do práce o hodinu déle(přestupy apod.). Ideálně z Palmovky na Dělnickou bez přestupů?
Děkuji,
Ditterová